Pod hasłem "Młodość przychodzi z wiekiem" została zorganizowana w siódma już edycja Krośnieńskiego Sejmiku Senioralnego.
Kilkaset osób zgromadził w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie VII Krośnieński Sejmik Senioralny. Jest to spotkanie organizowane na rzecz integracji krośnieńskich seniorów. W tym roku głównym punktem sejmiku senioralnego była inauguracja Ogólnopolskiej Karty Seniora - edycja Miasto Krosno.

- Jest to wydarzenie skierowane do osób starszych, a w szczególności do przedstawicieli organizacji zajmujących się tematyką senioralną oraz zrzeszających osoby starsze - powiedział prezydent Krosna Piotr Przytocki.

VII Krośnieński Sejmik Senioralny

Stanisław Czaja, przewodniczący Krośnieńskiej Rady Seniorów liczącej dziewięciu członków reprezentujących krośnieńskie dzielnice i osiedla, zwrócił uwagę, że na dzień dzisiejszy największym problemem wymagającym poprawy jest sytuacja zdrowotna mieszkańców Krosna, szczególnie po pandemii.

- Słabą stroną jest dostępność do specjalistycznych usług zdrowotnych oraz całkowity brak opieki geriatrycznej. Spotkaliśmy się w tej sprawie z krośnieńskimi parlamentarzystami, władzami samorządu województwa i miasta oraz szpitala. Wystosowaliśmy szeroki apel, ale mamy niezbyt optymistyczną odpowiedź. Na dzień dzisiejszy potrzebujemy ponad 2,7 tysiąca lekarzy geriatrów, a mamy ich w Polsce tylko 560. Na Podkarpaciu mamy ich tylko 19, czyli statystycznie jesteśmy na ostatnim miejscu w kraju - powiedział Stanisław Czaja.

Dodał jednocześnie, że Krosno jest przyjazne dla seniorów, a świadczą o tym między innymi przygotowywane w mieście programy prozdrowotne, wydarzenia kulturalne i prowadzone inwestycje, w tym w osiedlach i dzielnicach.

- Możliwość skorzystania z Ogólnopolskiej Karty Seniora jest spełnieniem kolejnego senioralnego postulatu w Krośnie - zaznaczył Stanisław Czaja.

VII Krośnieński Sejmik Senioralny

Ogólnopolska Karta Seniora prowadzona jest przez Stowarzyszenie MANKO z Krakowa. Dzięki niej można korzystać obecnie ze zniżek w ponad 3 tysiącach punktów w całej Polsce. Obecnie, po wypełnieniu formularza, również mieszkańcy Krosna.

- Spełniliśmy wymagania organizatora, czyli Stowarzyszenia Manko i możemy być gestorem tej ogólnopolskiej akcji. Karta seniora jest istotna dla tej grupy naszych mieszkańców. Uprawnia do korzystania ze zniżek w różnych obszarach na terenie całego kraju - podkreślił Bronisław Baran, zastępca prezydenta Krosna.

Seniorzy chcący posiadać kartę seniora będą musieli wypełnić specjalną deklarację. Będą one do pobrania w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych oraz Urzędzie Miasta Krosna.

VII Krośnieński Sejmik Senioralny

Wiceprezes Stowarzyszenia MANKO Marek Pilch wręczył prezydentowi Piotrowi Przytockiemu Certyfikat Gmina Przyjazna Seniorom, a pierwsze w Krośnie ogólnopolskie karty seniora otrzymali członkowie Krośnieńskiej Rady Seniorów.

Wręczone zostały też certyfikaty podmiotom z terenu Krosna przyjaznym seniorom, które będą udzielały zniżek dla posiadaczy ogólnopolskiej karty seniora. Otrzymali je Anna Kłapkowska z ze Studia Tańca "Feel & Dance" i Osama Kamal z restauracji "Marhaba". Na dzień dzisiejszy do programu zgłosiły się jeszcze z Krosna: firma "4 DSGN" Monika Nykiel, Zespół Krytych Pływalni w Krośnie i "Elite" Studio Urody.

VII Krośnieński Sejmik Senioralny

W trakcie dzisiejszego spotkania prelekcję "Senior wobec wielkich zespołów geriatrycznych" wygłosiła lekarz geriatra Janina Kokoszka-Paszkot z Krosna. W części artystycznej na scenie RCKP zaprezentował się Kabaret "Baby z Rodzynkami" działający przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku i Klub Seniora "Czerwone Jabłuszko" działający przy RCKP w Krośnie.

Chętni mogli też zapoznać się z ofertą bezpłatnych programów profilaktycznych Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie. Była też możliwość pomiaru glukozy we krwi i pomiaru ciśnienia.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.