W Zręcinie odbyło się zapalenie atrapy lampy naftowej w 168 rocznicę operacji we Lwowie.
W nocy z 31 lipca na 1 sierpnia 1853 roku, doktor Zatorski w szpitalu na Łyczakowie we Lwowie przeprowadzał nagłą operację chirurgiczną swojego pacjenta Władysława Chołeckiego. Do oświetlenia sali operacyjnej użyto po raz pierwszy w historii lampy naftowej skonstruowanej przez Ignacego Łukasiewicza.

pracownicy grupy kapitałowej PGNiG

W 168 rocznicę tego wydarzenia, w sobotę 31 lipca, przy bramie cmentarnej w Zręcinie (gmina Chorkówka) miało miejsce zapalenie atrapy pierwszej lampy naftowej skonstruowanej przez Ignacego Łukasiewicza. Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo, na cmentarzu spoczywają bowiem doczesne szczątki pioniera przemysłu naftowego a także jego najbliższego współpracownika Karola Klobassy-Zrenckiego.

Złożenie kwiatów przy grobie Ignacego Łukasiewicza w Zręcinie

- Zapalając lampę naftową chcieliśmy uhonorować Ignacego Łukasiewicza. Wiemy, że jedyny raz, kiedy w taki sposób uczczono tak ważne wydarzenie, miało miejsce w 1878 roku. Wtedy to do Chorkówki przyjechali przyjaciele i znajomi Łukasiewicza, aby zorganizować uroczystość 25-lecia zapalenia lampy naftowej i wybić okolicznościowy medal - powiedział Wojciech Żurkiewicz, współorganizator wydarzenia, wiceprzewodniczący Rady Gminy Chorkówka.

Poczet sztandarowy Naftówki

Sama uroczystość rozpoczęła się od złożenia kwiatów przy grobie Łukasiewicza i wystrzelenia salwy honorowej. Dopiero ostatnim punktem było zapalenie atrapy lampy którego dokonali wspólnie wójt gminy Chorkówka Grzegorz Węgrzynowski i proboszcz parafii w Zręcinie Wacław Socha. Głaz, na którym umieszczona została atrapa lampy pochodzi z kamieniołomu w Lipowicy a atrapę wykonał miejscowy kowal artystyczny.

Pamiątkowe zdjęcie po uroczystości

W uroczystości oprócz wyżej wymienionych wzięli udział emerytowani dyrektorzy i pracownicy kopalni naftowych z okolic Krosna, pracownicy grupy kapitałowej PGNiG, radni gminy Chorkówka, dyrektor GCKCiS w Chorkówce Małgorzata Wierdak, sołtys Zręcina Ryszard Prętnik, członkowie grupy rekonstrukcyjnej OP-11 Zręcin, mieszkańcy gminy Chorkówka a także poczty sztandarowe z Zespołu Szkół Naftowo-Gazowniczych w Krośnie i Zespołu Szkół w Zręcinie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:

~Finis coronat opus

01-08-2021 19:25 12 32

Ta 2 lata mogli poczekać, bo rocznice obchodzi się w pełnych dziesiętnych latach a niektóre także przepołowione 15, 25, 75. 170 rocznica to jest to
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.