Technologia chmury obliczeniowej, znana już od dobrych kilkunastu lat wkracza właśnie w fazę powszechnego użycia w praktycznie wszystkich gałęziach gospodarki. Nic w tym zresztą dziwnego - to innowacja, która na wielu obszarach optymalizuje działanie przedsiębiorstwa. W jaki sposób możemy usprawnić procesy biznesowe przy jednoczesnym ograniczeniu wydatków? Cloud computing zdaje się być rozwiązaniem w obu obszarach.

Chmura obliczeniowa - czym dokładnie jest?


Chmura obliczeniowa jest technologią, która polega na przetwarzaniu danych w oparciu o udostępnioną przez zewnętrznego dostawcę moc obliczeniową. W nieco prostszych słowach jest to platforma, która daje możliwość wykonywania szeregu działań biznesowych i procesów technologicznych zdalnie, bez fizycznej infrastruktury przy jednoczesnym zwiększeniu zabezpieczeń i obniżeniu kosztów realizowania takich działań.

W ramach chmury obliczeniowej, ewoluującej ostatnimi laty, możemy skorzystać z wielu mikrousług. Wbrew pozorom cloud computing to nie tylko usługa przechowywania zasobów cyfrowych na zewnętrznym serwerze. To przede wszystkim możliwość rozwijania aplikacji internetowych, analizy danych, wykonywania zaawansowanych symulacji wykorzystujących duże moce obliczeniowe i wiele więcej. Wszystko to w ramach miesięcznego abonamentu i bez dodatkowych formalności związanych z inwestycją w pełną infrastrukturę informatyczną.

Zastosowanie chmury obliczeniowej w biznesie


Jeszcze kilkanaście lat temu chmura obliczeniowa wykorzystywana była do przechowywania danych na bezpiecznym, zewnętrznym serwerze zarządzanym przez dostawcę usług chmurowych. Dzisiaj jednak cloud computing to coś znacznie większego, niż usługa przechowywania danych i kopii zapasowych.

Spośród wielu możliwości zastosowania tej technologii w biznesie, wymienić można między innymi tworzenie i rozwijanie rozproszonych aplikacji, skomplikowana analiza danych, wdrażanie rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym, testowanie nowych rozwiązań informatycznych czy streaming usług video i audio. Tak szeroka gama usług sprawia, że praktycznie każda firma, która opiera choć w małym stopniu swój biznes na procesach informatycznych lub cyfrowych, znajdzie zastosowanie chmury obliczeniowej u siebie.

Chmura a koszty - jak zmniejszyć wydatki?


W jaki sposób chmura obliczeniowa realnie zmniejsza koszty IT, które w dzisiejszych czasach ewidencjonowane są w każdym przedsiębiorstwie? Przede wszystkim koszty fizycznej infrastruktury informatycznej. Duże firmy w tradycyjnym ujęciu, nieuwzględniającym cloud computing musiałyby zainwestować w wysokiej jakości serwerownię z całym osprzętem, dodatkowe komputery i resztę akcesoriów umożliwiających sprawne działanie biznesu. Do tego oczywiście należy doliczyć koszty zatrudnionych specjalistów IT, specjalistów do spraw bezpieczeństwa danych, a także koszty utrzymania całej infrastruktury.

W przypadku korzystania z chmury wszystkie te wydatki są eliminowane. Koszty chmury ograniczają się jedynie do abonamentu, który uzależniony jest od zakresu wykorzystywanych przez nas usług. Płacisz za to, czego używasz - to nowoczesny, transparentny model współpracy, który w skali miesiąca zapewni nawet kilkanaście tysięcy złotych oszczędności.

Jak wybrać rozwiązanie chmurowe dostosowane do naszych potrzeb?


Decyzja o wykorzystaniu chmury obliczeniowej w przedsiębiorstwie to naturalny krok w stronę rozwoju biznesu i wstęp do procesu transformacji cyfrowej, która może w dłuższym okresie prowadzić do znaczących korzyści nie tylko w obszarze kosztów, ale także i efektywności realizowanych procesów biznesowych. Kluczem jest jednak odpowiedni dobór rozwiązania, a tych na rynku jest coraz więcej. Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej chmury?

Przede wszystkim wybór rodzaju cloud computing. Zasadniczo wymienić możemy trzy typy:
  • chmura publiczna,

  • chmura prywatna,

  • chmura hybrydowa.

Publiczna chmura to współdzielone miejsce na serwerze dostawcy, w ramach którego udostępniane są wszystkie usługi i przestrzeń dostosowana do naszych potrzeb. Chmura prywatna to nasza przestrzeń, co daje większą kontrolę i możliwość względnego zarządzania infrastrukturą w celu maksymalizacji efektów wynikających z personalizacji usługi. Chmura hybrydowa natomiast łączy cechy obu.

Wybierając dostawcę, warto zwrócić uwagę na zakres usług, które wchodzą w skład chmury i relację ceny usługi do dostarczanej jakości i różnorodności mikrousług. To istotne, jeśli w planach mamy rozwój przedsiębiorstwa i w przyszłości będziemy planować rozszerzenie funkcjonalności. Analiza tych czynników pozwoli dobrać rozwiązanie, które w spełni nasze oczekiwania i pozwoli znacząco obniżyć koszty IT w firmie.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.