Msza Święta, Marsz Pamięci, występ artystyczny i wykład naukowy - tak mieszkańcy Iwonicza i Gminy Iwonicz-Zdrój uczcili pamięć żołnierzy wyklętych.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w wyjątkowo uroczysty sposób został uczczony przez społeczność Iwonicza.

Społeczne obchody rozpoczęły się od Mszy Świętej w kościele pw. Wszystkich Świętych w Iwoniczu, w której uczestniczyło kilkuset mieszkańców i gości. Patriotyczne kazanie wygłosił proboszcz iwonickiej parafii, ks. dziekan Kazimierz Giera. Mnóstwo miejsca poświęcił rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu, a przypominając heroiczne życie bohatera zaznaczył, że od 2010 roku Pilecki jest patronem Zespołu Szkół w Iwoniczu. Po zakończeniu Eucharystii na placu przykościelnym uformowany został biało-czerwony Marsz Pamięci. Przy dźwiękach marsza w wykonaniu Orkiestry Dętej z Iwonicza ponad stu mieszkańców i gości przemaszerowało z polskimi flagami i biało-czerwonymi chorągiewkami do sali Domu Ludowego.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Iwoniczu

Licznie zebranych uczestników powitał Grzegorz Nieradka, radny Rady Miejskiej w Iwoniczu-Zdroju i główny organizator społecznych obchodów.

- Spotykamy się w iwonickim Domu Ludowym, budowanym rękami naszych rodziców i dziadków, aby uczcić bohaterów, których antypolska władza komunistyczna skazała na zapomnienie - rozpoczął Nieradka. Następnie poprosił zebranych o powstanie i odśpiewanie wszystkich czterech zwrotek polskiego Hymnu Narodowego.
Po tej najbardziej podniosłej chwili zapowiedziany został występ uczniów Zespołu Szkół im. rtm. Witolda Pileckiego w Iwoniczu. Młodzież w niezwykle wzruszającym spektaklu słowno-muzycznym przypomniała losy bohaterów podziemia antykomunistycznego. Przypomniano m.in. postać Danuty Siedzikówny "Inki" i rotmistrza Witolda Pileckiego. Następnie głos zabrał wicedyrektor Zespołu Szkół, Leszek Zajdel, który przytoczył uzasadnienie do uchwały Rady Powiatu Krośnieńskiego, która w 2010 roku podjęła jednogłośnie decyzję o nadaniu Iwonickiemu Zespołowi Szkół imienia Witolda Pileckiego.



Kolejnym elementem obchodów był wykład Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Piotra Babinetza pt. "Podziemie antykomunistyczne po 1944 roku w powiecie krośnieńskim". Po wysłuchaniu wykładu organizatorzy zaprosili uczestników do zwiedzenia wystawy poświęconej pamięci Witolda Pileckiego. Wśród zebranych byli iwoniccy kapłani, przedstawiciele stowarzyszeń i wspólnot parafialnych. Liczną reprezentację stanowili radni Rady Miejskiej w Iwoniczu-Zdroju, w tym przewodniczący Rady Miejskiej Józef Sowiński, przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Bogdan Ryznar, przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Kultury Fizycznej, Marcin Zając oraz niezaprzysiężony jeszcze, radny elekt Waldemar Niemczyk, który dnia 22 lutego wygrał wybory uzupełniające w okręgu nr 4 w Iwoniczu. Mimo zaproszenia na obchodach nie pojawił się burmistrz Gminy Iwonicz-Zdrój Witold Kocaj.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Iwoniczu

Organizatorami społecznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych obok radnego Grzegorza Nieradki, była Parafia pw. Wszystkich świętych w Iwoniczu oraz Zespół Szkół im. rtm. Witolda Pileckiego w Iwoniczu.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.