Posłuchaj:

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji ogłosiła wyniki I naboru wniosków w ramach konkursu "Utworzenie i wsparcie funkcjonowania branżowych centrów umiejętności". Dofinansowanie otrzymał wniosek złożony przez Miasto Krosno na utworzenie BCU w Zespole Szkół Naftowo-Gazowniczych.
W I naborze wniosków w ramach konkursu Utworzenie i wsparcie funkcjonowania 120 branżowych centrów umiejętności (BCU) zgłoszono łącznie 90 wniosków z całej Polski. Pozytywną decyzję o dofinansowaniu otrzymało 60 projektów, w tym zgłoszony przez Miasto Krosno na utworzenie BCU w Zespole Szkół Naftowo-Gazowniczych w Krośnie w dziedzinach: geologia, górnictwo otworowe i sieci gazowe. Krośnieński projekt został bardzo wysoko oceniony, gdyż otrzymał 135 punktów na 140 możliwych. Był to najlepszy wynik w Polsce.

W 15 przypadkach wnioski zostały odrzucone z przyczyn formalnych, a w 15 przypadkach z przyczyn merytorycznych.

W lutym br. Joanna Kubit, dyrektor Zespołu Szkół Naftowo-Gazowniczych w Krośnie informowała, że projekt ten dotyczący kształcenia zawodowego jest ogromnym ukłonem w kierunku poprawy jakości i efektywności szkolnictwa zawodowego, a o utworzenie takiego centrum może wystąpić szkoła, która ma mocne partnerstwo branżowe.

Krosno. Piknik naukowy w Naftówce
Celem głównym projektu jest wsparcie rozwoju i promocja nowoczesnego kształcenia zawodowego w branży geologia, górnictwo otworowe i sieci gazowe poprzez współpracę Zespołu Szkół Naftowo - Gazowniczych im. I. Łukasiewicza w Krośnie z sektorem biznesu, uczelniami (ośrodkami badawczo-rozwojowymi) i pracodawcami.

Partnerem branżowym w projekcie będzie Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Przemysłu Naftowego i Gazowniczego, a partnerami dodatkowymi: Polski Koncern Naftowy ORLEN Spółka Akcyjna z siedzibą w Płocku, oddział: Polski Koncern Naftowy ORLEN S.A. - Oddział PGNiG w Sanoku oraz Akademia Górniczo - Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie.

- Projekt zakłada budowę nowego budynku branżowego centrum umiejętności przy Zespole Szkół Naftowo - Gazowniczych, zakup wyposażenia oraz wpisanie BCU do systemu oświaty. Będą również organizowane szkolenia i kursy dla osób dorosłych, młodzieży i nauczycieli w branży geologia, górnictwo otworowe i sieci gazowe zakończone wydaniem Branżowego Certyfikatu Umiejętności, certyfikatu kwalifikacji z zakresu edukacji pozaformalnej lub zaświadczenia o ukończeniu szkolenia branżowego - poinformowała Miranda Trojanowska, naczelnik Wydziału Rozwoju i Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Krosna.

Projekt, który ma być realizowany do czerwca 2026 roku zakłada też współpracę pomiędzy placówkami edukacji zawodowej a firmami, uczelniami i podmiotami branżowymi w dziedzinie geologia, górnictwo otworowe i sieci gazowe.

Porozumienie krośnieńskiej Naftówki z PGNiG Technologie Grupa Orlen
- Branżowe centrum umiejętności jest podmiotem, który ma łączyć kształcenie zawodowe z przemysłem, z przedsiębiorcami. Dzięki temu będą mogły się odbywać zajęcia, warsztaty, szkolenia zarówno uczniów, jak i pracowników we wskazanych w projekcie dziedzinach. Będzie też można tworzyć kształcenie w obszarach, które pozwolą uzyskać kwalifikacje rynkowe, czyli takie, które dzisiaj nie są objęte w wykazie zawodów ministra edukacji i nauki, a które są potrzebne na rynku. - podkreślił Bronisław Baran, zastępca prezydenta Krosna.

Studniówka 2023 "Naftówki". Tak bawili się maturzyści!
Całkowita wartość projektu to ponad 13,1 mln zł, a przyznana kwota dofinansowania wynosi 11 mln zł.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.