Trzy wydarzenia z okresu II wojny światowej przypomniano dzisiaj (20 września) w Iwoniczu-Zdroju podczas patriotycznych uroczystości. W ten sposób oddano hołd tym, którzy walczyli o naszą wolność.
20 września obchodzono w Iwoniczu-Zdroju trzy rocznice: 85. rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego, 80. rocznicę Akcji Burza oraz 80. rocznicę Rzeczpospolitej Iwonickiej (26 lipca - 20 września 1944 r.).
Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele parafialnym w Iwoniczu-Zdroju w intencji poległych, pomordowanych i zmarłych żołnierzy Okręgu Jasło - Krosno ZWZ - AK, którą odprawił proboszcz miejscowej parafii rzymskokatolickiej ks. Bogdan Nitka.


Po jej zakończeniu odbyła się ceremonia złożenia kwiatów i zniczy pamięci pod tablicą upamiętniającą Rzeczpospolitą Iwonicką umieszczoną na Krzyżu Millenijnym. Burmistrz gminy Iwonicz-Zdrój Grzegorz Nieradka przypomniał, że już trzeci raz spotykamy się pod Krzyżem Millenijnym w ramach obchodów 80. rocznicy powstania Rzeczpospolitej Iwonickiej.

- 26 lipca inaugurowaliśmy obchody rocznicowe Rzeczpospolitej Iwonickiej, później był rajd motocyklowy upamiętniający 80. rocznicę Akcji Burza, w ramach której wybuchło Powstanie Warszawskie i w ramach której powstała Rzeczpospolita Iwonicka. Dokładnie dzisiaj, 20 września, obchodzimy 80. rocznicę zakończenia tego chwalebnego okresu w naszej historii. Po 57 dniach wolności, która zawitała tutaj w Iwoniczu-Zdroju za sprawą męstwa 38 partyzantów, którzy podzieleni na trzy zespoły, odbili Iwonicz-Zdrój z rąk niemieckich i utrzymali go w polskich rękach - powiedział Grzegorz Nieradka.

Burmistrz podkreślił, że "dopiero 20 września, kiedy zbrodnicza Armia Czerwona weszła do Iwonicza-Zdroju, kiedy NKWD dokonało aresztowań wśród tutejszych żołnierzy Armii Krajowej zakończył się okres Rzeczpospolitej Iwonickiej i przyszła nowa okupacja".

- Dzisiaj świętujemy ten dzień, nie jako dzień smutny, ale dzień radosny z tego względu, że spotykamy się tutaj wszyscy razem, że tworzymy wyjątkową wspólnotę, że doceniamy i dziękujemy tym wszystkim, którzy z narażeniem życia wywalczyli wolność Iwonicza-Zdroju, a później wolność naszej Ojczyzny - stwierdził burmistrz Grzegorz Nieradka.


Wśród uczestników dzisiejszych obchodów znalazł się między innymi Ryszard Sługocki, ostatni żyjący partyzant Rzeczpospolitej Iwonickiej.

- Dla mieszkańców Iwonicza fakt, że tak niewielka grupa partyzantów przegoniła z Iwonicza-Zdroju żołnierzy niemieckich oraz stacjonujących w pałacu w Iwoniczu żołnierzy dywizji SS Galizien, było czymś niewyobrażalnym i wyjątkowym. Przeżyli dwa miesiące niepodległości, która skończyła się z chwilą wkroczenia Armii Czerwonej - powiedział Ryszard Sługocki.

Druga część obchodów, sesja naukowa z udziałem zaproszonych gości, w tym między innymi członków rodzin żołnierzy AK, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, laureatów konkursu historycznego, odbyła się w sali widowiskowej Wczasowicz. Krystyna Chowaniec, prezes krośnieńskiego okręgu Światowego Związku Żołnierzy AK podkreśliła, że przed 80 laty działy się tutaj niezwykle ważne i dramatyczne rzeczy.

- Musimy o tym mówić i pamiętać o tamtych czasach, o tamtych bohaterach. To jest nasza tożsamość. Jeżeli nie będziemy znać swojej historii, także regionu, będziemy ludźmi bez tożsamości. A człowiek bez tożsamości bardzo łatwo się w życiu gubi. Dzisiejszym spotkaniem chociaż w niewielkim stopniu możemy się odwdzięczyć tym, którzy 80 lat temu tutaj ginęli, cierpieli, tracili życie, tracili zdrowie - powiedziała Krystyna Chowaniec.


Prelekcje wygłosili dr Paweł Fornal z IPN w Rzeszowie; Lesław Wilk, twórca Prywatnego Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych w Krośnie; Halina Józefczyk-Habrat, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Iwonicza-Zdroju.

O godz. 19.00 na Placu Dietla odbędzie się koncert patriotyczny Chóru "Echo" z Krosna połączony ze wspólnym śpiewaniem.

Na uroczystości zaprosili burmistrz gminy Iwonicz-Zdrój, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej - Okręg Krosno, Stowarzyszenie Przyjaciół Iwonicza-Zdroju, Centrum Kultury i Czytelnictwa w Iwoniczu-Zdroju.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.