W sobotę i w niedzielę w kinie Sokół w Rymanowie odbyły się przedpremierowa i premierowa prezentacja filmu o hrabinie Annie z Działyńskich Potockiej. Zobacz zwiastun filmu.
Film "Pamiętnik Hrabiny Anny" to pierwsza ekranizacja i krótka opowieść o założycielce rymanowskiego uzdrowiska.

Anna od młodych lat była charakterna i niepokorna, przy tym wrażliwa, zwłaszcza na cierpienie innych ludzi. Pochodząca z Wielkopolski szlachcianka zaangażowała się w działalność charytatywną w Galicji. Kochała dwóch mężczyzn - ojca Adama Tytusa Działyńskiego, patriotę, człowieka szlachetnego, twardo stąpającego po ziemi i męża Stanisława Potockiego, z którym tworzyła wyjątkowy związek oparty na partnerstwie i miłości. Anna w pewnym okresie swego życia dała się poznać również jako kobieta, która potrafiła stawić czoła samodzielnemu prowadzeniu majątku ziemskiego, inwestowaniu w kurort zdrojowy, byciu matką i głową rodziny ziemiańskiej, co odbiegało od typowego wzorca kobiety w XIX wieku. Scenariusz filmu był inspirowany książką "Mój pamiętnik" autorstwa Anny z Działyńskich Potockiej.

W scenach fabularnych w rolę Anny z Działyńskich Potockiej wcieliła się Magdalena Kozikowska-Pieńko, na co dzień aktorka teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Ekspertami merytorycznymi występującymi w filmie są historycy: dr hab. prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego Jerzy Kuzicki, dr Beata Suwała-Szczechowska oraz autor książek biograficznych Robert Antoń.

Przedpremierowa i premierowa prezentacja filmu o hrabinie Annie z Działyńskich Potockiej

Produkcja otrzymała dofinansowanie Podkarpackiej Komisji Filmowej ze środków Wojewódzkiego Domu Kultury i Województwa Podkarpackiego.

W przedpremierowej, sobotniej (4 marca) prezentacji w kinie Sokół uczestniczyli między innymi europosłanka Elżbieta Łukacijewska, poseł Piotr Uruski, radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Adam Drozd, radni Powiatu Krośnieńskiego Zygmunt Ginalski i Daniel Piwowar, władze gminy Rymanów z burmistrzem Wojciechem Farbańcem i przewodniczącym Rady Miejskiej Andrzejem Pitrusem, Zarząd Uzdrowiska Rymanów S.A. z prezes Małgorzatą Szeligą, realizatorzy filmu: Piotr Trznadel i Jakub Kowalczyk.

Przedpremierowa i premierowa prezentacja filmu o hrabinie Annie z Działyńskich Potockiej

Agnieszka Niemczyk, dyrektor Gminnego podkreśliła, że jest to film szczególnie ważny dla rymanowskiej społeczności.

- Po raz pierwszy ukazuje na dużym ekranie osobę tak ważną dla naszego społeczeństwa, niezwykłą kobietę, którą znamy, ale jednocześnie mało znamy. Mam nadzieję, że film pokazał nam bohaterkę na wielu płaszczyznach. Prezentowane przez nią wartości są ponadczasowe. Wiele kobiet na pewno odnajdzie w niej część samych siebie, a dla części jest lub stanie się wzorem - stwierdziła Agnieszka Niemczyk.

Burmistrz gminy Rymanów przypomniał, że inicjatorem budowy obiektu Towarzystwa Gimnastycznego Sokół, w którym odbywa się pokaz filmu, był syn hrabiny, Jan Potocki. Podkreślił też, że naszą powinnością jest odkrywać pamięć ludzi szlachetnych, którzy tworzyli historię Rymanowa i uzdrowiska.

- Hrabina Anna Potocka zapisała się w naszej historii złotymi zgłoskami. Gdyby nie jej przyjazd wraz z rodziną z ziemi oleszyckiej i zakup ziemi rymanowskiej w 1872 roku, to pewnie nie mielibyśmy pięknego uzdrowiska. Jego okres prosperity przypada na lata międzywojenne XX wieku, kiedy to Jan Potocki kierował tym uzdrowiskiem i kiedy w Rymanowie-Zdroju przebywało jednorazowo 5 tysięcy kuracjuszy. W filmie powiedziano o hrabinie wszystko to, co najpiękniejsze i najistotniejsze - mówił burmistrz Wojciech Farbaniec.

Scenarzysta filmu Jakub Kowalczyk zaznaczył, że dzięki współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury oraz ekspertami, którzy występują w filmie, udało się pokazać Annę Potocką i trudne do zobrazowania czasy XIX wieku.

Piotr Trznadel wspomniał o dwóch wyjątkowych miejscach, bez których film tak by nie wyglądał. Pierwszym z nich jest Dwór w Kopytowej z wspaniałym wystrojem, gdzie znajduje się Muzeum Kultury Szlacheckiej oraz Sanatorium Maria w Rymanowie-Zdroju z wyjątkowymi wnętrzami, gdzie kręcone były rozmowy z ekspertami.

Przedpremierowa i premierowa prezentacja filmu o hrabinie Annie z Działyńskich Potockiej

Po projekcji przedpremierowej można było zobaczyć wystawę prezentującą postaci kobiet niezłomnych przygotowaną przez Zespół Szkół Publicznych w Posadzie Górnej oraz wystawę prac Miłosza Horodyskiego przygotowaną przez Polsko-Amerykańską Fundację Menachema Mendla z Rymanowa, której prezesem jest Jacek Sokołowski.

Premiera internetowa filmu zaplanowana została na 8 marca 2023 r. na kanale Youtube Gmina Rymanów TV.

Zobacz zwiastun:


Pamiętnik Hrabiny Anny


gatunek: dokument fabularyzowany
scenariusz i reżyseria: Jakub Kowalczyk
zdjęcia i montaż: Piotr Trznadel
dźwięk na planie: Jakub Skibiński
dźwięk: Paweł Ginalski
kierownictwo produkcji: Jakub Kowalczyk
nadzór producencki: Agnieszka Niemczyk
producent: Gminny Ośrodek Kultury w Rymanowie
producent wykonawczy: Trznadel Media
koproducent: Podkarpacka Komisja Filmowa
rok produkcji: 2023

~RoMan

08-03-2023 10:16 5 7

We wsi mówią, że rodzinny transfer do uzdrowiska.
Odpowiedz

~Dorota CH

08-03-2023 08:31 8 7

proszę, proszę i kto to się z Miejsca Piastowego odnalazł i od razu pcha się na afisz
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.