W Czarnorzekach otwarto trasy rowerowe dla kolarzy MTB. Cztery trasy liczą łącznie ok. 4 kilometry.
W piątek 15 października otworzona została kolejna atrakcja sportowa w gminie Korczyna. Tym razem miejsce do uprawiania swojej aktywności znaleźli kolarze MTB.

Pomysł urządzenia oficjalnych zjazdowych tras rowerowych narodził się w głowie nadleśniczego Artura Paczkowskiego z Nadleśnictwa Kołaczyce. Podczas obchodu sektora leśnego zauważył on, że w czarnorzeckim lesie ćwiczą zawodnicy MTB. Nadleśniczy zwrócił się do Gminy Korczyna z propozycją przygotowania tras, na których będzie można trenować ten coraz popularniejszy sport wyczynowy oficjalnie i legalnie. Wójt Gminy Korczyna Jan Zych chętnie włączył się w realizację kolejnego już wspólnego z nadleśnictwem projektu i dzięki współpracy ze stowarzyszeniem Land of Loam, którego członkowie aktywnie włączyli się w przygotowanie tras udało się je uruchomić jeszcze w tym sezonie.

Cztery trasy liczą łącznie ok. 4 kilometry (w tym 2,5 km zjazdów). Wytyczone zostały w terenie należącym do Lasów Państwowych. Ich humorystyczne nazwy ("Blackriver", "Granda Banda", "Głodna Kłoda" i "Blackriver Uphill") to inwencja twórcza samych zawodników. Do poszczególnych tras prowadzą wykonane z drewna "bramy", zainstalowane zostało również oznakowanie oraz duża tablica z planem i opisem atrakcji.

Artur Paczkowski
Pomysłodawcą stworzenia tras był Artur Paczkowski (z lewej)

W otwarciu tras uczestniczyli: reprezentująca wójta gminy Korczyna zastępca wójta Katarzyna Urbanek, Nadleśniczy Nadleśnictwa Kołaczyce Artur Paczkowski, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Korczynie Wojciech Tomkiewicz, kierownik Gminnego Zakładu Komunalnego w Korczynie Kazimierz Prajsnar, reprezentujący Stowarzyszenie Land of Loam Paweł Sierpiński, prezes Stowarzyszenia Prządki-Ski Marek Marcisz, Maciej Jodka - Mistrz Polski w klasie Downhill i w klasie Enduro oraz zawodnicy MTB i media.

Zastępca Wójta Gminy Katarzyna Urbanek zaprosiła do korzystania z wszystkich atrakcji oferowanych na terenie Gminy. Zaznaczyła, że w pobliżu znajdują się szlaki i ścieżki turystyczne, trasy narciarstwa biegowego, trasy wspinaczkowe, rezerwat "Prządki", czy zamek "Kamieniec".

Uczestnicy otwarcia tras rowerowych MTB w Czarnorzekach

Nadleśniczy Artur Paczkowski przybliżył historię powstania tras. Podkreślił, że wyjątkowo dobra współpraca między gminą a nadleśnictwem przynosi efekty w postaci coraz szerszego otwarcia czarnorzeckich lasów dla turystów i sportowców.

- Są to pierwsze takie trasy rowerowe na terenie Nadleśnictwa Kołaczyce i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie - zauważył nadleśniczy.

Od początku prac koncepcyjnych uczestniczył prezes stowarzyszenia Land of Loam Michał Święciński, który zaprojektował również wszystkie tablice.

Paweł Sierpiński, reprezentujący stowarzyszenie Land of Loam podziękował za oficjalne zorganizowanie tras MTB. Wyraził nadzieję, że w przyszłości uda się poszerzyć ofertę o trasy łatwiejsze (obecnie są one oznaczone jako trudne lub średnio trudne).

- Przy tworzeniu tych tras chcieliśmy zachować jak najbardziej naturalny charakter lasu. Żeby jak najmniej ingerować w to podłoże i w rzeźbę terenu. Myślę, że nam się to udało wspólnie z nadleśnictwem i gminą zrobić. Każdy, kto tu przyjeżdża spoza Podkarpacia, jest po prostu zachwycony, bo las jest naprawdę magiczny - powiedział zawodnik.

~mukator

19-10-2021 09:03 43 53

Poproszę o wskazówki jak tam dotrzeć
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.