Komu należy się zasiłek przedemerytalny w 2023 roku, jakie wymogi należy spełniać i jaka jest wysokość świadczenia? Czy trzeba składać specjalne wnioski, by uzyskać wsparcie od ZUS?
Zasiłek przedemerytalny to finansowe wsparcie od ZUS dla seniorów, którzy nie uzyskali jeszcze wieku emerytalnego, ale ich wiek lub stan zdrowia nie dają możliwości zatrudnienia. Jakie dokładnie warunki trzeba spełnić, by uzyskać zasiłek i ile on wynosi?

Nie każdy ma prawo do zasiłku przedemerytalnego. Mogą się o to świadczenie ubiegać osoby, których staż pracy jest odpowiednio wysoki, jednak nie osiągnęły jeszcze emerytalnego progu wiekowego. Do spełnienia są jeszcze inne warunki, zasiłek nie przysługuje osobom, które utraciły zatrudnienie z powodu własnych zaniedbań lub świadomie zrezygnowały z zatrudnienia.

Świadczenie przedemerytalne od ZUS wypłacane jest także osobom niepełnosprawnym, którym ustało prawo do renty, a ich wiek i stan zdrowia uniemożliwia im podjęcie pracy.

Na liście warunkującej przyznanie świadczenia przedemerytalnego, znajdują się następujące wymogi:
  • Pobieranie zasiłku dla bezrobotnych przez 180 dni, co musi zostać potwierdzone przez Urząd Pracy.

  • Fakt zarejestrowania, jako osoby bezrobotnej, co również ma potwierdzić urząd.

  • Osoba, która ubiega się o świadczenie przedemerytalne, przez okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie może bezzasadnie odrzucić propozycji zatrudnienia od Urzędu Pracy.

  • Pilnować należy terminu składania wniosku, powinien on zostać złożony 30 dni od momentu wydania oświadczenia przez urząd o pobieraniu zasiłku dla bezrobotnych przez 180 dni.

W przypadku przekroczenia terminu ZUS odmówi udzielenia zasiłku przedemerytalnego, jednak w uzasadnionych przypadkach może rozpatrzeć wniosek o przywrócenie terminu.

O świadczenie ubiegać się mogą także osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, po ogłoszeniu upadłości, jeżeli spełnią odpowiednie wymogi. Najważniejszy jest próg wiekowy, osiągnięty do dnia upadłości (kobiety 56 lat, mężczyźni 61). Konieczne jest także postanowienie o upadłości wydane przez sąd. Działalność musi być prowadzona przez minimum 24 miesiące do momentu ogłoszenia upadłości, nieprzerwanie i z uwzględnieniem opłacania składek ZUS.

Bardzo ważnym warunkiem dla osób ubiegających się o zasiłek przedemerytalny po wygaśnięciu prawa do renty, jest jej nieprzerwane pobieranie. W momencie, gdy przez czas posiadania uprawnień do renty jej pobieranie ustało na okres 5 lat z powodu przychodu przekraczającego o 130% przeciętne, miesięczne wynagrodzenie. ZUS odmówi przyznania zasiłku.

W pewnych sytuacjach ZUS może odebrać lub zawiesić świadczenie, gdy osoba pobierająca zasiłek osiąga zbyt wysokie przychody lub gdy nabędzie ona prawo do renty inwalidzkiej.

Ile wynosi kwota świadczenia przedemerytalnego w 2023 roku? Łączna kwota zasiłku to 1600, 70 zł brutto. Zasiłek przedemerytalny podlega waloryzacji. Osoby, którym ZUS odmówił prawa do zasiłku mimo spełniania wymogów, mogą odwoływać się od decyzji.

~Zbigniew

26-10-2023 08:29 6 5

Dla młodych to mało, ale dla seniorów, często schorowanych, z przewlekłymi chorobami to wsparcie jest potrzebne, choćby na leki, rehabilitację i przeżycie.
Odpowiedz

~Jak za to żyć

24-10-2023 21:06 10 5

Nędza .
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.