Muzeum Podkarpackie w Krośnie otrzymało dofinansowanie z Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Infrastruktura Kultury w wysokości 250 tys. zł na realizację zadania pn. Poprawa infrastruktury Muzeum Podkarpackiego w Krośnie i Programu Ochrona Zabytków na zadanie pn. Krosno, Muzeum Podkarpackie, Pałac Biskupi (XIV w.): montaż instalacji przeciwwłamaniowej oraz przeciwpożarowej wraz z budową rozdzielni zasilania systemów bezpieczeństwa w wysokości 80 tys. zł.
Realizacja zadania Poprawa infrastruktury Muzeum Podkarpackiego w Krośnie ma na celu zwiększanie dostępu do oferty kulturalnej i podniesienie jej atrakcyjności poprzez zakup instalacji systemu telewizji dozorowej w Pałacu Biskupim, instalacji okablowania strukturalnego (siedziba Muzeum) oraz rozbudowę systemu CCTV w Skansenie Archeologicznym Karpacka Troja w Trzcinicy. Realizacja tego przedsięwzięcia umożliwi zwiększenie także potencjału instytucji kultury, gdyż obecnie zbyt mała przestrzeń jest wykorzystywana dla ekspozycji i dla działalności edukacyjnej. Natomiast w Skansenie Archeologicznym Karpacka Troja w Trzcinicy zostanie zmodernizowany system telewizji dozorowej, co zwiększy jego bezpieczeństwo.

Celem drugiego zadania jest zabezpieczenie i zachowanie materialnego dziedzictwa kulturowego realizowane poprzez zabezpieczenie zabytku nieruchomego, jakim jest Pałac Biskupi w Krośnie i jego eksponatów poprzez wykonanie systemów alarmowych: SSWiN, SSP oraz budowę rozdzielni zasilania systemów bezpieczeństwa.

Zabytek posiada wyjątkową wartość historyczną, nie tylko dla miasta, ale i dla regionu, najcenniejszy zabytek architektury rezydencjonalnej usytuowany na terenie układu urbanistycznego Starego Miasta w Krośnie objętego ochroną konserwatorską. Nadrzędnym celem planowanego przedsięwzięcia jest prawidłowe zabezpieczenie, zgodne ze standardami europejskimi i polskim ustawodawstwem z zakresu ochrony zbiorów i muzealnictwa oraz zabytków prezentowanych na wystawach stałych i czasowych i muzealiów przechowywanych w magazynach Muzeum, jak również obiektu cennego dla rozwoju turystki.

Dzięki zrealizowanemu zadaniu, podniesiony zostanie poziom bezpieczeństwa osób odwiedzających muzeum, jak również obiektu mającego szczególne znaczenie dla dziedzictwa kulturowego w kontekście ogólnoświatowym (największa w Europie kolekcja lamp) i lokalnym. Nowoczesne formy zabezpieczenia obiektu pozwolą na modernizację wystaw stałych i czasowych, a w konsekwencji przyczynią się do zwiększenia frekwencji i uatrakcyjnienia oferty wystawowej imprez cyklicznych (np. Noc Muzeów, Dzień Otwarty, Kiermasz Sztuki, koncerty na dziedzińcu wewnętrznym.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.