Jeszcze tylko do 1 lutego br. można składać wnioski o dodatek energetyczny. Sprawdź, komu przysługuje i kiedy zostanie wypłacony.

Gdzie złożyć wniosek o dopłatę do prądu?


Wnioski o dopłatę można składać do 1 lutego 2023 r. w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej wniosek. Wniosek można złożyć osobiście, listownie lub online wykorzystując podpis elektroniczny.

Kto może dostać dopłatę?


Dopłatę do prądu będzie przysługiwał osobom, które wykorzystują do ogrzewania energię elektryczną, w tym również posiadaczom pomp ciepła i bojlerów elektrycznych.
Dopłatę do prądu to jednorazowe świadczenie i podobnie jak w przypadku dodatku do węgla nie będzie podlegało rozliczeniu i będzie mogło zostać przeznaczone na dowolny cel. Zgodnie z przepisami, jeden dodatek elektryczny przysługuje na jeden adres.
Warunkiem otrzymania dopłaty do prądu będzie deklaracja złożona do dnia 11 sierpnia 2022 roku w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, w której zadeklarowana została energia elektryczna jako główne źródło ogrzewania gospodarstwa domowego.
Wyjątek stanowi sytuacja, w której deklaracja złożona została pierwszy raz po 11 sierpnia, np. po zakończeniu budowy domu. Taka deklaracja będzie ważna i może stanowić podstawę do wypłaty dopłaty do prądu.

1000 zł lub 1500 zł


Dopłata do prądu wynosi 1000 zł. 1500 zł otrzymają gospodarstwa domowe, które w 2021 roku zużyły więcej niż 5 MWh. W takim przypadku trzeba będzie do wniosku dołączyć rozliczenie roczne z przedsiębiorstwem energetycznym potwierdzające zużycie energii elektrycznej w 2021 roku przekraczające 5 MWh.

Kto nie dostanie dopłaty?


Dopłaty do prądu nie otrzymają gospodarstwa domowe, które złożyły wcześniej wniosek o wypłatę dodatku do innego paliwa, np. węgla. Dopłata nie będzie przysługiwał również, jeżeli gospodarstwo korzysta z paneli fotowoltaicznych.

Weryfikacja wniosku


Jeżeli podczas weryfikacji wniosku o wypłatę dodatku elektrycznego wystąpią wątpliwości dotyczące gospodarstwa domowego, może zostać przeprowadzony wywiad środowiskowy w miejscu zamieszkania wnioskodawcy. Niewyrażenie zgody na przeprowadzenie wywiadu środowiskowego lub uniemożliwienie jego przeprowadzenia, może stanowić podstawę do odmowy przyznania dopłaty do prądu.

Kiedy wypłata dodatku?


Dodatek elektryczny wypłaca wójt, burmistrz albo prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby fizycznej składającej wniosek. Dopłata do prądu zostanie wypłacony do dnia 31 marca 2023 roku na konto wskazane we wniosku lub w kasie urzędu.

Ankieta

Oszczędzasz prad?

Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki ankiety


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.