Stres, presja społeczna, wpływ technologii oraz to, jak te czynniki wpływają na zdrowie psychiczne i neurologiczne dzieci i młodzieży to temat konferencji zorganizowanej w kampusie PANS przy ul. Dmochowskiego w Krośnie.
Posłanka Joanna Frydrych, prezes Zarządu Powiatowego Ligi Obrony Kraju w Krośnie Jacek Makoś oraz Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie zaprosili na konferencję "Dzieci i młodzież w dobie chaosu dnia codziennego w perspektywie lekarza psychiatry, neurologa i psychologa".

Dzisiejsza (4 października) konferencja w kampusie przy ul. Dmochowskiego w Krośnie skierowana była do specjalistów pracujących z młodymi ludźmi, w tym: psychiatrów dziecięcych i młodzieżowych, neurologów dziecięcych, psychologów, pedagogów, wychowawców, a także rodziców, opiekunów, studentów i osób kształcących się w tych dziedzinach.

- Poruszamy niezwykle ważne sprawy dotyczące wychowania dzieci, funkcjonowania szkoły, zapobiegania różnym problemom z dysfunkcjami, z jakimi spotykamy się coraz częściej wśród dzieci i młodzieży. W dobie wszechobecnego internetu, sztucznej inteligencji, zauważmy, jak duże problemy z budowaniu relacji mają młodzi ludzie, którzy komunikują się przede wszystkim poprzez media społecznościowe. Czują się często zagubieni i to powoduje, że powstaje u nich wiele dysfunkcji, które w skrajnych przypadkach mogą prowadzić nawet do samobójstw - powiedział dr Krzysztof Frączek, prorektor ds. studiów PANS w Krośnie.

konferencja w PANS w Krośnie

Posłanka Joanna Frydrych podkreśliła, że temat dzieci i młodzieży w kontekście chaosu dnia codziennego jest niezwykle aktualny, zwłaszcza w obliczu wyzwań współczesnego świata.

- W Polsce mamy problem w kwestii zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Krosno i powiat krośnieński są niestety wysoko w statystykach dotyczących prób samobójczych, w tym również dzieci młodzieży. Jest to tykająca bomba, którą musimy jak najszybciej rozmontować. Temu służą między konferencje, jak ta dzisiejsza z udziałem fachowców, którzy na co dzień mają styczność z takimi schorzeniami. Mogą się podzielić swoją wiedzą z nauczycielami, pedagogami, rodzicami - powiedziała Joanna Frydrych.

Posłanka poinformowała, że przygotowana została ustawa, która jest obecnie w trakcie konsultacji. Będzie ona wsparciem dla dzieci i młodzieży jeśli idzie o dostępność do lekarzy specjalistów i psychologów.

- Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży to temat, który musi być priorytetem dla nas wszystkich - rodziców, nauczycieli, specjalistów, ale przede wszystkim dla nas, polityków odpowiedzialnych za tworzenie rozwiązań systemowych, które mają wpływ na przyszłe pokolenia. Młodzież boryka się z presją szkolną, oczekiwaniami społecznymi, problemami wynikającymi z mediów społecznościowych, które niejednokrotnie kreują nierealne wzorce. W świecie, który wymaga od nich coraz więcej, zapominamy, że młody człowiek potrzebuje wsparcia, bezpieczeństwa i zrozumienia - dodała posłanka Joanna Frydrych.

Na narastający problem ze zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży, zwłaszcza od ostatnich kilku lat, kiedy mieliśmy lockdowny i inne sytuacje, kiedy dzieci nagle były wybite z rytmu normalnego funkcjonowania przede wszystkim szkolnego, zwrócił uwagę psychiatra dziecięcy, dr nauk med. Dariusz Mazurkiewicz, obecnie kierownik Kliniki Psychiatrii Ogólnej w Szpitalu Uniwersyteckim w Rzeszowie.

- Od tego czasu widać bardzo duże narastanie problemów, zwłaszcza emocjonalnych. Może w zaburzeniach, typu choroby psychiczne, dwubiegunowość, schizofrenia, dużych różnic nie widać. Natomiast depresje, zaburzenia lękowe, samookaleczenia, autoagresywne zachowania, próby samobójcze, ciągle narastają - stwierdził dr Dariusz Mazurkiewicz.

Psychiatra dziecięcy podkreślił, że opieka psychiatryczna dzieci i młodzieży na Podkarpaciu jest zdecydowanie poniżej wymagań. Jest jeden oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży w Łańcucie (ponad 20 łózek). Są też dwa oddziały dzienne i kilka poradni. To wszystko jest za mało. Brakuje też specjalistów. W tej chwili na całym Podkarpaciu jest kilkunastu psychiatrów dziecięcych.

konferencja w PANS w Krośnie

Bronisław Baran, radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego, wcześniej przez 22 lata zastępca prezydenta Krosna, a jeszcze wcześniej dyrektor SP nr 14 z Oddziałami Integracyjnymi w Krośnie zaproponował, żeby przy pomocy fachowców i ludzi dobrej woli zorganizować Krośnieński Tydzień Zdrowia Psychicznego.

- Byłby to czas na warsztaty, spotkania, prelekcje podczas których specjaliści przekazywaliby jak sobie radzić choćby z depresją, która jest dużym problemem, często doprowadza do prób samobójczych. Spotkania dedykowane byłyby zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i osób starszych. Chciałbym, żeby w naszym mieście powstał krośnieński alians, czyli grupa ludzi dobrej woli, przeciwko depresji, bardzo poważnej chorobie - stwierdził Bronisław Baran.

Wykłady wygłosili również: Anita Kafel (socjoterapeuta, terapeuta pedagogiczny, pedagog), lek. Marek Michalczyk (psychiatra), lek. Anna Fraczek-Szczepkowska (neurolog dziecięcy), Marta Dragan (psycholog), dr Barbara Lulek (pedagog), Katarzyna Kotowska (psycholog).

Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawowali: posłanka Marta Golbik - przewodnicząca podkomisji stałej ds. zdrowia psychicznego oraz przewodnicząca parlamentarnego zespołu ds. zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, Teresa Kubas-Hul - wojewoda podkarpacki, Piotr Przytocki - prezydenta miasta Krosna.

~Tedi

06-10-2024 18:58 2 3

Natychmiast należy objąć niektórych polityków opieką psychologiczną i psychiatryczną.
Odpowiedz

~Coo

05-10-2024 22:27 2 1

Fajnie że do szkoły w turaszówce nie ma chodnika chyba ...
Odpowiedz

~Az

04-10-2024 21:33 4 2

Ciekawe kiedy uczelnia się rozwinie o magisterskie, w końcu chyba na plakatach "Krosno miasto studenckie".
Dodatkowo miasto studenckie a do budynku szkoły w turaszuwce nawet chyba chodnik nie prowadzi.
Chyba dobrze że tak mało ludzi tam studiuje bo parkingi mają małe.
Odpowiedz

~j...

04-10-2024 20:08 5 10

Powinno się zacząć od dymisji ministra edukacji.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.