31 sierpnia w Łękach Dukielskich odbyło się oficjalne otwarcie drugiego budynku Wielofunkcyjnego Centrum Kultury Wiejskiej, co stanowiło zwieńczenie blisko dziesięcioletnich starań lokalnej społeczności. To wydarzenie nie tylko zakończyło ambitny projekt budowlany, ale przede wszystkim udowodniło siłę determinacji i współpracy mieszkańców.
Historia Wielofunkcyjnego Centrum Kultury Wiejskiej sięga 2015 roku, kiedy rozpoczęły się pierwsze przygotowania do budowy. W 2016 roku złożono pierwszy projekt o dofinansowanie inwestycji, a prace budowlane ruszyły w 2017 roku. Kółko Rolnicze w Łękach Dukielskich, najstarsza organizacja w tej miejscowości, prawdopodobnie założona w 1893 roku, podjęło się realizacji tego ambitnego przedsięwzięcia. Obecnie Kółko działa jako stowarzyszenie, a jego prezesem jest Małgorzata Tomkiewicz, pełniąca jednocześnie funkcję sołtysa Łęk Dukielskich.

Otwarcie I budynku WCKw w Łekach Dukielskich

Pierwszy etap inwestycji zakończył się 21 maja 2021 roku, kiedy uroczyście otwarto pierwszy budynek (zobacz zdjęcia: Pałac w centrum wsi. W Łękach Dukielskich otwarto centrum kultury). W tym czasie drugi budynek był jeszcze w stanie surowym zamkniętym, a przed Kółkiem Rolniczym stało wyzwanie dokończenia instalacji, tynków i posadzek.

Przez kolejne trzy lata trwały intensywne prace nad ukończeniem drugiego budynku, który swoim imponującym wyglądem szybko zyskał nieoficjalną, nieco żartobliwą nazwę "pałac".

Mieszkańcy Łek Dukielskich

Sobotnia (31 sierpnia) uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego przy akompaniamencie zespołu szkolnego pod batutą Andrzeja Aszlara. Następnie przedstawiono historię projektu i Kółka Rolniczego. Jolanta van Grieken-Barylanka przybliżyła dzieje organizacji, a wspomnieniami podzielili się: Dorota Chilik - autorka i koordynatorka projektów, Piotr Węgrzyn - radny Rady Miejskiej w Dukli z Łęk Dukielskich oraz Małgorzata Tomkiewicz - sołtys i prezes Kółka Rolniczego.

W trakcie uroczystości uhonorowano osoby, które przyczyniły się do realizacji projektu. Wśród nich znaleźli się: były burmistrz, obecnie radny powiatowy Marek Górak, były burmistrz Andrzej Bytnar, obecna burmistrz Dukli Krystyna Andruch oraz Dorota Chilik. Wszyscy otrzymali kwiaty i upominki w podziękowaniu za wsparcie inwestycji. Podziękowania powędrowały również do Małgorzaty Tomkiewicz i Piotra Węgrzyna, a na scenie pojawił się również ks. Roman Jagiełło, proboszcz parafii polskokatolickiej pw. Dobrego Pasterza w Łękach Dukielskich.

Goście uroczystości

Kulminacyjnym momentem było symboliczne przecięcie wstęgi, którego dokonali: Wiktoria Karaś, która 7 lat wcześniej jako dziecko wmurowała kamień węgielny pod budowę WCKW, burmistrz Dukli Krystyna Andruch, Dorota Chilik, Jolanta van Grieken-Barylanka, Małgorzata Tomkiewicz i Piotr Węgrzyn.

Nowo otwarty drugi budynek WCKW, którego rozmach i elegancja przyczyniły się do jego nieoficjalnego miana "pałacu", to przede wszystkim duża sala z balkonem, mogąca pomieścić około 150 osób. Wyposażona w nowoczesne zaplecze sanitarne i kuchnię z najnowocześniejszymi sprzętami, stwarza idealne warunki do organizacji wesel, przyjęć i uroczystości okolicznościowych.

Moment symbolicznego przecięcia wstęgi

W trakcie otwarcia w sali prezentowano wystawę prac artysty grafika Mateusza "Randy" Łajdanowicza oraz wystawę fotografii Kuby Pabisa, który z wieży remizy strażackiej co roku dokumentował postęp prac przy budowie WCKW. O pracach opowiadała jego żona Julita Pabis.

Wystawa prac

Uroczystość uświetnili występami: zespół muzyczny ze Szkoły Podstawowej w Łękach Dukielskich pod opieką Andrzeja Aszlara, Łęczanka Julia Malczewska oraz Zespół "Łęczanie" z Łęk Dukielskich kierowany przez Henryka Kyca, który w tym roku obchodzi swoje 20-lecie działalności. Całość prowadziła Renata Machnik.

Sala w WCKW w Łękach Dukielskich

W ciągu dekady zrealizowano kilkanaście projektów inwestycyjnych i "miękkich", aby doprowadzić budowę do końca. Całkowity koszt inwestycji wyniósł ponad 4,5 mln złotych, z czego wkład własny Gminy Dukla to 1,2 mln złotych.

To ogromne przedsięwzięcie nie tylko stworzyło nowe możliwości dla mieszkańców Łęk Dukielskich, ale także pokazało, jak wiele można osiągnąć dzięki determinacji i współpracy lokalnej społeczności.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z sobotniej uroczystości:

~Jan

05-09-2024 01:49 3 8

Może kolejne miliony złotych od gm Dukla na ten przybytek zamiast kanalizacji dla mieszkańców gminy bo ścieki płyną rowami i rzekami
Odpowiedz

~itaka

04-09-2024 14:03 14 3

negatywne komentarze piszecie bo zawistnie zżera was nienawiść nieróbstwa w waszych miejscowościach , najlepiej żeby nic nie było bo po co ile to kosztuje ile będzie kosztowało utrzymanie , ale jak przyjdzie co do czego to nic nie robią , najlepiej zamknijcie sie w swoich klatkach i patrzcie w niebo może coś spadnie
Odpowiedz

~apis

04-09-2024 10:51 4 20

Pani Dziedziczka Chilikowa stawia pałace w kolejnej wiosce. Po Kobylanach teraz Łęki D. Tylko patrzeć jak będzie Klucz Chilikowski. Oczywiście robi to społecznie i charytatywnie.
Odpowiedz

~Mistrz procy

04-09-2024 08:25 1 1

Dobrych szos nam trza.
Odpowiedz

~Kurczakaowa

03-09-2024 22:39 3 9

Hmm...
Łęki mają pałac a mieszkańcy jeżdżą po drodze która tak naprawdę powinna być już zamknięta dla ruchu samochodów.....kto choć raz jechał od Łęk czy Kobylan, albo w drugą stronę od Teodorówki prze tzw. Góry i dalej przez las i Pałacówkę ten wie......że droga woła o pomstę do nieba...a ruch na niej coraz większy......ta....najważniejszy Pałac...echh
Odpowiedz

~Adam

03-09-2024 00:35 2 29

Powiedzmy sobie szczerze, ludzi nie obchodzi ten pałac, każdy ma go gdzieś.
Odpowiedz

~szambelan

02-09-2024 21:05 5 26

A w Miejscu Piastowym po pani Chilik pozostał bałagan i smród. Całe szczęście, że zakończyła już działalność charytatywną jako wójt gminy. Od powietrza, głodu, smrodu, ognia, wojny i takiego wójta wybaw nas Panie.
Odpowiedz

~NI-kowiec

02-09-2024 16:59 4 30

Takie proste pytanie - ile będzie kosztowało utrzymanie tego cuda?
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.