Rekordowa ilość zdjęć na 20. edycji konkursu Leśne Fotografie. Ze względu na panujące obostrzenia, wręczenie nagród i wyróżnień odbyło się w innej niż zwykle formule.

W ostatnich latach, podsumowanie konkursu wraz z wręczeniem nagród i wyróżnień oraz otwarciem wystawy pokonkursowej odbywało się w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej.


Podsumowanie w RDLP

W tym roku zostało zorganizowane w sali konferencyjnej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. Wzięła w nim udział część laureatów konkursu, jurorzy oraz Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie. Spotkanie prowadził Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP.


Rekordowa edycja

Jubileuszowa edycja konkursu organizowana przez RDLP w Krośnie przy współpracy z TVP Rzeszów i portalem terazKrosno.pl okazała się rekordowa. Wpłynęło 801 fotografii wykonanych przez 279 autorów z całej Polski.



Leśne Fotografie 2020

Widzą nie tylko drzewa

Dyrektor Grażyna Zagrobelna podkreśliła, że wszystkie prace nadesłane na konkurs pokazywały, że autorzy zdjęć w lesie widzą nie tylko drzewa, ale wszystkie elementy tego ekosystemu.


- Jest to bardzo ważne dla nas. Wszystkim dziękuję za zgłoszenie prac, a zwycięzcom gratuluję - powiedziała dyrektor Grażyna Zagrobelna.


Laureat XX-lecia i statuetki

Jako pierwszego uhonorowano „Laureata XX-lecia”. Decyzją jury został nim Zbigniew Kożuchowski. Oprócz nagrody pieniężnej otrzymał pamiątkową płaskorzeźbę z odciśniętym tropem niedźwiedzia.
Tradycyjnie już zdobywcy trzech pierwszych miejsc otrzymali statuetki św. Franciszka autorstwa Macieja Syrka, artysty rzeźbiarza z Krosna. Dodatkowo zwycięzca będzie mógł spędzić weekend w jednym z ośrodków w Bieszczadach. Przyznano także wyróżnienia równorzędne i wyróżnienia specjalne. Pełne wyniki konkursu zaprezentowaliśmy tutaj.





Krzyż w lasach Roztocza

Na podsumowanie konkursu przyjechał z Horyńca-Zdroju Krystian Kłysewicz. Jego zdjęcie „Zapomniany cmentarz” wykonane na cmentarzu w Bruśnie zrobiło największe wrażenie na jurorach i zwyciężyło w 20. edycji.


- Przemierzam tereny Roztocza Wschodniego, okolice Horyńca-Zdroju. Są one niezwykle bogate w lasy. Często goszczę w zapomnianych miejscach, kiedyś zamieszkałych przez ludność wielokulturową. Po II wojnie światowej część wiosek zniknęła i pozostały po nich cmentarze, krzyże, dorobek kulturowy tej ludności, który jest ukryty teraz w lasach - powiedział Krystian Kłysewicz.


Pan Krystian często udaje się na wschody czy zachody słońca, by odkrywać i uwieczniać często zapomniane rzeczy.


- Zwycięskie zdjęcie wykonałem na cmentarzu w Bruśnie, będąc tam o poranku. Pięknie ułożyły się promienie słońca z letnią mgiełką i udało mi się w to wkomponować jeden z krzyży wystających z zarośli - opowiedział o zwycięskim zdjęciu.



Leśne Fotografie 2020

Wyróżnienie od terazKrosno.pl

Wyróżnienie odebrał też między innymi Sławomir Lenart z Komborni. Za zdjęcie „W koronie grądu” otrzymał wyróżnienie specjalne od portalu terazKrosno.pl. Pan Sławomir interesuje się przyrodą, w tym również lasami i uwiecznia to, co zwróci jego uwagę. Jak podkreślił, był to w ogóle jego pierwszy konkurs fotograficzny, w którym wziął udział, choć amatorską fotografią przyrody zajmuje się około 10 lat.


- Praktycznie co weekend jestem w naszych lasach obserwując przyrodę przez wiele godzin. Zdjęcie sówki, które otrzymało wyróżnienie zostało wykonane w lesie w Komborni - powiedział Sławomir Lenart.



Nagrody i wyróżnienia autorom, którzy nie mogli osobiście przyjechać zostaną wysłane drogą pocztową.



Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.