W Korczynie odbył się XXI Przegląd Pieśni i Muzyki Ludowej - XL KROPA.
W dniu 28 kwietnia w Korczynie odbył się XXI Przegląd Pieśni i Muzyki Ludowej - XL KROPA. Wydarzenie, które corocznie gromadzi miłośników tradycji i folkloru, zostało zorganizowane przez Wójta Gminy Korczyna, Gminny Ośrodek Kultury w Korczynie oraz Stowarzyszenie Regionalizm.

Przegląd był okazją do prezentacji lokalnych talentów w dziedzinie muzyki i pieśni ludowej. Komisja konkursowa, której przewodniczyła etnograf i muzykolog Jolanta Danak-Gajda, oceniała uczestników w kategoriach kapel ludowych, zespołów śpiewaczych, solistów-instrumentalistów, solistów-śpiewaków oraz duży-mały. W sumie zaprezentowano 33 występy.

przegląd pieśni w Korczynie

Wśród wyróżnionych artystów znaleźli się m.in. Kapela Iskierczanie z Dębicy oraz Kapela Zastawnych z Brzostku, które zdobyły równorzędne pierwsze miejsca w kategorii Kapel Ludowych. Ponadto, wyróżnione zostały m.in. Zespół Śpiewaczy Męski Korczyna pod kierownictwem Agaty Pucykowicz, Karolina Patla z Krosna oraz Justyna Pięta i Aleksandra Cieślik w kategorii Duży-Mały.

Podczas wydarzenia komisja wyłoniła także uczestników, którzy reprezentować będą region podczas nadchodzących festiwali w Kazimierzu Dolnym oraz Bukowinie Tatrzańskiej. Są to m.in. Kapela Iskierczanie, Zespół Śpiewaczy Męski Korczyna, Jakub Zastawny, Karolina Patla oraz Justyna Pięta i Aleksandra Cieślik. Na koniec komisja wyraziła podziękowania dla organizatorów, gospodarzy oraz osób wspierających konkurs. Doceniono także kunszt konferansjerski Stanisława Jaskułki oraz wyrażono nadzieję na kolejne udane przeglądy w przyszłości.

Gwiazdą wieczoru był Zespół Tańca Ludowego Pogórzanie z Głowienki. Tancerze zachwycili widownię polonezem, tańcami lubelskimi i trwającą około 20 minut suitą krośnieńską.

przegląd tańca Kropa

Przed ogłoszeniem oficjalnych wyników przeglądu konkursowego odbyło się wzruszające pożegnanie. Z inicjatywy Zespołu Korczyna, pod kierownictwem Agaty Pucykowicz, wręczono chleb Janowi Zychowi i Wojciechowi Tomkiewiczowi jako symbol wdzięczności i szacunku. Wojciech Tomkiewicz po 21 latach pracy w Korczynie ustępuje ze stanowiska dyrektora, aby objąć funkcję Burmistrza Gminy Jedlicze. Głos zabrał również Zastępca Dyrektora WDK w Rzeszowie Jakub Izdebski.

Przegląd Pieśni i Muzyki Ludowej w Korczynie jest przede wszystkim świętem kultury ludowej, ale także okazją do pielęgnowania tradycji i wartości przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności i organizatorów, kultura ludowa ma szansę na dalszy rozwój i zachowanie w przyszłości. Organizatorzy zapraszają już teraz na kolejną edycję w 2025 roku.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.