Polonezem Pożegnanie Ojczyzny Michała Kleofasa Ogińskiego w dawnej sali balowej hrabiów Załuskich w Iwoniczu-Zdroju (obecnie sala widowiskowa Wczasowicz) zainaugurowana został XVI edycja Festiwalu im. księcia Michała Kleofasa Ogińskiego.
W sobotę (14 września) rozpoczęła się XVI edycja Festiwalu im. księcia Michała Kleofasa Ogińskiego. Wydarzenie organizowane jest tradycyjnie przez burmistrza gminy Iwonicz-Zdrój, Centrum Kultury i Czytelnictwa w Iwoniczu-Zdroju oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Iwonicza-Zdroju.

festiwal w Iwoniczu-Zdroju


Halina Józefczyk-Habrat, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Iwonicza-Zdroju, która prowadziła sobotni koncert tłumaczy, że festiwal powstał dla upamiętnienia odnowicieli Zakładu Kąpielowego w Iwoniczu: Amelii z książąt Ogińskich Załuskiej, córki Michała Kleofasa Ogińskiego i jej męża Karola Teofila oraz samego wybitnego polskiego kompozytora Michała Kleofasa Ogińskiego.

- Przypomnę, że muzyka jest ściśle związana z naszym kurortem. Już na początku swojej działalności posiadał własną orkiestrę zdrojową - powiedziała Halina Józefczyk-Habrat.

W tym roku na scenie sali widowiskowej Wczasowicz wystąpili wybitni polscy muzycy: skrzypaczka Natalia Walewska (koncertmistrzyni Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, zdobywczyni laurów na prestiżowych międzynarodowych konkursach, w tym III Międzynarodowym Konkursie im. Karola Szymanowskiego, uhonorowana podczas ubiegłorocznego festiwalu w Iwoniczu-Zdroju brązowym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis) oraz pianista Rafał Lewandowski (koncertujący wielu krajach Europy m.in. w Danii, Austrii, we Francji, Niemczech oraz w USA, gdzie debiutował m.in. w nowojorskim Lincoln Center jako solista).

Ich kolejne już koncerty w Iwoniczu-Zdroju nie są przypadkowe. Artyści związani muzycznie z Iwo Załuskim - potomkiem księcia M. K. Ogińskiego, którym przekazał nuty i licencję na wykonywanie utworów rodziny Ogińskich i Załuskich. W 2018 roku, z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości Natalia Walewska brała udział w prestiżowych wydarzeniach, wykonując między innymi polonezy Michała Kleofasa Ogińskiego. Światowe prawykonanie kompozycji Ogińskiego odbyło się w Gdańsku wspólnie z pianistą Iwo Załuskim z Walii, prapraprawnukiem Michała Kleofasa Ogińskiego. Polonezy zostały zarejestrowane w 2019 roku na płycie "Perły Kultury Polskiej". W 2022 roku ukazała się kolejna płyta promująca twórczość Michała Kleofasa Ogińskiego "Pożegnanie Ojczyzny" M.K. Ogiński Polonezy.

Festiwal Księcia Michała Kleofasa Ogińskiego


Tradycyjnie już artyści rozpoczęli festiwal od wykonania Poloneza nr 13 "Pożegnanie Ojczyzny" Michała Kleofasa Ogińskiego.

- Z wielkim wzruszeniem wsłuchuję się zawsze w Polonez nr 13, znany pod nazwą "Pożegnanie Ojczyzny". Jest dla nas niepisanym hymnem Iwonicza-Zdroju. Tym utworem rozpoczynamy zawsze ten festiwal, organizowany w tym roku już po raz szesnasty. W tym roku zabrzmiał on również na Placu Dietla w naszym Uzdrowisku podczas uroczystego otwarcia Pory Zdrojowej. Wiele par zatańczyło poloneza właśnie w rytm "Pożegnania Ojczyzny" Michała Kleofasa Ogińskiego - powiedział Grzegorz Nieradka, burmistrz gminy Iwonicz-Zdrój.

Na inaugurację festiwalu, Natalia Walewska i Rafał Lewandowski zabrali publiczność w niezwykłą podróż przez "Cztery Pory Roku" (Le Quattro Stagioni) Antonio Vivaldiego. Jest to jedno z najbardziej rozpoznawalnych dzieł baroku, muzyczna opowieść o życiu i przyrodzie, pełna namiętności i wyobraźni.

Na zakończenie wirtuozi wykonali walc "Echa Iwonicza" skomponowany przez Amelię Załuska z Ogińskich, poetkę, malarkę i kompozytorkę, a przede wszystkim restauratorkę iwonickiego uzdrowiska.

Kolejne koncerty w ramach festiwalu odbędą się 28 września, a następny 11 listopada.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.