H2 Krosno - paliwo przyszłości. Pod takim hasłem Zespół Szkół Naftowo-Gazowniczych w Krośnie zorganizował dzisiaj (21 września) czwartą już edycję rodzinnego pikniku naukowego. Zobacz jakie atrakcje przygotowali organizatorzy w tym roku.
Popularyzacja wiedzy o wodorze to główny cel tegorocznej edycji rodzinnego pikniku naukowego zorganizowanego przez społeczność Zespołu Szkół Naftowo-Gazowniczych im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie przy współpracy z wieloma partnerami.

Przez kilka sobotnich (21 września) godzin teren popularnej krośnieńskiej "Naftówki" stał się miejscem, w którym nie zabrakło atrakcji zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych i to nie tylko wokół tematu wodorowego, ale także ochrony środowiska.

piknik w Naftówce

- Piknik H2 Krosno organizujemy już po raz czwarty dla mieszkańców naszego Krosna, ale nie tylko. Chcemy uczyć, że innowacje i to, co się dzieje wokół wodoru, będzie działaniem przyszłości. Tradycyjnie już, staramy się połączyć edukację i biznes dla dobra nie tylko szkoły - uczniów i nauczycieli, ale również mieszkańców regionu - powiedziała Joanna Kubit, dyrektor krośnieńskiej "Naftówki" podczas uroczystego otwarcia pikniku.

Prezydent Krosna Piotr Przytocki podkreślił, że to, co dzisiaj się dzieje jest promocją nauki, zdobywania wiedzy.

- Przy "Naftówce" powstaje Branżowe Centrum Umiejętności, które ma sprzyjać takim poczynaniom. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy się zaangażowali w organizację już po raz czwarty tego wielkiego pikniku - stwierdził Piotr Przytocki.

piknik w Krośnie w szkole Naftówce

W oficjalnym otwarciu wzięli również udział między innymi podkarpacki wicekurator oświaty Piotr Zych; radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Bronisław Baran, dr Agnieszka Woźniak, prorektor PANS w Krośnie; przedstawiciele firm, instytucji i szkół wyższych wspierających "Naftówkę" w jej rozwoju.

- Zaproszenie po raz kolejny na rodzinny piknik naukowy w krośnieńskiej "Naftówce" jest dla naszego Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH w Krakowie ogromnym wyróżnieniem. Z radością bierzemy udział w eksperymentach naukowych i sesji referatowej. Tematyka pikniku jest jak najbardziej aktualna i niezmiernie ważna. Wodór może w przyszłości stanowić kluczowe źródło energii - powiedziała prof. dr hab. Ewa Kmiecik, dziekan Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

W tym roku po raz pierwszy w pikniku bierze udział Uzdrowisko Rymanów S.A. Prezes Małgorzata Szeliga przypomniała, że przedmiotem działalności Uzdrowiskowego Zakładu Górniczego Rymanów jest wydobywanie wód leczniczych (mineralnych) ze złoża w Rymanowie-Zdroju. Są one wykorzystywane do kuracji pitnej, kąpielowej oraz innych zabiegów balneologicznych, jak również do produkcji naturalnych wód mineralnych.

Wodorowy zawrót głowy w Naftówc

- Wydobywanie wód ze złoża odbywa się poprzez eksploatację źródeł naturalnych wód leczniczych oraz ujęć odwiertowych, czyli wyrobisk górniczych. Eksploatacja prowadzona jest za pomocą ujęć źródlanych "Tytus", "Klaudia" i "Celestyna" oraz kilku odwiertowych - powiedziała prezes Małgorzata Szeliga.

Podczas imprezy na wszystkich chętnych czekały dmuchańce, układanie klocków lego, animacje przygotowane przez "Wróżkolandię - Magdalena Bardzik", warsztaty tworzenia biżuterii "kuferek z koralikami", zorganizowany został także konkurs rysunkowy z nagrodami o tematyce ekologicznej "Co Ty możesz zrobić, by chronić środowisko?". Nie zabrakło też doświadczeń chemicznych i fizycznych, wystaw - w tym geologicznych. Zagadnienia związane z technologią wodorową zaprezentowali podczas wykładów dr Grzegorz Machowski, prodziekan Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH w Krakowie, dr Michał Mareczek, dr Jakub Wagner, dr Krzysztof Weigiel-Milleret.

Na scenie można było podziwiać występy w wykonaniu Klubu Sportowego Sabonia Ustrobna (gimnastyka artystyczna) oraz występów tanecznych w wykonaniu formacji Gracja Krosno i grupy Balans.
Finałowym akcentem pikniku był koncert przygotowany przez nauczycieli "Naftówki" Katarzynę Guzik i Krzysztofa Trybusa. Zaprezentowali się soliści z trzech krośnieńskich szkół ponadpodstawowych - I LO z Oddziałami Dwujęzycznymi, Zespołu Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących oraz Zespołu Szkół Naftowo-Gazowniczych: Julia Tesznar, Aleksandra Rak, Maja Samborowska, Wiktoria Cetera, Katarzyna Frankiewicz, Natalia Bęben, Magdalena Folta, Karolina Trybus, Tomasz Słota, Karolina Reman, Kamila Buglewicz, Amelia Misiewicz, Julia Kudłacz.

Wodorowy zawrót głowy w Naftówc

Partnerem głównym wydarzenia była spółka PGNiG - Grupa ORLEN (PGNiG Oddział w Sanoku, PGNiG Technologie, Exalo Drealing, Polska Spółka Gazownictwa). W gronie partnerów znaleźli się też między innymi: Instytut Badań Edukacyjnych, Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza; Sieć Badawcza Łukasiewicz - ITECH; GGT Solutions, Uzdrowisko Rymanów S.A.; Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie; Politechnika Rzeszowska; Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie; Politechnika Krakowska; Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce, Straż Miejska w Krośnie, OSP Turaszówka, Bank Spółdzielczy w Rymanowie. W tym roku do grona partnerów pikniku po raz pierwszy dołączyła także Autoryzowana Stacja Dealerska Toyota DAKAR-TOYOTA RZESZÓW, która zaprezentowała między innymi Toyotę Mirai - elektryczne auto zasilane wodorowymi ogniwami paliwowymi. Była to pierwsza prezentacja tego samochodu w tej części Polski. Swoje stoiska i prezentacje miał też Zespół Szkół Naftowo-Gazowniczych.

Podczas dzisiejszej imprezy został też oficjalnie oddany do użytku profesjonalny defibrylator, który został zamontowany na ścianie przy głównym wejściu do "Naftówki". Został on ufundowany przez Paulinę i Łukasza Zająców, właścicieli krośnieńskiej spółki Chawer.

Patronem medialnym pikniku był portal terazKrosno.pl.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.