W dniach 24 - 26 maja w Korczynie koło Krosna rozegrany zostanie 21. Wyścig Górski Prządki. Wśród zgłoszonych 73 zawodników z Austrii, Czech, Finlandii, Polski, Serbii, Słowacji i Włoch nie zabraknie najszybszych kierowców sezonu 2023 FIA IHC: Sebastiena Petita (FRA, Osella PA 30) i Dana Michla (CZE, Lotus Elise). Organizatorem zawodów jest Automobilklub Małopolski Krosno.
W zeszłym roku Petit zwyciężył w Korczynie w klasyfikacji FIA IHC w Kategorii 2 (samochody z nadwoziem otwartym, nazywane także bolidami czy formułami) i na koniec sezonu stanął na najwyższym stopniu podium cyklu. Dan Michl zwyciężył w zeszłym roku w Kat 1 FIA IHC (samochody z nadwoziem zamkniętym).

Podczas 21. Wyścigu Górskiego Prządki prowadzone będą także inne klasyfikacje. W 3 i 4 Rundzie Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski o punkty walczyć będą m.in. Mistrzowie Polski z ubiegłego roku: Grzegorz Rożalski (Mitsubishi Lancer EVI IX, wicemistrz Polski z 2023) oraz mistrzowie Polski w poszczególnych klasach: Robert Sługocki (Mitsubishi Lancer EVO X), Roman Baran (Mitsubishi Lancer), Michał Zalewski (Honda Civic Iperleggera), Sebastian Matuszewski (Honda Civic Type R EP3), Grzegorz Kluza (Renault Clio 2 Sport), Martyna Serafin (Renault Clio), Michał Smyka (Fiat Seicento) i Mistrz Polski w kategorii Historycznej GSMP Wojciech Myszkier (Volkswagen Golf 2 GTi).

Oprócz wspomnianych klasyfikacji kierowcy będą zdobywać punkty także w FIA CEZ (Mistrzostwa FIA Strefy Europy Centralnej) i FIA CEZ Hist. oraz w MMSR PAV - Międzynarodowych Mistrzostwach Slowacji.
Po raz pierwszy w Polsce zobaczymy bardzo szybko jeżdżącego Uroša Brkiča z Serbii, zwycięzcę grupy CN-E2-S.C. w FIA CEZ 2023, dysponującego topowym bolidem Norma M20F, do kategorii 2 - aut wyścigowych przeniósł się wielokrotny Mistrz Polski Gabriel Kubit, który zaprezentuje bolid ADR 3 KMS z dwulitrowym silnikiem Honda Mugen.

Na starcie zobaczymy także Szymona Piękosia i Karola Krupę (Skoda Fabia); obaj zawodnicy Automobilklubu Małopolskiego Krosno skupiają się w tym sezonie na startach W FIA EHC (Mistrzostwa Europy FIA w Wyścigach Górskich). Po udanym starcie w Rechbergu w Austrii (w najmocniejszych grupach Krupa był trzeci w Gr. 2 a Piękoś piąty w Gr. 1), obaj kierowcy planują starty w prawie wszystkich rundach tego czołowego cyklu wyścigów górskich.

Atrakcją dla kibiców na pewno będzie widowiskowa jazda pojazdu typu cross-car, który do Korczyny przywiezie Teodor Kocur (Speedcar Wonder).
Sykl FIA IHC obchodzi w tym roku swoje dziesięciolecie, powstał w 2014 z połączenia dwóch serii: FIA IHC i FIA Hillclimb Challenge. Po pierwszej tegorocznej rundzie - francuskim klasyku Saint Jean du Gard - Col Saint Pierre trzech czołowych kierowców ma tyle samo punktów. Dwóch z nich - Giovani Fabio Grasso (ITA) i Adama Kralika (CZE) zobaczymy już w piątek podczas Odbioru Administracyjnego i dostępnego dla kibiców Badania Kontrolnego w Krośnie, na terenie MOSiR.

Harmonogram 21. Wyścigu Górskiego Prządki:
Piątek (24.05)
9:30 - 18:30 - Odbiór Administracyjny i Badanie Kontrolne

Sobota (25.05)
9:30 - 1. Podjazd Treningowy
11:30 - 2. Podjazd Treningowy
14:00 - 1. Podjazd Wyścigowy
16:00 - 2. Podjazd Wyścigowy
Ok. 45 minut po ostatnim podjeździe wyścigowym Ceremonia wręczenia nagród za 3 Rundę GSMP i 4 Rundę MMSR (Budynek OSP Korczyna ul. Szczepanika 2)

Niedziela (26.05)
9:00 - 1. Podjazd Treningowy
11:00 - 2. Podjazd Treningowy
13:00 - 1. Podjazd Wyścigowy dla wszystkich klasyfikacji
15:00 - 2. Podjazd Wyścigowy dla wszystkich klasyfikacji.
Ok. 45 minut po ostatnim podjeździe wyścigowym Ceremonia wręczenia nagród

Więcej szczegółów znaleźć można na oficjalnej stronie zawodów https://wyscigprzadki.pl/ wyniki na żywo będzie można śledzić na stronie https://www.wyniki-online.pl/

W związku z odbywającym się na terenie Gminy 21. Wyścigiem Górskim "Prządki" na drodze wojewódzkiej 991 Lutcza - Krosno (na odcinku Korczyna-Węglówka) oraz w rejonie korczyńskiego rynku wystąpią tymczasowe utrudnienia w ruchu drogowym.

Droga wojewódzka zamknięta będzie w dniach 25, 26 maja 2024 w godzinach 7:00 - 20:00.

Proponowane objazdy:
1. Objazd z Krosna w kierunku Rzeszowa

- Początek objazdu w Krośnie - skrzyżowanie ul. Korczyńskiej z ul. Stapińskiego.
- ul. Stapińskiego, Wisze i Żeromskiego
- droga powiatowa nr 1967R do Krościenka Wyżnego
- droga powiatowa nr 1973R do Iskrzyni do skrzyżowania z drogą krajową nr 19
- droga krajowa nr 19 do Rzeszowa
- dla ruchu lokalnego dopuszcza się objazd z Korczyny drogą powiatową nr 1965R
- lub 1966R przez Kombornię do skrzyżowania z drogą krajową nr 19

2. Objazd z Lutczy w kierunku Krosna
- Początek objazdu w miejscowości Lutcza - skrzyżowanie drogi wojewódzkiej nr 989 z drogą wojewódzką nr 991
- droga wojewódzką nr 989 przez Żyznów i Godową do Obwodnicy Strzyżowa,
- droga wojewódzką nr 988 (Obwodnicą Strzyżowa) ze Strzyżowa do Twierdzy, przez Wiśniową i Frysztak
- drogą wojewódzka nr 990 z Twierdzy przez Wojaszówkę do Krosna.

Od piątku 24 maja do niedzieli 26 maja nastąpią także zmiany w organizacji ruchu w centrum Korczyny, gdzie zlokalizowane będą Park Serwisowy oraz strefa startu wyścigu.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.