Krosno. Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu
W tym roku ze względu na obowiązujące ograniczenia, obchody w Krośnie częściowo zostały przeniesione do Internetu. Od 26 stycznia do 12 lutego przy ul. Piłsudskiego (od strony wjazdu na Rynek) można oglądać wystawę plenerową przedstawiającą Krosno i jego mieszkańców przed wojną oraz w trakcie okupacji hitlerowskiej.
27 stycznia prezydent Krosna Piotr Przytocki, przewodniczący Rady Miasta Krosna Zbigniew Kubit oraz Katarzyna Janas w imieniu posłanki Joanny Frydrych, złożył kwiaty przy tablicy upamiętniającej krośnieńskie getto przy ul. Franciszkańskiej następnie zapalono znicze przed zbiorową mogiłą zamordowanych podczas wojny na Cmentarzu Żydowskim przy ulicy ks. Władysława Sarny.
- W tym roku uroczystości są skromniejsze, ale najważniejsze jest przypominanie faktów i ofiar, które doświadczyły Holokaustu. Pamiętamy o nich i składamy hołd poprzez złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Przed II wojną światową wśród nas żyło wiele osób narodowości żydowskiej, które budowały wspólną Polskę. Przestrzegamy wszystkich przed nazizmem i tym, co przyniósł dla Europy, Polski i społeczności żydowskiej - stwierdził prezydent Piotr Przytocki.
- Mieszkańców Krosna zapraszamy w tym dniu do zapalenia symbolicznego znicza, by wspólnie uczcić pamięci wszystkich ofiar pomordowanych w czasie II wojny światowej - dodała Marta Rymar, Miejski Konserwator Zabytków w Krośnie.
Od 25 do 29 stycznia na profilu facebookowym Park Kulturowy Wzgórze Staromiejskie przypominana jest historia Żydów pochodzących z Krosna i okolic - ich życie, kulturę, wkład w rozwój regionu, a w końcu tragiczne losy z czasów II wojny światowej.
~Ert
27-01-2021 22:58 8 31