Polska i Czechy przywracają tymczasowe kontrole na przejściach granicznych ze Słowacją. Straż Graniczną mają wspierać również żołnierze.
Oficjalny komunikat szefa MSWiA - w nocy z wtorku na środę wprowadzone zostaną tymczasowe kontrole.

O swojej decyzji szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował podczas konferencji, która odbywała się w siedzibie resortu. Kontrola graniczna ma zostać wprowadzona od północy z wtorku na środę, na okres 10 dni, po upływie tego czasu prawdopodobnie zostanie przedłużona.

Tymczasowe kontrole na granicy ze Słowacją będą przeprowadzane jedynie przy wjeździe na teren Polski. Szef MSWiA zapewnia, że nie będą zbyt uciążliwe dla obywateli naszego kraju oraz UE. Decyzję o kontrolach na granicy podjął również rząd w Czechach. Czy jest powód do niepokoju?

Tymczasowe kontrole na granicy ze Słowacją to wynik niepokojącej sytuacji w Europie


Jak wynika ze słów szefa straży granicznej Tomasza Pragi, powrót tymczasowych kontroli na granicy ze Słowacją jest odpowiedzią na to, co dzieje się w całej Europie. Zmagamy się z ogromnym kryzysem migracyjnym. Od pewnego czasu można zaobserwować niepokojący wzrost osób, które próbują nielegalnie przekroczyć granicę. We wrześniu zatrzymano 900 nielegalnych imigrantów, co wymagało natychmiastowej reakcji osób rządzących.

Funkcjonariusze straży granicznej wspierani przez wojsko


Do sprawy odniósł się także Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Z jego wpisu wynika, że żołnierze mają wesprzeć funkcjonariuszy straży granicznej przy przeprowadzaniu kontroli. Na czas tej wyjątkowej sytuacji mają otrzymać takie same uprawnienia, jak SG. Wszystkie działania podejmowane są w celu zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom i zatrzymania kryzysu migracyjnego.

Do sprawy odniósł się także premier Słowacji, według niego wzmożone kontrole na granicy państwa nie są rozwiązaniem, a sposobem na zażegnanie kryzysu są działania przy zewnętrznych granicach Unii Europejskiej.

[AKTUALIZACJA]


Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej poinformował, że granice będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach. Osoby czy pojazdy do kontroli będą typowane na podstawie analizy ryzyka. Podróżni przekraczający granice polsko-słowacką muszą pamiętać o posiadaniu dokumentów podróży - dowodu osobistego lub paszportu.

Granicę będzie można przekroczyć:


w 8 drogowych przejściach granicznych:
- Radoszyce
- Barwinek
- Muszynka
- Piwniczna-Zdrój - Mnišek nad Popradom
- Jurgów
- Chyżne
- Korbielów
- Zwardoń - Skalité Platforma

w 3 kolejowych przejściach granicznych:
- Łupków - Palota
- Muszyna - Plaveč
- Zwardoń-Skalité

w 11 pieszych przejściach granicznych, przeznaczonych wyłącznie dla obywateli UE oraz ich małżonków i dzieci:
- Ożenna
- Konieczna
- Leluchów
- Niedzica
- Łysa Polana
- Chochołów
- Winiarczykówka
- Ujsoły
- Bór
- Zwardoń - Mýto
- Jaworzynka - Čierne -Skalité.

~AtOktO

04-10-2023 16:14 7 2

A to Czechosłowacja już nie jest w Unii Europejskiej czy co?! Europejska granica południowa jest na morzu egejskim, pomiędzy Bułgarią i Turcją a także na granicy Serbii z Węgrami gdzie jest płot. Jeżeli te państwa nie radzą sobie to nałożyć na nich sankcje aby wyklucz z członków Unii Europejskiej
Odpowiedz

~imo

03-10-2023 21:20 10 8

Kontrole na granicy powinny być cały czas, nie tylko tymczasowo. Granice państwa są święte i tym przy wiadomych wydarzeniach które mają miejsce na naszym kontrybucje powinno się je chronić za wszelką cenę i sprawdzać kto i po co wjeżdża do naszego państwa.
Odpowiedz

~Noname

03-10-2023 15:06 16 9

Wybory sie zbliżają wielkimi krokami. Trzeba odwrócić uwagę od afer, to będą teraz gadać o przywróceniu kontroli.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.