Posłuchaj:

W Iwoniczu-Zdroju została upamiętniona Amelia z Ogińskich Załuska. Według jej projektów i pod jej nadzorem powstawały pierwsze zabudowania uzdrowiskowe w Iwoniczu-Zdroju.
Stowarzyszenie Przyjaciół Iwonicza-Zdroju, Centrum Kultury i Czytelnictwa w Iwoniczu-Zdroju oraz rzeźbiarka Agnieszka Lipka zaprosili 20 listopada do Galerii Pasaż w Iwoniczu-Zdroju na prezentację gipsowego odlewu rzeźby "Ławeczka Amelii", której autorką jest Agnieszka Lipka.

Iwonickiej rzeźbiarce na ten cel udało się pozyskać stypendium z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Efekty blisko rocznej pracy, czyli gipsowy odlew i wszystkie jego etapy powstawania można było zobaczyć podczas prezentacji przygotowanej przez autorkę.

- Półtora roku temu w Iwoniczu-Zdroju rozmawialiśmy z Haliną Józefczyk-Habrat, prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Iwonicza-Zdroju o ławeczce Amelii Załuskiej. Zastanawialiśmy się, w jaki sposób możemy doprowadzić do tego, aby ona w Iwoniczu-Zdroju powstała. Doskonałym pomysłem okazało się zaangażowanie w powstanie ławeczki iwonickiego artysty. Cieszę się, że ten etap, przy wsparciu ministerialnym udało się wykonać - stwierdził Grzegorz Nieradka, doradca ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Ławczka Amelii w Iwoniczu-Zdroju

Prezes Halina Józefczyk-Habrat podkreśla, że Amelia z książąt Ogińskich Załuska (1805-1858), córka Michała Kleofasa Ogińskiego, była wyjątkową dla Iwonicza-Zdroju osobą. Przyjechała tutaj wraz z mężem Karolem Załuskim w 1837 roku.

- Amelia projektowała pierwsze zabudowania, wytyczała trasy spacerowe, zakładała klomby i rabaty kwiatowe. Przy współudziale Jana Feliksa Piwarskiego zajmowała się projektowaniem ogrodu reprezentacyjnego w stylu romantycznych ogrodów angielskich, a także ogrodu warzywnego i sadu - powiedziała Halina Józefczyk-Habrat.

Według jej projektów i pod jej nadzorem powstawały pierwsze zabudowania uzdrowiskowe. W tym czasie postawiono Pałac Modrzewiowy i odbudowano źródła za pomocą drewnianej cembrowiny a nad nimi postawiono klasycystyczny kiosk na ośmiu kolumnach. Dzisiaj stanowi on najcenniejszy zabytek małej architektury uzdrowiskowej. W 1852 roku, za jej staraniem, powstała nowa, wygodna droga do zakładu zdrojowego.

- Była również obdarzona talentem muzycznym. Pisała utwory na skrzypce i fortepian, w tym walce "Echa Iwonicza". Dlatego siedząca na ławeczce Amelia trzyma w jednej ręce zeszyt nutowy i kontynuuje zapis Ech Iwonicza - dodała prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Iwonicza-Zdroju.

Ławczka Amelii w Iwoniczu-Zdroju

Po wykonaniu gipsowego odlewu, kolejnym etapem ma być wykonanie odlewu z brązu, a ławeczka znajdzie swoje miejsce przed pierwszym budynkiem, który Amelia Załuska zaprojektowała, czyli Starym Pałacem, dawniej nazywanym Pałacem Modrzewiowym.

Burmistrz Iwonicza-Zdroju Witold Kocaj podkreślił, że gmina jest bogata w ludzi, którzy wnosili i wnoszą bardzo wiele w jej rozwój.

- Cieszę się, że Amelia Załuska będzie siedziała sobie na ławeczce przy Starym Pałacu, ale dodam też, że gmina Iwonicz-Zdrój pozyskała środki na odnowienie obelisku upamiętniającego męża Amelii, hrabiego Karola Załuskiego, który znajduje się przy uczęszczanym szlaku spacerowym wiodącym do Bełkotki - podkreślił burmistrz Witold Kocaj.

Burmistrz zadeklarował też podjęcie starań o pozyskanie środków umożliwiających powstanie rzeźby i posadowienie jej w obrębie Starego Pałacu w Iwoniczu-Zdroju.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.