Spotkaniem na żydowskim cmentarzu mieszkańcy Dukli uczcili pamięć swoich dawnych współbraci - Żydów.
Szacuje się, że przed wybuchem II wojny światowej społeczność żydowska stanowiła około 80 procent mieszkańców Dukli. Po wybuchu wojny, wraz z początkiem okupacji niemieckiej, rozpoczęły się prześladowania społeczności żydowskiej. Przez kolejne lata do Dukli trafili m.in. Żydzi mieszkający w okolicznych wsiach i miasteczkach.

Dukielskie getto zostało zlikwidowane 13 sierpnia 1942 roku. Około 1600 Żydów zostało wywiezionych na stację kolejową Iwonicz a dalej do obozu zagłady w Bełżcu. Kolejnych około 500 Żydów zostało wywiezionych do lasu na stoku góry Błudnej niedaleko Tylawy i rozstrzelanych.

ks. Roman Jagiełło
ks. Roman Jagiełło, proboszcz parafii polskokatolickiej w Łękach Dukielskich

Aby uczcić pamięć żydowskich mieszkańców miasta Stowarzyszenie Sztetl Dukla wraz z Ośrodkiem Kultury w Dukli zorganizowało 13 sierpnia spotkanie na żydowskim cmentarzu. W jego trakcie odmówiono modlitwy za zmarłych, złożono kwiaty i znicze.

- Historii nikt już nie zmieni. Powinniśmy pamiętać o tych ludziach, którzy budowali Duklę i dbali o nią przez kilkaset lat. Myślę, że należy im się szacunek - powiedział podczas spotkania prezes Stowarzyszenia Sztetl Dukla Jacek Koszczan.

Chwilę później w Transgranicznym Centrum Wymiany Kulturalnej w Dukli otwarto wystawę "Na Twojej ziemi przyszło mi śpiewać pieśń Twojego kraju". Wystawa opisuje losy wybitnych postaci pochodzenia żydowskiego rodem z Podkarpacia, m.in. urodzonego w Rymanowie laureata Nagrody Nobla Isidora Isaaca Rabiego czy urodzonego w Rzeszowie zdobywcy czterech Oscarów Freda Zinnemanna.

Wystawę można oglądać do końca sierpnia w godz. od 8 do 18.

Wystawa
Wystawę można oglądać do końca sierpnia Transgranicznym Centrum Wymiany Kulturalnej w Dukli

W spotkaniu wziął udział zastępca burmistrza Dukli Łukasz Piróg, prezes Stowarzyszenia Sztetl Dukla Jacek Koszczan, proboszcz parafii polskokatolickiej w Łękach Dukielskich ks. Roman Jagiełło i dyrektor Ośrodka Kultury w Dukli Małgorzata Walaszczyk-Faryj.

~Ola

17-08-2020 10:54 8 26

Co masz na myśli?
Odpowiedz

~No ale nic

16-08-2020 12:19 6 27

Szkoda, że nie jest tak w drugą stronę....
Odpowiedz

~Getsy

16-08-2020 08:12 8 27

Odwrotnie to już nie.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.