Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Monte Cassino w Ustrobnej była gospodarzem powiatowych obchodów 76. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Narodowa pamięć jest dobrem najwyższym dlatego Powiat Krośnieński od kilku lat organizuje uroczystość, której przesłaniem jest oddanie hołdu i wyrażenie szacunku, tym wszystkim którzy walczyli o wolną i suwerenną Polskę.
Na spotkanie, które odbyło się 25 września br. przybyło liczne grono osób, m.in. przedstawiciele powiatu krośnieńskiego, radni szczebla wojewódzkiego, powiatowego i gminnego, wójtowie, burmistrzowie, dyrektorzy szkół, nauczyciele, młodzież. Bohaterami uroczystości byli kombatanci, AK-owcy, Sybiracy, żołnierze września i innych formacji. W intencji żyjących i poległych żołnierzy modlitwę zmówił ks. Artur Progorowicz, proboszcz miejscowej parafii.

W rocznicę utworzenia zrębów Polskiego Państwa Podziemnego, które było fenomenem na skalę światową, przywołujemy pamięcią tych wszystkich, którzy zginęli walcząc za ojczyznę. Żywą lekcją historii, przypominającą tamte wydarzenia był referat okolicznościowy, który wygłosiła Agata Sieniawska, nauczycielka historii w Zespole Szkół w Jedliczu. - W nocy z 26 na 27 września 1939 roku powstała w oblężonej Warszawie Służba Zwycięstwu Polski – organizacja wojskowa, która miała walczyć z okupantem. W listopadzie 1939 r. została przekształcona w Związek Walki Zbrojnej podlegający rządowi na emigracji. 14 lutego 1942 r. gen. Władysław Sikorski przekształcił ZWZ w Armię Krajową. Pod koniec 42 r. AK liczyła około 200 tys. żołnierzy. Była największą podziemną armią w okupowanej Europie.

Szczególnie uroczysty charakter miała część artystyczna przygotowana przez uczniów SP w Ustrobnej pod kierunkiem Elżbiety Szarek i Bożeny Urbanik. Patriotyczny montaż słowno – muzyczny nawiązywał do tematu spotkania, był wyrazem wdzięczności za czas pokoju, możliwość nauki i rozwoju w wolnej ojczyźnie. Niespodzianką dla wszystkich były czerwone maki, które dzieci własnoręcznie zrobiły i podarowały przybyłym na uroczystość gościom. W podziękowaniu za piękną inscenizację Zarząd Powiatu wręczył młodym artystom kosze z owocami.
Spotkanie było okazją do wręczenia odznaczeń osobom, które wspierają związki kombatanckie. Odznaczenia dla Franciszka Rudnika z Bratkówki, Zbigniewa Sucha z Łączek Jagielońskich oraz starosty krośnieńskiego Jana Juszczaka i Grażyny Ostrowskiej ze Starostwa Powiatowego w Krośnie wręczył prezes Związku Kombatantów RP i byłych Więźniów Politycznych Oddział w Jaśle Jan Klimkiewicz.

Uroczystości towarzyszyła wystawa prac plastycznych uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych
z terenu gminy Wojaszówka. Nagrody książkowe laureatom konkursu wręczali starosta Jan Juszczak i przewodnicząca Rady Gminy Wojaszówka Krystyna Kozik.

Dopełnieniem spotkania była prezentacja multimedialna, nawiązująca do najważniejszych wydarzeń patriotycznych organizowanych w szkole.

Ustrobna Powiatowe obchody 76. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Podsumowując uroczystość starosta Jan Juszczak przekazał słowa uznania i gratulacji dla dyrektor szkoły Zuzanny Paluch i całego grona pedagogicznego oraz uczniów za przygotowanie pięknej i trudnej inscenizacji. - Dziękuje, że tak emocjonalnie i profesjonalnie przedstawiliście ten trudny dla Was temat, wzruszając nas dorosłych. Dziękuje Państwu za obecność, za to ze jesteście w tym dniu, uczestnicząc w tej uroczystości. Chcieliśmy po raz kolejny jako samorząd Powiatu Krośnieńskiego zaprosić przede wszystkim tych, którzy doświadczyli tych trudnych lat i wydarzeń. Nade wszystko leży nam na sercu, aby o Was pamiętać. Kiedy chcieliśmy dotrzeć do wszystkich uczestników tamtych wydarzeń tworzyliśmy listę, nie chcieliśmy nikogo pominąć. Ta lista liczyła ponad 120 nazwisk z terenu powiatu. W chwili obecnej zmniejszyła się do 66 nazwisk . Widzimy, ze czas jest nieubłagany i wzywa na wieczna warte tych, którzy kiedyś byli niezłomnymi w walce i w dochodzeniu do niepodległej. Tym bardziej cenie sobie obecność tych Państwa, którzy przyjechaliście. Bez Państwa ta uroczystość byłaby bardzo uboga – podkreślił starosta, dziękując wójtom, burmistrzom i opiekunom za umożliwienie przyjazdu tym osobom. Powiat sięga do tych najważniejszych wydarzeń w historii narodu polskiego, jest to ważne choćby w kontekście tego co teraz przeżywamy i tych pomówień o braku solidarności Polski. Cieszę się, ze młodzież podejmuje ten temat i pozostaje w nadziei, ze to co jest istotne dla nas przeniosą na kolejne pokolenia. Dziękuje za możliwość współuczestniczenia i współorganizacji tego ważnego w naszej historii wydarzenia.

Swoimi wspomnieniami chętnie dzielili się Ci, którzy byli uczestnikami tamtych wydarzeń: honorowy prezes Światowego Związku Żołnierzy AK okręgu w Krośnie Stanisław Pomprowicz; Józefa Kuźnik z Jaślisk oraz Józef Pernal z Łęk Dukielskich. Glos zabrały również radna sejmiku wojewódzkiego Joanna Bril i przewodnicząca Rady Gminy Wojaszówka Krystyna Kozik.

Pod adresem organizatorów padło wiele ciepłych słów podziękowań za przygotowanie wzruszającej uroczystości, która jest bezcennym dziedzictwem dla młodego pokolenia.

Na zakończenie przewodniczący Rady Powiatu Edward Nowak, starosta Jan Juszczak i wicestarosta Adolf Kasprzyk złożyli kwiaty pod pomnikiem Ofiar Katynia umiejscowionym przed SP w Ustrobnej.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.