Krosno. Podsumowanie konkursu Leśne Fotografie 2020. Inne niż zwykle [FILM]
W ostatnich latach, podsumowanie konkursu wraz z wręczeniem nagród i wyróżnień oraz otwarciem wystawy pokonkursowej odbywało się w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej.
Podsumowanie w RDLP
W tym roku zostało zorganizowane w sali konferencyjnej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. Wzięła w nim udział część laureatów konkursu, jurorzy oraz Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie. Spotkanie prowadził Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP.
Rekordowa edycja
Jubileuszowa edycja konkursu organizowana przez RDLP w Krośnie przy współpracy z TVP Rzeszów i portalem terazKrosno.pl okazała się rekordowa. Wpłynęło 801 fotografii wykonanych przez 279 autorów z całej Polski.
Widzą nie tylko drzewa
Dyrektor Grażyna Zagrobelna podkreśliła, że wszystkie prace nadesłane na konkurs pokazywały, że autorzy zdjęć w lesie widzą nie tylko drzewa, ale wszystkie elementy tego ekosystemu.
- Jest to bardzo ważne dla nas. Wszystkim dziękuję za zgłoszenie prac, a zwycięzcom gratuluję - powiedziała dyrektor Grażyna Zagrobelna.
Laureat XX-lecia i statuetki
Jako pierwszego uhonorowano „Laureata XX-lecia”. Decyzją jury został nim Zbigniew Kożuchowski. Oprócz nagrody pieniężnej otrzymał pamiątkową płaskorzeźbę z odciśniętym tropem niedźwiedzia.
Tradycyjnie już zdobywcy trzech pierwszych miejsc otrzymali statuetki św. Franciszka autorstwa Macieja Syrka, artysty rzeźbiarza z Krosna. Dodatkowo zwycięzca będzie mógł spędzić weekend w jednym z ośrodków w Bieszczadach. Przyznano także wyróżnienia równorzędne i wyróżnienia specjalne. Pełne wyniki konkursu zaprezentowaliśmy tutaj.
Krzyż w lasach Roztocza
Na podsumowanie konkursu przyjechał z Horyńca-Zdroju Krystian Kłysewicz. Jego zdjęcie „Zapomniany cmentarz” wykonane na cmentarzu w Bruśnie zrobiło największe wrażenie na jurorach i zwyciężyło w 20. edycji.
- Przemierzam tereny Roztocza Wschodniego, okolice Horyńca-Zdroju. Są one niezwykle bogate w lasy. Często goszczę w zapomnianych miejscach, kiedyś zamieszkałych przez ludność wielokulturową. Po II wojnie światowej część wiosek zniknęła i pozostały po nich cmentarze, krzyże, dorobek kulturowy tej ludności, który jest ukryty teraz w lasach - powiedział Krystian Kłysewicz.
Pan Krystian często udaje się na wschody czy zachody słońca, by odkrywać i uwieczniać często zapomniane rzeczy.
- Zwycięskie zdjęcie wykonałem na cmentarzu w Bruśnie, będąc tam o poranku. Pięknie ułożyły się promienie słońca z letnią mgiełką i udało mi się w to wkomponować jeden z krzyży wystających z zarośli - opowiedział o zwycięskim zdjęciu.
Wyróżnienie od terazKrosno.pl
Wyróżnienie odebrał też między innymi Sławomir Lenart z Komborni. Za zdjęcie „W koronie grądu” otrzymał wyróżnienie specjalne od portalu terazKrosno.pl. Pan Sławomir interesuje się przyrodą, w tym również lasami i uwiecznia to, co zwróci jego uwagę. Jak podkreślił, był to w ogóle jego pierwszy konkurs fotograficzny, w którym wziął udział, choć amatorską fotografią przyrody zajmuje się około 10 lat.
- Praktycznie co weekend jestem w naszych lasach obserwując przyrodę przez wiele godzin. Zdjęcie sówki, które otrzymało wyróżnienie zostało wykonane w lesie w Komborni - powiedział Sławomir Lenart.
Nagrody i wyróżnienia autorom, którzy nie mogli osobiście przyjechać zostaną wysłane drogą pocztową.
Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!