Posłuchaj:

Gmina Miejsce Piastowe umożliwia mieszkańcom sprawdzenie trzeźwości..., za 5 złotych. Jest komentarz policji.
Na terenie gminy Miejsce Piastowe zostały zainstalowane trzy alkomaty stacjonarne, które umożliwią kierowcom kontrolę stanu trzeźwości.

Koszty związane z udostępnieniem alkomatów zostały sfinansowane ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Miejscu Piastowym.

Alkomaty zostały umiejscowione w trzech miejscowościach:
  • sklep KAROLINKA przy ul. ks. H. Domino w Rogach

  • Delikatesy CENTRUM przy ul. św. Jana w Głowience

  • Stacja Paliw ORLEN firmy TARGOPAL w Zalesiu (Targowiskach)

Nie jest to jednak usługa bezpłatna. Za zbadanie trzeźwości trzeba będzie zapłacić 5 złotych.

W instrukcji obsługi czytamy między innymi, że aby skorzystać z alkomatu należy wrzucić monetę o nominale 5 zł i pobrać słomkę, która jest w podajniku. Włożyć ją w ustnik znajdujący się w urządzeniu i dmuchać około 5 sekund zgodnie z instrukcją wyświetlaną na ekranie LCD. Wynik w promilach zostanie wyświetlony na wyświetlaczu.

Alkomat stacjonarny w gminie Miejsce Piastowe

Nadkomisarz Krzysztof Belczyk, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Krośnie podkreśla, że pojawienie się w ostatnim czasie na terenie gminy Miejsce Piastowe urządzeń do pomiaru w wydychanym powietrzu poziomu alkoholu to znakomity pomysł. Jeżeli mamy jakieś wątpliwości co do swojego stanu trzeźwości, lepiej poddać się takiemu badaniu nim wsiądziemy za kierownicę.

- Należy jednak pamiętać, że jeżeli dzień wcześniej spożywaliśmy alkohol to powinniśmy odczekać przynajmniej 24 godziny. Oczywiście każdy organizm będzie inaczej spalał alkohol. Jeden wolniej, a drugi szybciej, ale warto tą zasadę sobie zapamiętać i wdrożyć. Niemniej jednak przebadanie w nowopowstałych punktach będzie niekiedy bardzo pomocne - tłumaczy nadkom. Krzysztof Belczyk.

Odradza jednak sytuacji, w której nie jesteśmy do końca pewni, czy już całkowicie wytrzeźwieliśmy, chociaż bardzo dobrze się czujemy, aby udać się na takie badanie, samemu kierując samochodem.
Naczelnik krośnieńskiej "drogówki" przypomina sytuację, kiedy to mężczyzna w średnim wieku w niedzielny poranek przyjechał przed budynek Komendy Miejskiej Policji w Krośnie z prośbą o przebadanie go na stan trzeźwości. Okazało się, że był nietrzeźwy. Policjanci wszczęli procedurę kontroli drogowej, nie dopuszczając go do dalszej jazdy i zatrzymując prawo jazdy, a w konsekwencji kierując sprawę do Sądu Rejonowego w Krośnie.

Nadkomisarz Krzysztof Belczyk zwraca też uwagę na sytuację, w której po przebadaniu w takim punkcie zostaniemy zatrzymani do kontroli drogowej i wówczas po przebadaniu policyjnym alkomatem wykaże on, że jednak jesteśmy w stanie po użyciu alkoholu.

- Nie wykluczam, że może tak się zdarzyć, gdyż używane w policji urządzenia do badania stanu trzeźwości posiadają wzorcowanie i legalizację co sześć miesięcy i z całą pewnością są znacznie bardziej wiarygodne niż urządzenia, które sami możemy sobie kupić na przykład w markecie - wyjaśnia Krzysztof Belczyk.

Informuje również, że policjanci podczas działań mających na celu wyłącznie badanie stanu trzeźwości kierujących, w pierwszej kolejności używają urządzeń, które służą do wstępnego badania trzeźwości, a w przypadku wykazania choćby niewielkiej ilości alkoholu w wydychanym powietrzu, natychmiast poddają kierującego kolejnym badaniom na urządzeniu typu alko-sensor IV lub innym, które ma "moc dowodową". Mogą się też udać do najbliższej jednostki policji na urządzenie stacjonarne, gdy stężenie alkoholu przekracza 0,25 mg/l, bo jest to już przestępstwo.

- Chcę dodać, że krośnieńska "drogówka" posiada takie stacjonarne urządzenie, które jest przewożone w radiowozie. Na pewno to zwiększa naszą skuteczność podczas służby na drodze - dodaje nadkom. Krzysztof Belczyk.

Weź udział w naszej ankiecie.

Ankieta

Czy ustawianie alkomatów stacjonarnych to dobry pomysł?

Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki ankiety


~Szczerze

22-03-2023 16:35 3 15

Przede wszystkim za czasów Pana Marka Klary były normalne ceny za śmieci.
Odpowiedz

~Potwierdzam

22-03-2023 11:57 4 19

Rogol, dokładnie... Chociaż tyle, że wydaje mi się ze Dorota Chilik nie wygra kolejnych wyborów, wnioskuję tak po rozmowach z moim otoczeniem.
Odpowiedz

~ToMoment

21-03-2023 09:18 4 19

Najgorsze jest to, że wszyscy walą na umór i się ukrywają ! Bo gdyby była moda na "picie" jak w anglii - gdzie bar jest na każdym rogu, albo w czechach gdzie jest pełno "pijalni piwa" każdy idzie i pije ale po jakiś czasie pije tylko dla towarzystwa, aby pogadać. Picie w ukryciu prowadzi do uzależnienia i choroby. W krajach wyspiarskich jeżeli będziesz regularnie kupował alkohol do domu, zajmą się tobą służby społeczne! Chodzić i jeszcze raz chodzić do barów !
Odpowiedz

~rogol

21-03-2023 08:29 2 27

U nas w gminie żyć się na trzeźwo nie da
Odpowiedz

~Kosmos

20-03-2023 20:04 4 18

Dopóki żyję nie oddam głosu na Dorotę Chilik w żadnych wyborach. Poprzednik w moim mniemaniu był dużo lepszym włodarzem, wybudował tyle dróg, że aż ciężko zliczyć. Dbał o stołówki, domy lodowe, cluby seniora, remizy strażackie, infrastukturę, oświetlenie, chodniki, odśnieżanie, boiska, orliki, świetlice, hale sportowe i o wyposażenie technologiczne szkół.
Odpowiedz

~Mieszkaniec

20-03-2023 17:26 5 26

@Jedliczanka, mieszkam w tej gminie (dokładnie w Rogach) nad czym boleję. Napiszę tylko tyle, jakbym miał znowu chodzić do podstawówki, to na pewno nie wybrałbym żadnej gminnej placówki.
Odpowiedz

~jk

20-03-2023 16:33 17 2

Brawo dla takiego pomysłu Gminy.
Odpowiedz

~Jedliczanka

20-03-2023 09:48 20 5

Zazdroszczę takiej pani wójt. Kobieta działa,szkoły,drogi,mosty a i nawet o bezpieczeństwo na drogach ,wszytko jest.
Odpowiedz

~Borowiaks

20-03-2023 07:16 19 7

Super pomysł-pani wójt zasługuje na medal. Takie urządzenia powinny być w każdej miejscowości przy każdym sklepie który sprzedaje Alko % gdyż to z takiego sklepu gmina czerpie zyski! A najwięcej zysków czerpią niemieckie Geschäft-y
Odpowiedz

~SOMGORSI

19-03-2023 14:54 7 26

Już bardziej czegoś głupszego nie mogą wymyślić. Niech sobie w urzędzie postawią, może bardziej się przyda. Ciekawe czy to pomysł komisji przeciwdziałającej alkoholizmowi w gminie, i ile z tego będą miały sklepy.
Odpowiedz

~antypijak

18-03-2023 19:58 2 18

Znając mentalność polskich kierowców, zamiast wydać 5 zetów na zbadanie trzeźwości, wolą kupić za to kolejne piwsko i go wytrąbić.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.