W przypadku kierowców przepisy związane ze spożywaniem alkoholu są jasne. Prowadzenie pojazdu po spożyciu napojów wyskokowych jest przestępstwem, za które grożą poważne konsekwencje. Jak wygląda sytuacja w przypadku pasażerów? Czy osoba podróżująca samochodem w towarzystwie trzeźwego kierowcy może pić alkohol?
W przepisach dotyczących ruchu drogowego nie ma zapisu, który zabraniałby pasażerom spożywać alkohol. Mogą to robić zarówno osoby podróżujące z tyłu, jak i na fotelu obok kierowcy. Jeżeli pasażerowie pomimo spożycia napojów procentowych kontrolują swoje zachowanie i nie łamią w żaden sposób zasad dotyczących wywoływania zgorszenia publicznego i nieobyczajnych wybryków nie grozi im żadna kara.

Osoby siedzące na fotelu kierowcy również mogą spożywać alkohol, po zakończeniu jazdy. Są jednak pewne warunki, które muszą być spełnione, by w trakcie kontroli uniknąć kary równoznacznej do tej za prowadzenie pod wpływem.
  • silnik samochodu musi być wyłączony,

  • auto nie może znajdować się w ruchu,

  • kluczyk nie powinien być w stacyjce - policjant może zinterpretować to jako próbę uruchomienia samochodu.

Każdy z tych warunków musi być bezwzględnie przestrzegany. Uruchomienie silnika w celu zagrzania pojazdu zimą, nie będzie żadnym argumentem dla policjanta wykonującego kontrolę. Uruchomiony zapłon, nawet jeśli tylko w celu słuchania radia również może być zinterpretowany, jako próba odpalenia silnika, co doprowadzi do konsekwencji prawnych.

~antypijak

17-01-2024 14:49 4 5

A po co pić alkohol, przecież on niszczy zdrowie, powoduje nieszczęścia w rodzinie, rozpady małżeństw i wiele innych tragedii. Widzę na osiedlu sporo młodych osób, wyglądem przypominających 80-cio latków, grzebiących w śmietnikach w poszukiwaniu puszek i butelek. Bez alkoholu można się spokojnie obejść i normalnie żyć.
Odpowiedz

~Roman

17-01-2024 10:03 2 6

Co do ostatniego podpunktu jest to tylko interpretacja indywidualna, prawo tego nie zakazuje, do puki auto się nie porusza.Np. kierowca zawodowy tira w czasie swojej przerwy 9h może ogrzewać swoją kabinę i pić alko bo wtedy jest poza pracą, ma tzw dzień wolny.Jak każdy inny pracownik. Co do pracy jednak samochodu na postoju reguluje prawo i nie może ono być dłuższe niż 5min bo to jest wykroczenie
Odpowiedz

~Jasemsam

16-01-2024 09:20 2 2

Zabronione jest prowadzenie samochodu po spożyciu alkoholu. Gdzie jest NAPISANE, że nie można siedzieć w samochodzie stojącym na parkingu, w którym jest włączony zapłon, lub uruchomiony silnik?
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.