Dębowiec w powiecie jasielskim wzbogacił się o nowoczesne Centrum Kulturalno-Sportowe, które nie tylko odmieni sportowe oblicze gminy, ale również stanie się centrum życia kulturalnego i społecznego mieszkańców.
Otwarcie Centrum Kulturalno-Sportowego w Dębowcu to wydarzenie, które na długo zapadnie w pamięć mieszkańców gminy. Po 18 latach trudnej, pełnej wyzwań drogi, która rozpoczęła się w 2006 roku od wykonania pierwszej dokumentacji, marzenie mieszkańców i sportowców zostało zrealizowane.

Uroczystość otwarcia nowoczesnego obiektu odbyła się dzisiaj (22 września) w imponującej sali bankietowej, wypełnionej gośćmi, przedstawicielami władz różnego szczebla, przedstawicielami klubów sportowych i mieszkańców.

Centrum Kulturalno-Sportowe to wielofunkcyjny budynek, który pełni rolę serca kulturalno-sportowego życia Dębowca i okolic. Oferuje nie tylko nowoczesne sale edukacyjne, pomieszczenia dla klubów sportowych, ale również przestrzeń bankietową, która umożliwi organizację różnorodnych wydarzeń kulturalnych.

Marcin Bolek

Budowa centrum rozpoczęła się w 2010 roku, kiedy wykonano pierwsze prace związane z fundamentami, jednak projekt ten, pomimo wielkich nadziei, utknął w martwym punkcie. Przez wiele lat budynek stał pusty, a mury niszczały. Wójt Gminy Dębowiec, Marcin Bolek, podczas swojego wystąpienia przypomniał trudną historię powstawania inwestycji i drogę, jaką gmina musiała przebyć, aby doprowadzić ją do finału.

- Dzisiejsze wydarzenie to szczególny moment, nie tylko dla mieszkańców Dębowca, ale dla całej gminy. Jest to dzień, na który czekaliśmy kilkadziesiąt lat - powiedział wójt Marcin Bolek. Wspominał również, jak jako młody chłopak, będąc związanym ze środowiskiem sportowym, słyszał o planach budowy tego obiektu. - Niestety były to tylko plany. Czas płynął, władze się zmieniały, a barakowozy stały nadal - dodał wójt. Dopiero w 2003 roku, kiedy ówczesna Rada Gminy Dębowiec podjęła decyzję o zakupie działki, inwestycja zaczęła nabierać realnych kształtów.

Centrum Kulturalno-Sportowego w Dębowcu

Pierwsza dokumentacja projektowa została przygotowana w 2006 roku, a prace budowlane ruszyły cztery lata później. Jednak to dopiero w 2019 roku, po wielu latach stagnacji, zapadła decyzja o kontynuacji inwestycji. - W 2019 roku wykonaliśmy ekspertyzę techniczną, która pokazała, że budynek jest w stanie nadającym się do dalszych prac. Jeżeli nie przystąpilibyśmy do zamknięcia stanu surowego w ciągu dwóch, trzech lat, budynek byłby do rozbiórki - wspominał wójt Marcin Bolek.

Goscie podczas otwarcia Centrum Kulturalno-Sportowego w Dębowcu

Centrum, którego oficjalne otwarcie miało miejsce, to nie tylko budynek. Obok znajduje się kompleks sportowy z boiskiem trawiastym, bieżnią lekkoatletyczną, boiskiem ze sztuczną nawierzchnią oraz trybuną na 300 miejsc. Infrastruktura ta stanowi doskonałe zaplecze zarówno dla zawodowych sportowców, jak i lokalnych drużyn sportowych.

Podczas uroczystości goście nie szczędzili pochwał dla determinacji lokalnych władz i zaangażowania wszystkich osób, które przyczyniły się do sukcesu inwestycji. Poseł Maria Kurowska podkreśliła niezwykłą jakość wykonania obiektu, zwracając uwagę na każdy, nawet najmniejszy detal.

- To inwestycja nie na XXI, ale na XXII wiek. Każdy szczegół jest dopracowany, nawet ażurowe osłony kaloryferów. Gratulacje, Panie Wójcie, za tak wielką skuteczność i determinację - mówiła poseł Maria Kurowska, która wyraziła swoje uznanie dla działań władz gminy. Jej zdaniem, nowoczesne centrum będzie doskonałym miejscem do rozwijania młodych talentów, a także integracji mieszkańców.

Młodzież z Dębowca

W podobnym tonie wypowiedziała się senator Alicja Zając, która zaznaczyła, jak ważnym momentem było podjęcie decyzji o wznowieniu prac nad obiektem. - Panie Wójcie, to wielki sukces. Na początku swojej kadencji podjął Pan ogromne wyzwanie, jakim było dokończenie tej inwestycji. Dziękuję, że nie pozwolił Pan na zniszczenie tego miejsca - powiedziała senator.

Na uroczystości obecny był także senator, jednocześnie Prezes Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej i wiceprezes PZPN ds. zagranicznych Mieczysław Golba, który wyraził nadzieję, że obiekt zyska uznanie nie tylko w regionie, ale również na arenie ogólnopolskiej. - Ten obiekt ma szansę zostać zgłoszony do prestiżowego wyróżnienia Podkarpacka Nike 2024. Jestem przekonany, że kapituła będzie brała go za wzór do naśladowania - stwierdził senator.

Na pierwsyzm planie Joanna Brill, obok Jerzy Borcz

Nie zabrakło również refleksji dotyczących przyszłości obiektu i jego roli w lokalnej społeczności. Europoseł Bogdan Rzońca podkreślił znaczenie, jakie tego typu inwestycje mają dla rozwoju kulturalno-społecznego. - To miejsce, które będzie nie tylko ośrodkiem sportowym, ale także miejscem kultury. To od radnych będzie zależało, jakie wydarzenia będą tu organizowane, czy będą one zgodne z wartościami, które przyczynią się do rozwoju naszej społeczności - powiedział europoseł Bogdan Rzońca.

Z kolei Jerzy Borcz, przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego, zwrócił uwagę na ogromne znaczenie infrastruktury sportowej dla zdrowia i rozwoju młodzieży. - Takie obiekty mają sens tylko wtedy, gdy będą zapełnione ludźmi. Kiedy dzieci będą tutaj biegać, a nauczyciele będą wynagradzani za swoją pasję - podkreślił Jerzy Borcz, zwracając uwagę na potrzebę zapewnienia profesjonalnej kadry trenerskiej, która poprowadzi młodzież do sukcesów.

Przecięcie wstęgi

Podobne przesłanie wyraził pierwszy wojewoda podkarpacki, Wiesław Buż, który zauważył, że centrum to miejsce, które będzie integrować i inspirować mieszkańców na wiele lat. - Patrząc na ten obiekt, widzę przede wszystkim przestrzeń dla ludzi. Przestrzeń, która będzie inspirować, integrować i sprzyjać współpracy - powiedział Wiesław Buż, dodając, że centrum kulturalno-sportowe stanie się sercem aktywności społecznej w Dębowcu.

Goście zwiedzają Centrum Kulturalno-Sportowego w Dębowcu

Szczególnym momentem uroczystości było przecięcie wstęgi, którego dokonali młodzi sportowcy z lokalnych klubów, w tym z Gminnego Młodzieżowego Klubu Sportowego Dębowiec-Zarzecze, Gminnego Sportowego Klubu Sportowego Zarzecze-Dębowiec, Uczniowskiego Klubu Sportowego Dębowiec, Parafialnego Klubu Sportowego "Bartek" oraz Uczniowskiego Klubu Sportowego "Akademia Judo Dębowiec". To symboliczne gesty, które podkreślają, że obiekt ten będzie przede wszystkim służył młodzieży, dając jej możliwość rozwijania sportowych pasji. Obiekty poświęcił proboszcz Parafii Dębowiec ks. Leszek Kwiatkowski.

Wspólne zdjęcie na tle budynku zakończyło część oficjalną uroczystości. Po tym goście mieli okazję zwiedzić nowoczesny obiekt, który zrobił ogromne wrażenie na wszystkich obecnych.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z Dębowca:

~abiturient

24-09-2024 13:25 0 3

piękny teren zalewowy na mapach zagrożenia powodziowego Wód Polskich
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.