80 lat temu w Lesie Grabińskim z rąk żołnierzy ukraińskiego batalionu SS-Galizien zginęło 72 członków Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich oraz osoby cywilne. 24 lipca br. odbyły się uroczystości upamiętniające to tragiczne wydarzenie.
Rok 2024 obchodzony jest w gminie Iwonicz-Zdrój Rokiem Pamięci Pomordowanych Bohaterów w Lesie Grabińskim oraz Rzeczpospolitej Iwonickiej.

Dokładnie 80 lat temu, 24 lipca 1944 roku nad ranem pododdział ukraińskiego batalionu SS-Galizien pod niemieckim dowództwem barona Engelsteina i jego zastępcy, ukraińskiego majora, lekarza weterynarii Władimira Najdy, w Lesie Grabińskim dokonał egzekucji strzałem w tył głowy na 72 osobach przywiezionych z więzienia w Jaśle. W większości byli to członkowie Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Najwięcej, bo 38 osób pochodziło z Lubatowej. Wśród ofiar byli też mieszkańcy Iwonicza, Krościenka Niżnego, Korczyny, Sanoka, Krosna, Biecza, Szerzyn, a 20 osób nie zostało rozpoznanych.

Ekshumacja pod przewodnictwem przewodniczącego Gminnej Rady Narodowej Stanisława Szajny oraz lekarzy Józefa Kaniaka i majora Józefa Aleksiewicza odbyła się na początku kwietnia 1945 roku. Uroczystości żałobne zorganizowane zostały 9 kwietnia 1945 r. Dwa lata później, 27 lipca 1947 roku poświęcony został pomnik ku czci pomordowanych w Lesie Grabińskim. W roku 1971 pomnik, dzięki staraniom komitetu odbudowy, został wyremontowany.

Blisko dziesięć lat temu, kontynuacji dzieła swoich poprzedników podjęło się Iwonickie Stowarzyszenie "Ocalić od Zapomnienia", stawiając sobie za cel, by pamięć o tych, którzy 80 lat temu złożyli w Lesie Grabińskim najwyższa ofiarę, trwała przez następne pokolenia.

Burmistrz Grzegorz Nieradka

Dzisiaj (24 lipca) zorganizowano uroczystości upamiętniające bohaterów pomordowanych przed 80 laty. Ze względu na opady deszczu, nie odbyły się przy pomniku w Lesie Grabińskim. Msza święta koncelebrowana została odprawiona w kościele parafialnym w Iwoniczu. Przewodniczył jej ks. Bogdan Nitka, proboszcz parafii w Iwoniczu-Zdroju, a homilię wygłosił proboszcz parafii Iwonicz, ks. Kazimierz Giera.

Przed rozpoczęciem liturgii, burmistrz gminy Iwonicz-Zdrój Grzegorz Nieradka przypomniał, że przed godziną 4 nad ranem 24 lipca 1944 roku, ciężarówki z więźniami wyruszyły z jasielskiego więzienia na wschód. Zatrzymały się dopiero w parku dworskim przez frontonem Pałacu Załuskich w Iwoniczu, który w tamtym czasie był przekształcony w siedzibę SS-Galizien.

- Więźniowie połączeni w pary, skuci w kajdany udali się pochodem w kierunku Lasu Grabińskiego. Szli potokiem. Niemczy i Ukraińcy z obawy przed aktywną na tym terenie partyzantką bali się iść otwartą przestrzenią. Kiedy doszli do jaru w Lesie Grabińskim i zobaczyli wykopany dół, wszystko stało się jasne. Ciała spoczęły w jednej zbiorowej mogile zasypane wapnem, warstwą ziemi i resztką gałęzi. Dzisiaj po 80 latach oddajemy hołd 72 bohaterom. Nie było wśród nich ważniejszych i mniej ważnych. Wszystkim należy się nasza cześć i hołd - powiedział burmistrz Grzegorz Nieradka.

Msza święta

Ks. Kazimierz Giera w homilii podkreślił, że Las Grabiński w Iwoniczu od 80 lat naznaczony jest największym cierpieniem i przelaną krwią żołnierzy, którzy walczyli wolną Polskę.

- W tej dolinie lasu znaczy to miejsce monumentalny pomnik z imionami i nazwiskami 72 zamordowanych osób. Wiedzieli, że są wartości za które nieraz trzeba oddać życie. Od tego roku miejsce w Lasie Grabińskim znaczą również 72 krzyże - stwierdził ks. Kazimierz Giera.

Druga część obchodów odbyła się na nowym cmentarzu przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Odczytane zostały imiona i nazwiska zamordowanych osób, które udało się zidentyfikować. W hołdzie pomordowanym złożone zostały wieńce i wiązanki kwiatów. W części artystycznej zaprezentowała się Magdalena Rogowska.

Uczestnicy uroczystości

W dzisiejszej uroczystości wzięli udział między innymi przedstawiciele rodzin zamordowanych ofiar; przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz; wiceprzewodnicząca Sejmiku Joanna Bril; radny Sejmiku Adam Śnieżek; Maria Parylak - członek Zarządu Powiatu Krośnieńskiego; prezes Uzdrowiska Iwonicz Piotr Komornicki; harcerze z 11 Drużyny Harcerskiej im. ks. Edwarda Kwaśnika z Lubatowej; Grzegorz Leszczyński z IPN; Zbigniew Żywiec, nadleśniczy Nadleśnictwa Dukla. Władze gminy Iwonicz-Zdrój reprezentowali również radni z przewodniczącym Rady Józefem Sowińskim i zastępcą burmistrza Stanisławem Zającem. Posterunek honorowy i poczet sztandarowy wystawiła 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej. Uroczystość uświetniły także poczty sztandarowe ze szkół i jednostek OSP z terenu gminy Iwonicz-Zdrój.

Uczestnicy uroczystości

Organizatorem obchodów byli burmistrz Gminy Iwonicz-Zdrój i Centrum Kultury i Czytelnictwa w Iwoniczu-Zdroju, a partnerami społecznymi: Stowarzyszenie Przyjaciół Iwonicza-Zdroju, Iwonickie Stowarzyszenie "Ocalić od Zapomnienia" oraz Towarzystwo Miłośników Lubatowej.

Przedstawiciele wsi Lubatowa

W najbliższy piątek (26 lipca) w Iwoniczu-Zdroju odbędą się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę Rzeczpospolitej Iwonickiej. O godz. 18.00 w kościele parafialnym odprawiona zostanie msza św. w kościele parafialnym. Po jej zakończeniu przy Krzyżu Millenijnym złożone zostaną wiązanki kwiatów. Na Palcu Dietla odbędzie się koncert patriotyczny w wykonaniu Gminnej Orkiestry Dętej z Krościenka Wyżnego oraz projekcja filmu "Rzeczpospolita Iwonicka - warto wiedzieć, trzeba zobaczyć". W sali widowiskowej "Wczasowicz" zaplanowano także spotkanie z Ryszardem Sługockim, ostatnim żyjącym partyzantem Rzeczpospolitej Iwonickiej, autorem wspomnień "Chłopak z Iwonicza".

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.