Kombajnista na drodze. O tym trzeba pamiętać w trakcie żniw!
20 lipca, 2021Wiadomości / Krosno
Kto może kierować kombajnem? O obowiązujących zasady poruszania na drodze i obowiązkowym wyposażeniu przypomina naczelnik krośnieńskiej drogówki kom. Krzysztof Belczyk.
Jaka kategoria na kombajn?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kierujący kombajnem musi posiadać przynajmniej prawo jazdy kategorii B. C, C1, D, D1 lub T. Warto pamiętać, że kategoria T uprawnia do kierowania również poza granicami Polski, w odróżnieniu od pozostałych.Jakie wyposażenie?
Kombajn poruszający się po drodze publicznej musi mieć sprawne oświetlenie zewnętrzne, trójkąt ostrzegawczy zamontowany z tyłu pojazdu, który jest warunkiem udziału w ruchu pojazdów wolnobieżnych. Musi też posiadać sprawny układ hamulcowy i kierowniczy.Trzeba również pamiętać, że poruszając się po drodze pojazdem tej kategorii, należy obowiązkowo włączyć pomarańczowe światła błyskowe.
Odpięty heder
Komisarz Krzysztof Belczyk, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krośnie tłumaczy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, kierujący kombajnem po drodze publicznej ma obowiązek zdemontowania znajdującego się z przodu pojazdu hedera i przetransportowania go na specjalnym wózku za pojazdem.- Zdaję sobie sprawę, że demontaż hedera w starszych modelach kombajnów, w przeciwieństwie do nowoczesnych maszyn, zajmuje sporo czasu. Rolnik nie zawsze decyduje się na taką czynność chcąc zaoszczędzić czas i podejmuje próbę przejazdu drogą publiczną myśląc, że nic się nie wydarzy - mówi kom. Krzysztof Belczyk.
Niebezpieczeństwo na drodze
Jest to jednak narażenie innych uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo. Jak podkreśla naczelnik krośnieńskiej drogówki, poruszanie się z zamontowanym urządzeniem tnącym z przodu kombajnu powoduje, że kierujący łamie podstawową zasadę ruchu drogowego zajmowania tylko prawego pasa jezdni i więcej jak jednego pasa ruchu oraz dopuszczalnej normy szerokości pojazdu.- O tym, że jazda z hederem z przodu kombajnu powoduje niebezpieczeństwo wszyscy dokładnie wiemy. Urządzenie tnące posiada ostre i wystające krawędzie i w przypadku zderzenia z pewnością zwiększy to niebezpieczeństwo. Ponadto kombajn jadący z niezłożonym hederem może tworzyć duże zatory drogowe i niekiedy kierujący samochodami osobowymi decydują się na niebezpieczne wyprzedzanie, tym samym powodując ogromne zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego - wyjaśnia naczelnik Krzysztof Belczyk.
Do 500 zł mandatu
Kierujący kombajnem, który porusza się po drodze publicznej z urządzeniem tnącym z przodu pojazdu popełnia wykroczenie drogowe i może liczyć z grzywna w postaci mandatu karnego nawet do 500 zł lub skierowaniem wniosku o ukaranie do Sądu Rejonowego.Apel policji
Policja apeluje o zachowanie zdrowego rozsądku zarówno przez rolników podczas przemieszczania się po drodze publicznej, jak i przez pozostałych kierujących i innych uczestników ruchu drogowego.- Aby zarówno jedni i drudzy wykazali się zrozumieniem, co w konsekwencji przyczyni się do podniesienia bezpieczeństwa na drogach. Policjanci ruchu drogowego w tym newralgicznym dla rolników okresie będą się bacznie przyglądać, co się dzieje na drogach i w razie potrzeby odpowiednio szybko reagować - zaznacza kom. Krzysztof Belczyk.
Autor: Andrzej Józefczyk
~jacek oddawaj heder i snopke
22-07-2021 10:58 7 20
~Kat t
21-07-2021 19:42 7 17
~Kosa z tyłu!!!
20-07-2021 13:48 9 16