Przez ostatnie pięć lat w Strefie Inwestycyjnej Krosno Lotnisko przybyło ponad 400 nowych miejsc pracy. Jakie są dalsze plany związane z tym terenem oraz ze Strefą Inwestycyjną Krosno 2?
Strefa inwestycyjna przy krośnieńskim lotnisku (ul. Kaczorowskiego) została zagospodarowana przez firmy innowacyjne, łącznie przez 27 podmiotów, które zdecydowały o lokalizacji swojego biznesu w Krośnie (w ostatnich pięciu latach zainwestowało 12 nowych firm).

tomasz soliński

- Obecnie Strefa Inwestycyjna Krosno Lotnisko ma zajęte tereny w ponad 80 procentach, ale podjęliśmy działania, aby udostępnić następne 18 hektarów w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska z przeznaczeniem dla firm lotniczych i okołolotniczych - informuje dr Tomasz Soliński, zastępca prezydenta Krosna (na zdjęciu).

Dla władz miasta niezwykle istotna jest budowana hala Agencji Rozwoju Przemysłu. W sierpniu tego roku ma być finalizowana tak, aby od jesieni mogła być udostępniana inwestorom, którzy nie chcą inwestować w budynek, ale potrzebują dostępnej powierzchni pod wynajem.

- Dzięki współpracy z Agencją Rozwoju Przemysłu jest to nowa oferta w naszej strefie inwestycyjnej - dodaje Tomasz Soliński.

Miasto Krosno pracuje również od kilku lat nad uzbrojeniem Strefy Inwestycyjnej Krosno 2 na terenach włączonych do miasta po zmianie granic, na terenach, które Krosno kupiło. Nowa strefa ma ponad 100 hektarów powierzchni.

- Chcemy ją skomunikować poprzez drogę łączącą miasto Krosno począwszy od ul. Sikorskiego przez w perspektywie nowo wybudowane rondo w przecięciu ul. Dywizjonu 303, tak aby można było w sposób bezpieczny i szybki dotrzeć do budowanej drogi S19. Będzie to nasze okno na świat - tłumaczy zastępca prezydenta Krosna.

Tereny strefy Krosno 2 są atrakcyjne dla inwestorów, a ich atrakcyjność jeszcze zwiększy się po wybudowaniu drogi S19. Jednak, aby stanowić istotny potencjał do inwestowania muszą być uzbrojone. I takie działania są podejmowane.

- Już doprowadzona jest do strefy kanalizacja sanitarna i wodociąg. Pracujemy nad kompleksowym rozwiązaniem kanalizacji deszczowej, aby można było bezpiecznie odprowadzić wody z tego terenu. Już dzisiaj dostępne jest 6 megawatów energii dla inwestora, który w niedługim czasie chciałby rozpocząć tam działania związane z inwestycją. Docelowo będzie to 25 megawatów. Planujemy, że w połowie roku zostanie uchwalony Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego dla tego terenu, aby potencjał ponad 100 hektarów można było właściwie wykorzystać - tłumaczy dr Tomasz Soliński.

Strefa Krosno 2 wpisuje się w Strategię Rozwoju Miasta Krosna polegającą zarówno na tworzeniu warunków dla powstawania nowych miejsc pracy, jak i w koncepcję zrównoważonego rozwoju.

- Mam tutaj na myśli choćby oferty mieszkaniowej, połączonej z ofertą spędzania czasu wolnego, tak aby poza pracą, miasto oferowało również dla mieszkańców takie możliwości - dodaje Tomasz Soliński.

Obecnie Krosno czeka na rozstrzygnięcie dotyczące łącznika do drogi S19.

- Mamy nadzieję, że wariant, który był najkorzystniejszy zostanie wybrany i Krosno będzie miało bezpośredni dostęp do drogi S19 i tym samym stanie się jeszcze bardziej atrakcyjnym miejscem do tego, aby można było tutaj pracować, ale i się tutaj osiedlać. Chcemy zahamować odpływ młodych, ale i przyciągać ludzi spoza Krosna, żeby wybierali nasze miasto na miejsc pracy, edukacji i spędzania czasu wolnego - podkreśla dr Tomasz Soliński.

Według danych GUS, codziennie do pracy w Krośnie dojeżdża 17 tysięcy osób i jest to drugie miasto po Rzeszowie z największą liczbą osób dojeżdżających do pracy.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.