Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową listę refundacyjną leków, która ma zacząć obowiązywać od 1 listopada. Niektóre leki refundowane będą jedynie do końca października, co zniknie z listy i jakie przyczyny zmian podaje resort?
Obwieszczenie Ministerstwa Zdrowia dotyczy leków, wyrobów medycznych oraz środków spożywczych specjalnego przeznaczenia. Wykaz mimo publikacji nadal jest w trakcie przygotowań, możliwe, że zostaną wprowadzone pewne zmiany, przed wydaniem wersji ostatecznej. Już teraz wiadomo jednak, jakie leki zniknęły z listy refundacyjnej.

Wraz z dniem 31 października przestanie obowiązywać decyzja o refundacji dwóch leków przeciwcukrzycowych.
  • Forxiga, dapagliflozinum, 10 mg, tabl. powl., 30 tabl., GTIN: 05909990975884, podmiot odpowiedzialny AstraZeneca AB,

  • Invokana, canagliflozinum, 100 mg, tabl. powl., 30 tabl., GTIN: 05909991096106, podmiot odpowiedzialny Janssen-Cilag International NV.

Według wyjaśnień resortu zdrowia przyczyną zniknięcia tych leków z listy jest brak wniosku o kontynuowanie refundacji złożonego przez podmiot odpowiedzialny - Astra Zenca.

Ministerstwo Zdrowia dodaje również, że podmiot odpowiedzialny został powiadomiony o możliwości ponownego wciągnięcia leków na listę refundacyjną, po złożeniu właściwych wniosków.

Z tego samego powodu co wymienione wcześniej leki na cukrzycę, z listy refundacyjnej zniknie 1 listopada również donosowa szczepionka Fluenz Tetra przeciwko grypie oraz lek Xofigo na raka prostaty.

[AKTUALIZACJA]


Firma AstraZeneca Pharma Poland przesłała nam oświadczenie, jego treść publikujemy poniżej

W nawiązaniu do projektu obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, który wejdzie w życie z dniem 1 listopada 2023 r., informujemy, że firma AstraZeneca złożyła stosowne wnioski w celu przywrócenia dapagliflozyny do refundacji na korzystnych dla płatnika warunkach finansowych oraz w rozszerzonych wskazaniach.

Firma AstraZeneca jest w trakcie zaawansowanych rozmów z Ministerstwem Zdrowia, mających na celu przywrócenie dapagliflozyny na listę leków refundowanych od dnia 1 stycznia 2024 r.

W trosce o pacjentów, w okresie przejściowym, tj. od 1 listopada do 31 grudnia 2023 r. obniżyliśmy cenę dapagliflozyny w opakowaniu 30 tabletek. Maksymalna cena leku dla pacjenta wyniesie nie więcej niż 54 zł, czyli tyle, ile było przewidziane dotychczas, w ramach refundacji przy 30% odpłatności.

Dokładamy wszelkich starań, w ramach obowiązującego prawa, żeby zaproponowana cena maksymalna nie była przekraczana w większości aptek w Polsce.

Jednocześnie przypominamy, że do dnia 31 października br. dapagliflozyna jest dostępna we wskazaniach refundowanych w odpłatności 30% oraz bezpłatnie dla pacjentów powyżej 65 roku życia.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.