Rząd zapowiedział wprowadzenie obowiązkowego oszczędzania energii elektrycznej w administracji o 10 proc. od 1 października 2022 r. Premier Mateusz Morawiecki zaprezentował także Tarczę Solidarnościową.
Premier Mateusz Morawiecki ogłosił Tarczę Solidarnościową, która ma chronić Polaków przed gwałtownymi wzrostami cen energii. W konferencji razem z Prezesem Rady Ministrów uczestniczyli minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg oraz minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Tarcza Solidarnościowa - gwarancja ceny za energię elektryczną


Ponosimy dzisiaj koszty polityki energetycznej i klimatycznej Unii Europejskiej oraz koszty wojny na Ukrainie. Staramy się pomóc Polakom, w tych dramatycznych okolicznościach, dlatego wprowadzamy Tarczę Solidarnościową. Tarcza ma chronić Polaków przed gwałtownymi wzrostami cen, z jakimi mamy do czynienia już dzisiaj. Z takimi wysokimi kosztami mierzą się również obywatele we wszystkich państwach Unii Europejskiej.

Gwarantowana cena energii będzie obowiązywać:
- do 2000 kilowatogodzin rocznie dla wszystkich gospodarstw domowych,
- do 2600 kilowatogodzin rocznie dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami, rodzin trzy plus - czyli rodziny z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.

- W ten sposób jednocześnie zachęcamy do oszczędzania energii. Podkreślam, każde gospodarstwo domowe również to, które zużywa 2500 albo 3000 kilowatogodzin rocznie - też będzie miało ogromną korzyść do 2000 kilowatogodzin rocznie. Tylko nadwyżka będzie obciążona wyższymi kosztami na przyszły rok - przedstawił premier Mateusz Morawiecki.

10 proc. zniżka za obniżenie zużycia energii


Polskie rodziny będą mogły skorzystać z obniżki rachunków za prąd w przyszłym roku. Warunkiem będzie obniżenie zużycia energii elektrycznej w 2023 r., o co najmniej 10 proc. w stosunku do 2022 r. Energooszczędność będzie skutkowała 10 proc. obniżką kosztów za energię. Wprowadzamy dodatkowe rozwiązanie z korzyścią dla wszystkich gospodarstw domowych.
Dodatkowym rozwiązaniem będzie dopłata w wysokości 1000 zł dla ogrzewających się głównie energią elektryczną, w tym pompami ciepła.

Pomoc dla przedsiębiorców


Tarcza Solidarnościowa wiąże się też z pomocą dla firm. Chcemy, żeby przedsiębiorstwa przetrwały ten trudny kryzys. Przedsiębiorstwa energochłonne są bardzo ważne dla zachowania łańcucha dostaw. Rząd przeznaczy środki do 5 mld zł, aby wesprzeć kilkaset firm. Wsparcie będzie przyznawane odbiorcom pod warunkiem min. 100 proc. wzrostu cen energii. Wypłata środków planowana jest jeszcze na ten rok.

- Pomogliśmy przetrwać ten wielki, poprzedni kryzys - ochroniliśmy kilka milionów miejsc pracy, tak też działamy teraz. Bezpieczeństwo polskich rodzin, bezpieczeństwo miejsc pracy, Polaków jest przecież bezpośrednio związane z bezpieczeństwem przedsiębiorców, z ich konkurencyjnością, zdolnością do przetrwania, a zwłaszcza tych, którzy zużywają najwięcej energii - powiedział Prezes Rady Ministrów.

Od przyszłego roku przedsiębiorcy będą mieli możliwość bezpośredniego podłączenia do odnawialnych źródeł energii (OZE).

Oszczędności w administracji publicznej i spółkach Skarbu Państwa


Administracja rządowa, ale także administracja samorządowa będzie zobowiązana do zmniejszenia zużycia prądu o 10 proc. już od 1 października 2022 r. Kolejnym krokiem będzie zmiana zewnętrznego oświetlenia na energooszczędne, które zużywa dużo mniej prądu.

Premier Mateusz Morawiecki zlecił również wicepremierowi Jackowi Sasinowi wyeliminowanie premii i bonusów w dla zarządów spółek Skarbu Państwa. Dzięki takiemu rozwiązaniu państwowe spółki zyskają kolejne oszczędności. Prezes Rady Ministrów osobiście będzie czuwał nad wykonaniem tego zalecenia.

Ankieta

Ile płacisz miesięcznie za prąd?

Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki ankiety


~artur

18-09-2022 19:58 10 15

Pomysł Morawieckiego - każdemu, kto będzie świecił świecami lub lampami naftowymi rząd pokryje ich rachunki za energię elektryczną. To taka tarcza rządowa. Kto będzie świecił lampami będzie to uznane jako recydywa i jego rachunki wzrosną czterokrotnie. Ave Matoł-usek.
Odpowiedz

~Dario

17-09-2022 22:24 14 11

tylko chodzić na wybory A z zwykłych ludzi i uczciwych robić w konia i obiecywać im gruszki na wierzbie. dobrze że większość ludzi żyje tą myślą że jest nadzieja Ale nadzieja jest matką no wiecie
Odpowiedz

~miszczak

16-09-2022 19:40 15 14

Ten Morawiecki to jakiś łucznik, co ciągle tymi tarczami wywija.
Odpowiedz

~apis

16-09-2022 16:25 13 26

A. Moskwa zaleca obniżyć temp. do 17 st. Jarosław mówi, palcie wszystkim tylko nie oponami. Motołusz kłamie, że węgla nie braknie, a do Polski płynie czarna, błotnista masa, z której węgiel to jakieś 15%. Z Kowalskiego robią wiceministra rolnictwa. Jutro otwierają przekop elbląski, po którym mogą pływać co najwyżej żaglówki i pontony. w kraju rozstawili 16 ławeczek po 100 tyś każda, które po deszczu się rozpływają. Maciarewicz skubie miliony na smoleńskie bajeczki. Taki "Pislam-Kaczy" w pigułce.
Odpowiedz

~Bez mydla

16-09-2022 13:29 11 26

Pięknie nas urządzili.dziekujemy wam wyborcy.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.