Szczegółowo opisane wymagania i stanowisko, atrakcyjne benefity i wysokie wynagrodzenie - wszystko wydaje się idealne. W rzeczywistości za taką propozycją pracy może stać wiele problemów, które z perspektywy pracownika niekorzystnie wpływają na jego komfort psychiczny i fizyczny. W całym tym procesie zyskują na znaczeniu opinie na temat firm, którymi różne osoby dzielą się w Internecie.

Rozsądne poszukiwanie pracy


Współczesny rynek pracy łączy wiele przeciwności. Z jednej strony stopa bezrobocia utrzymuje się na niskim poziomie, a z drugiej przez cały kraj przetacza się fala grupowych zwolnień w zakładach, które na pozór wydawały się stabilnym pracodawcą.

A uzyskanie zarobku i stabilności finansowej jest konieczne do radzenia sobie ze wzrastającymi kosztami życia. Czasami poszukując pracy i nie uzyskując oczekiwanych rezultatów, kandydaci decydują się na wybór oferty bez jej dokładnego sprawdzenia. Akceptując pierwszą lepszą propozycję pracy, można stać się narażonym na przykre okoliczności, które pojawiają się dopiero na późniejszym etapie współpracy.

Aby uniknąć takich sytuacji, najlepiej zweryfikować informacje nie tylko na temat samego ogłoszenia, którego treść bywa bardzo skąpa, ale przede wszystkim samej firmy i prowadzonej przez niej działalności.

Wartość opinii o firmach dla pracowników


O istotności opinii o pracodawcach w procesie rekrutacyjnym coraz częściej zdają sobie sprawę sami pracownicy. Badania wskazują, że ponad 60% z nich szuka o danej firmie informacji, zanim wyśle swoje CV. To rozsądny krok, na który zwykle decydują się osoby młode, mające świadomość konsekwencji wynikających z podjęcia pracy u niewłaściwego pracodawcy.

Warto tu przytoczyć również wyniki badania “Pokolenie Z na rynku pracy. Postawy, Priorytety, Oczekiwania" przygotowanego przez Wyższą Szkołę Humanitas we współpracy z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną S.A., Uniwersyteckim Centrum Kreatywnego Obywatelstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Fundacją Uniwersytetu Śląskiego. Wynika z niego, że dla 33% przedstawicieli generacji Z czynnikiem, który zniechęca do wysłania aplikacji o pracę u danego pracodawcy, są negatywne opinie o organizacji. To dla badanych element ważniejszy nawet niż brak precyzyjnie opisanych wymagań, nieczytelna ścieżka kariery, czy zbyt długi proces rekrutacyjny.

Opinie o pracodawcach - dlaczego są tak ważne?


Aby wzmocnić świadomość wartości, jakie niosą za sobą opinie o pracodawcach, konieczne jest dokładne wskazanie, dlaczego są dla przyszłych pracowników tak ważne. Oto najważniejsze argumenty:

1) Sprawdzenie opinii o pracodawcy pozwoli uniknąć straty czasu. Jeśli doświadczenia innych wskazują, że proces rekrutacyjny dłuży się w nieskończoność i jest złożony z wielu skomplikowanych zadań, czasami lepiej zrezygnować z oferty i przeznaczyć swoją energię na bardziej efektywne działania.

2) Doświadczenia obecnych lub byłych pracowników opisywane w opiniach często dotyczą nieprawidłowości, które pojawiają się w danej firmie. Dotyczą one nie tylko samego pracodawcy, ale również atmosfery w pracy tworzonej przez współpracowników. Uzyskując informację o braku umowy, czy problemach interpersonalnych kandydat może zrezygnować z udziału w procesie rekrutacji, unikając tego typu nieprzyjemnych sytuacji.

3) Opinie dostarczają również informacji o istotnych dla przyszłego pracownika kwestiach takich jak możliwości rozwoju, czy awansu. Kandydat sprawdza więc, czy jego wizja pokrywa się z rzeczywistymi warunkami, jakie oferuje przyszły pracodawca.

4) Istotne są kwestie finansowe. W opiniach pojawiają się zarzuty związane z problemem wypłacania wynagrodzenia, czy nieterminowości pracodawcy w tej kwestii. Firma o takiej reputacji nie będzie więc dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą mieć problemów finansowych.

5) W końcu opinie mogą mieć również pozytywny odbiór. Pochlebne uwagi na temat danej firmy potwierdzą kandydatowi, że złożenie przez niego CV i uczestnictwo w rekrutacji było rzeczywiście dobrym pomysłem.

Gdzie szukać opinii o pracodawcach?


Opinie, ze względu na łatwy i szybki dostęp najczęściej publikowane są w Internecie. Serwisy typu GoWork.pl wiodą prym w tego typu źródłach informacji. Nie bez znaczenia jest tu fakt, że w portalu publikowane są także materiały w formie artykułów, wywiadów i reportaży wideo ukazujące codzienną pracę oraz warunki w konkretnych firmach.

Opinie o pracodawcach publikowane w serwisie GoWork.pl dotyczą zarówno pozytywnych kwestii, jak i różnych nieprawidłowości, które pojawiają się w danym przedsiębiorstwie. Co ważne, pracodawca może odnieść się do danej opinii i wyjaśnić całą sytuację, co korzystnie wpływa na wizerunek marki budowany w Internecie.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.