Dzisiaj (20 grudnia) na placu budowy bloku energetycznego w Krośnie odbył się montaż i "chrzest" walczaka, czyli najważniejszego elementu kotła parowego. Jego ojcem chrzestnym został prezydent Piotr Przytocki.
Budowa bloku energetycznego w Krośnie opalanego paliwem wytworzonym na bazie pozostałości z sortowania odpadów rozpoczęła się w grudniu 2022 roku. Od tamtego czasu wykonano prace ziemne i konstrukcyjne, a także zamontowano najistotniejsze elementy technologiczne tej instalacji. Postała konstrukcja głównego budynku składająca się z 35 słupów żelbetowych prefabrykowanych, z czego jeden słup wazy około 25 ton i ma około 22 metry długości.

W ostatnim czasie zamontowane zostały również najważniejsze elementy bloku energetycznego, w tym ważący 32 tony piec wahliwy, turbina parowa przeznaczona do wytwarzania energii elektrycznej, ważący około 23 ton parownik oraz 11-tonowy walczak, który jest kluczowym elementem kotła odzysknicowego, a jego zadaniem jest oddzielenie wody od pary wodnej w procesie produkcji energii.

Janusz Fic

Podniesienie i montaż walczaka jest zakończeniem ważnego etapu inwestycji, a chrzest i nadanie mu imienia jest częścią wieloletniej tradycji zwyczajów na tego typu budowach. Walczakowi zamontowanemu w bloku energetycznym w Krośnie nadano imię PIOTR, a jego chrztu dokonał prezydent Krosna Piotr Przytocki, który został ojcem chrzestnym "serca" tej instalacji. Obecnie prace na budowie minęły już półmetek.

- Walczak jest kluczowym elementem budowanego bloku energetycznego. Z przyjemnością patrzę na postęp prac budowlanych i zaawansowane całej inwestycji. Widzimy jak wiele prac zostało już wykonanych. Powstaje w naszym mieście coś, co ma przysporzyć Krosnu korzyści - ludziom i środowisku. Szczególnie mieszkańcy powinni z tego rozwiązania technologicznego skorzystać i mam nadzieję, że tak będzie. Przypomnę, że inwestycję realizujemy w ramach współpracy miasta Krosna i 27 okolicznych samorządów - powiedział prezydent Piotr Przytocki.

Goście z Francji

Powstający blok energetyczny będzie służył do termicznego przetwarzania pozostałości z sortowania odpadów oraz do produkcji w skojarzeniu energii cieplnej (moc 6,4 MW) i energii elektrycznej (1,6 MW) na bazie tego paliwa. Rocznie w bloku energetycznym ma być spalanych około 22 tys. ton pozostałości z sortowania odpadów.

- Inwestycja ta istotnie poprawi efektywność pracy krośnieńskiej elektrociepłowni i pozwoli nam zminimalizować, a docelowo nawet odejść od używania węgla w naszej elektrociepłowni Krosno. Powstający blok energetyczny będzie obiektem nowoczesnym, spełniającym wszystkie normy środowiskowe i bezpieczeństwa dla otoczenia - zaznaczył Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.

Uczestniczący w dzisiejszej uroczystości wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Dominik Bąk podkreślił, że wspólnie z prezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Adamem Skibą są pod ogromnym wrażeniem, co zobaczyli tutaj 12 miesięcy od wmurowania kamienia węgielnego pod budowę bloku energetycznego.

- Gratulujemy postępu prac przy budowie i to trzeba kontynuować. Miasto Krosno i Krośnieński Holding Komunalny był, jest i będzie inspiracją dla innych. Tu, na tym placu budowy urzeczywistniacie ideę gospodarki w obiegu zamkniętymstwierdził Dominik Bąk.

blok energetyczny w Krośnie

Inwestycja powstaje w ramach projektu "Zintegrowany system gospodarki odpadowo-energetycznej w regionie południowym województwa podkarpackiego - II etap". Krośnieński Holding Komunalny pozyskał dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Katalog firm - Budowa domów


Wykonawcą jest polsko-francuskie konsorcjum firm Instal Warszawa S.A. i TIRU S.A. Wartość przedsięwzięcia to ponad 135 mln zł (brutto). Prace mają zostać zakończone pod koniec przyszłego roku.



~cynik

20-12-2023 20:51 4 9

Z "utęsknieniem"oczekujemy na podwyżkę opłat za ciepłą wodę i centralne ogrzewanie.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.