Dr Dariusz Sobieraj zachęca do badań profilaktycznych raka jądra u młodych i raka prostaty u starszych mężczyzn. Listopad został uznany na całym świecie miesiącem solidarności z mężczyznami zmagającymi się z tymi chorobami.

Akcja społeczna Movember została zapoczątkowana w 1999 roku w Australii i swoim zasięgiem objęła już prawie cały świat, a od ponad 10 lat również Polskę.
Termin Movember powstał w wyniku połączenia dwóch wyrazów moustache - wąsy oraz November - listopad.
Idea kampanii jest taka, że przez listopad mężczyźni zapuszczają wąsy, nie tylko na znak solidarności, ale również aby wzbudzić ciekawość otoczenia oraz zapoczątkować dyskusję na temat profilaktyki oraz zachorowalności na nowotwory prostaty oraz jąder.

Rak jąder


Dr Dariusz Sobieraj, kierownik Oddziału Urologii i Urologii Onkologicznej Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie i radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego podkreśla, że rak jąder występuje najczęściej u mężczyzn w przedziale od 15 do 40 roku życia, a u młodych mężczyzn w wieku 15-25 lat jest najczęściej występującym nowotworem w tej grupie wiekowej. Zwraca też uwagę jak bardzo ważne jest samobadanie.

- Raz w miesiącu, najlepiej po kąpieli, czy prysznicu warto dokonać samobadania jąder. Wtedy mięśnie moszny są najbardziej rozluźnione. Każde jądro trzeba sprawdzić osobno obracając je delikatnie pomiędzy kciukami, a pozostałymi palcami. Badając jądra sprawdzamy sprężystość, czy nie wyczuwamy tam zgrubień, bólu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy się zgłosić do lekarza rodzinnego, a później do urologa - tłumaczy dr Dariusz Sobieraj.

Trzeba też pamiętać, że we wczesnej fazie, żaden guz, także jądra czy prostaty nie daje żadnych objawów. Dlatego trzeba stawiać przede wszystkim na profilaktykę.

- Z prowadzonych badań wynika, że w krajach anglosaskich 50 procent guzów jądra u mężczyzn wykrywają żony, partnerki. U nas świadomość młodego pokolenia jest mniejsza. Często jest to temat dość wstydliwy, by zwrócić się o pomoc do najbliższych. Z drugiej jednak strony widzimy, że po akcjach, choćby na meczach żużlowych Wilków Krosno, jest większe zainteresowanie badaniami zarówno wśród młodszych, jak i starszych mężczyzn - mówi ordynator krośnieńskiej urologii.

Krosno. Nowy aparat USG na oddziale urologii

Rak prostaty


W Polsce rak prostaty jest drugim pod względem zachorowalności i trzecim pod względem umieralności nowotworem. Wykrywany jest najczęściej pomiędzy 65 a 74 rokiem życia. Mężczyźni jednak niezbyt chętnie zgłaszają się do urologa ze swoimi problemami. I to jest bardzo duży problem. W przypadku raka prostaty, mężczyznę powinien już zaniepokoić zwężony strumień moczu i utrudnienia z jego oddawaniem, a także przerywany strumień moczu. Ostrzeżeniem też może być nieprzespana noc, kiedy mężczyzna musi wstawać i
oddawać mocz co 3-4 godziny.
Dariusz Sobieraj zaznacza, że rak prostaty rozwija się wolno i nie daje objawów. Ból pojawia się dopiero, gdy komórki nowotworowe już się przemieściły poza narząd, szczególnie do kości. Wcześnie wykryty daje nawet około 90 procent szans na wyleczenie.

- Umiemy coraz wcześniej i lepiej rozpoznawać nowotwór gruczołu krokowego, wiemy jak coraz bardziej skutecznie go leczyć. Mamy do tego bardzo nowoczesne urządzenia. Bardzo wiele zależy jednak od świadomości mężczyzn narażonych na zachorowanie. Wyleczalność chorób nowotworowych systematycznie wzrasta, ale nadal w największym stopniu zależy od tego, jak wcześnie są one wykrywane - podkreśla dr Dariusz Sobieraj.

Każdy mężczyzna, który ukończył 55 rok życia powinien wykonać badanie PSA. Jest to podstawowy test przesiewowy na chorobę nowotworową. W Polsce za normę uznaje się 4,0, w Niemczech 3,0, a w Szwecji 1,4.
Obecnie zaleca się, by PSA robili mężczyźni już od 50. roku życia. W przypadku mężczyzn, u których w rodzinie występowała wcześniej taka choroba, badania warto zrobić już po ukończeniu 45. roku życia.

Nowoczesny laser na krośnieńskiej urologii

Sesja w PANS


Podsumowaniem listopadowej akcji profilaktycznej będzie sesja popularnonaukowa poświęcona rakowi jądra i rakowi prostaty, która odbędzie się 5 grudnia br. w auli Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie przy ul. Kazimierza Wielkiego.

- Oprócz wykładów i porad lekarskich, zaplanowane zostały również warsztaty, w tym z wykorzystaniem fantomów, na których będzie można nauczyć się, jak prawidłowo wykonać samobadanie jąder. Zapraszamy do udziału zarówno młodych jak i starszych mężczyzn - zachęca dr Dariusz Sobieraj.

Patronat nad nią sprawują prezydent Krosna Piotr Przytocki, rektor PANS dr hab. Zbigniew Barabasz i dr Dariusz Sobieraj.




Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.