Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Zdrowia przedstawiło program dobrowolnych szczepień w szkołach uczniów od 9 do 14 roku życia przeciw wirusowi HPV.
Ministrowie edukacji narodowej Barbara Nowacka i zdrowia Izabela Leszczyna poinformowały na wspólnej konferencji prasowej o programie bezpłatnych szczepień w szkołach uczniów od 9 do 14 roku życia przeciw wirusowi HPV.

- To bardzo dobry dzień dla zdrowia i bezpieczeństwa Polek i Polaków. Rozpoczynamy program szczepień przeciw wirusowi HPV w szkołach podstawowych. To ważna akcja zdrowotna i edukacyjna. Ratujemy przed rakiem - powiedziała minister Barbara Nowacka.

szczepienia szkoła

Human Papilloma Virus (HPV) to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka, który odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe.

Od 1 września 2024 r. dostęp do szczepionek przeciw HPV mają chłopcy i dziewczęta od 9 do 14 roku życia. Szczepienia przeciw HPV w ramach programu podawane są w dwóch dawkach. Odstęp między tymi dawkami w programie wynosi od 6 do 12 miesięcy.
Minister Barbara Nowacka poinformowała, że razem z Minister Zdrowia Izabelą Leszczyną zaapelowały do szkół, by dyrektorzy włączyli się w akcję dobrowolnych szczepień.

- Wraz z Minister Zdrowia Izabelą Leszczyną wystosowałyśmy list do dyrektorek i dyrektorów szkół, z prośbą o włączenie się w wielką akcję szczepień przeciw HPV. Apelujemy także do rodziców, by zapisywali swoje dzieci na bezpłatne i bezpieczne szczepienia, które będą się odbywać w szkołach - stwierdziła Barbara Nowacka.

Barbara Nowacka zaznaczyła, że za zgodą rodziców szczepienie może odbyć się w szkole. Rodzice, muszą złożyć podpisany formularz zgody na szczepienie do dyrektora szkoły. Nie będzie potrzebne skierowanie ani wizyta w przychodni.

Minister Zdrowia Izabela Leszczyna zaapelowała do rodziców uczniów, by szczepili dzieci, podkreślając, że jest to szczepienie dobrowolne.

- Rodzic może wyrazić zgodę na zaszczepienie dziecka lub tego nie zrobić. To wasza autonomiczna decyzja, ale apeluję, zróbcie to dla naszych dzieci - podkreśliła minister Izabela Leszczyna.

szczepienia szkoła

Dyrektor szkoły, z której uczniowie chcą się zaszczepić powinien skontaktować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej i umówić termin szczepienia. W zlokalizowaniu właściwej przychodni pomoże dyrektorowi Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna.
Dyrektorzy otrzymali informatory dotyczące organizacji szczepień na terenie szkoły, zasad współpracy z przychodnią POZ. MEN i MZ przygotowało również dla nauczycieli scenariusze lekcji o szczepieniach przeciw HPV.
Dla rodziców, opiekunów prawnych dziecka zostały opracowane wzory: deklaracji, oświadczenia i zgody dotyczącej szczepienia przeciw HPV w szkole.

Dr hab. n. med. Andrzej Nowakowski, kierownik Poradni Profilaktyki Raka Szyjki Macicy w Centrum Onkologii w Warszawie, wskazywał na pozytywne efekty programu szczepień w innych krajach.

- Zarówno Anglicy jak i Szwedzi już obserwują pozytywne skutki szczepień przeciw HPV. Kobiety, które zostały zaszczepione jako nastolatki, mają około 90% niższe ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy. Jako ginekolog na co dzień widzę konsekwencję zakażeń HPV, w postaci ludzkich dramatów, bo często pacjenci zgłaszają się z zaawansowanymi nowotworami wywołanymi przez tego wirusa. Nadal zbyt wiele Polek i Polaków umiera z powodu konsekwencji zakażenia wirusem HPV. Nie tylko z powodu raka szyjki macicy. Wirus HPV odpowiada za rozwój również innych nowotworów m. in: pochwy, sromu, odbytu, prącia a także głowy i szyi. Jestem przekonany, że nasz program przyniesie podobny efekt w Polsce - stwierdził dr Andrzej Nowakowski.

Dr hab. n med. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultantka krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej, zapewniła o pełnym wsparciu ze strony placówek POZ.

- Reprezentuję medycynę rodzinną i mogę zapewnić, że POZ będą współpracować w tym programie. Mam ogromną nadzieję, że współpraca między dyrektorami, POZ i sanepidami dotyczyć będzie nie tylko szczepień, ale całej edukacji zdrowotnej - zaznaczyła dr Agnieszka Mastalerz-Migas.


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.