Uczniowie i nauczyciele z krośnieńskich szkół przypomnieli mieszkańcom, jak ważne jest czyste powietrze, biorąc udział w happeningu antysmogowym.
Na rynku w Krośnie odbył się dzisiaj (20 września) happening antysmogowy, który był częścią obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie i nauczyciele z licznych krośnieńskich szkół i przedszkoli, którzy promowali postawy ekologiczne i zwracali uwagę na znaczenie czystego powietrza dla zdrowia i jakości życia.

Uczniowie z Przedszkola Miejskiego nr 5, Katolickiej Szkoły Podstawowej, Szkoły Podstawowej nr 12, Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego, Zespołu Szkół Architektoniczno-Budowlanych, Szkoły Podstawowej nr 14, Przedszkola Miejskiego nr 8, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2, Szkoły Podstawowej nr 15, Szkoły Podstawowej nr 6, Szkoły Podstawowej nr 8, Zespołu Szkół Muzycznych im. I. J. Paderewskiego oraz Zespołu Szkół Naftowo-Gazowniczych im. Ignacego Łukasiewicza manifestowali swoje wsparcie dla ochrony środowiska, niosąc transparenty i tabliczki z hasłami antysmogowymi.

Happening antysmogowy w Krośnie

Z okazji happeningu wszystkie linie Miejskiej Komunikacji Samochodowej w Krośnie są dziś darmowe, co ma na celu zachęcić mieszkańców do korzystania z transportu publicznego zamiast prywatnych pojazdów. Wydarzenie sfinansowane zostało z projektu "Podkarpackie - żyj i oddychaj", a jego organizacją zajęło się Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy "ExploRes" na zlecenie miasta.

Na terenie Krosna działa 13 czujników monitorujących jakość powietrza, zlokalizowanych głównie na budynkach placówek oświatowych. Od 2021 roku miasto udziela dotacji na wymianę starych pieców na nowoczesne kotły gazowe. Do dziś złożono 799 wniosków o dofinansowanie w ramach programu "Czyste powietrze", a 650 z nich zostało pozytywnie rozpatrzonych. Dotychczas zrealizowano 378 projektów, na które wypłacono łącznie ponad 5,5 miliona złotych.

Happening antysmogowy w Krośnie

Miasto Krosno podejmuje również inne działania na rzecz poprawy jakości powietrza, takie jak sadzenie drzew, dbanie o zieleń miejską oraz kontrole palenisk domowych przez Straż Miejską. Od roku mieszkańcy mogą także korzystać z nowo otwartej ścieżki pieszo-rowerowej nad Wisłokiem.

~Frog the racer

23-09-2024 21:24 1 4

Biedne dzieci. Znowu ktoś im namieszał po pokrywką.
Odpowiedz

~Ekoterroryzm

22-09-2024 20:35 1 6

Tytuł powinien brzmieć: "Krośnieńska młodzież na wojennej ścieżce z rodzicami". Dlaczego? Dlatego, że to ich rodzicie z własnej kieszeni zapłacą za te wszystkie fanaberie, większymi rachunkami za prąd, gaz, wodę i ogrzewanie, a co za tym idzie za utrzymanie ich samych. No, ale tak się właśnie teraz pierze mózgi i to nie tylko dzieciom.
Odpowiedz

~Dominik

22-09-2024 08:54 1 5

Co za totalne bzdury do nauki dzieci
Odpowiedz

~Hałabała

21-09-2024 23:46 1 4

Tak się właśnie hoduje nowego "człowieka radzieckiego" programując umysły i to od małego.
Odpowiedz

~Coo

21-09-2024 21:07 1 1

To prawda że spalarnia śmieci powstała z naszej kasy, a jak były dotacje to nie budowaliśmy bo smród i zanieczyszczenia?
Nagle jest eko i przyjazne dla powietrza?
Młodzi nawet tego pewnie nie sprawdzali czy to rozwiązanie jest eko czy nie, jak składowane np są zużyte filtry powietrza, albo jak ilość składowanych odpadów wpływa na pobliskie tereny.
Odpowiedz

~Sebastian Majtczkak

21-09-2024 08:25 1 21

Siedzą takie dzieci w domu w zimie przed komputerem, grają w gry, jest im ciepło i nawet nie zastanawiają się skad to ciepło sie bierze? Zwykłe braki w edukacji plus brak jodu powodują postępującą głupotę. Na dodatek dają się wkręcać w ideologię świrów eko.
Odpowiedz

~Krosno

20-09-2024 21:12 1 4

Młodzież nie rozumie podstaw ekonomii, tego że jesteśmy zależni od ropy, bez której cofniemy się do epoki kamienia łupanego. Łatwo powiedzieć, gorzej wprowadzić w życie. Nie ma takiej opcji, żeby państwa funkcjonowały tylko na źródłach odnawialnych. Szczególnie kraje europejskie centralne i północne gdzie jest sroga zima, a przez pół roku prawie nie ma słońca. Niestety, urbanizacja równa się większa ilość zanieczyszczeń, ale bez przesady. Nikt w takim Krakowie nie umiera po wyjściu na ulicę.
Odpowiedz

~szuman

20-09-2024 19:34 1 17

A może by ich wysłać na tereny powodziowe, tam potrzebna każda para rąk do pracy i byłby większy pożytek niż pieprzenie tych bzdetów.
Odpowiedz

~Qwe

20-09-2024 18:14 2 33

Skończcie z tą ideologią eko terroryści kto wam za to płaci.
Odpowiedz

~Iziguma Żak

20-09-2024 14:03 3 31

Niech się wezmą do roboty, liście trzeba pozbierać. Uczyć im się nie chce.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.