Radni Rady Gminy Miejsce Piastowe solidaryzują się z samorządem powiatu krośnieńskiego. Poparli stanowisko w sprawie obrony krzyża.
6 września br. do Rady Gminy Miejsce Piastowe wpłynęło pismo starosty krośnieńskiego przekazujące uchwałę Rady Powiatu Krośnieńskiego z 30 sierpnia 2024 r. przyjmującą stanowisko w sprawie obrony krzyża i zachęcające samorządy do podjęcia uchwał popierających to stanowisko. Wyraża ono stanowczy sprzeciw wobec podejmowanych w ostatnim czasie niezgodnych z Konstytucją RP prób usuwania Krzyża z przestrzeni publicznej oraz apeluje o poszanowanie jego obecności w instytucjach rządowych i samorządowych.

Na dzisiejszej (8 października) sesji, radni Rady Gminy Miejsce przyjęli jednogłośnie stanowisko w obronie krzyża, jakie wcześniej przyjęła Rada Powiatu Krośnieńskiego.



Stanowisko Rady Powiatu Krośnieńskiego w sprawie obrony Krzyża


Rada Powiatu Krośnieńskiego wyraża stanowczy sprzeciw wobec podejmowanych w ostatnim czasie niezgodnych z Konstytucją RP prób usuwania Krzyża z przestrzeni publicznej oraz apeluje o poszanowanie jego obecności w instytucjach rządowych i samorządowych.

Krzyż od ponad tysiąca lat jest dla Polaków nie tylko symbolem religijnym, ale także narodowym. To znak, który mocno wrósł w naszą tożsamość, tak w wymiarze indywidualnym jak i zbiorowym.

Krzyż jest w każdym kościele, przy drogach i na placach. Wieszamy go w szkołach, urzędach, szpitalach, domach pomocy społecznej i zakładach pracy. Wszędzie tam, gdzie chcemy podkreślać jak wiele dla nas znaczy. Tak było zawsze i tak powinno pozostać.

Przyjęcie chrześcijaństwa wraz z symboliką Krzyża pozwoliło ukształtować się polskiej państwowości i tożsamości narodowej z całym bogactwem odniesień kulturowych. Nie można przecenić znaczenia Krzyża dla zachowania polskości w najgorszych czasach, ani roli jaką odgrywali bohaterowie narodowi walczący o polskość pod tym znakiem. Na przestrzeni stuleci Krzyż zawsze towarzyszył Polakom w czasach pokoju i w walce o wolność. Dodawał odwagi, pozwalał mężnie znosić niepowodzenia, a jednocześnie przypominał o potrzebie tolerancji wobec innych kultur i ludzi, którzy licznie przybywali na teren Rzeczypospolitej. Wierność przesłaniu płynącemu z symboliki Krzyża była zawsze solą w oku wrogów Polski, którzy za wszelką cenę starali się pozbawić Polaków tego, co stanowiło naszą największą siłę. Tak było w czasach zaborów i pod rządami zbrodniczych systemów totalitarnych. W ubiegłym stuleciu znak ten był szczególnie zaciekle zwalczany przez władze komunistyczne, które nakazywały usuwanie Krzyża ze szkół i innych miejsc publicznych. Działania te spotykały się jednak ze zdecydowanym oporem ze strony społeczeństwa budzącego się do niepodległości. Szczególnie znana jest obrona Krzyża w Nowej Hucie i w Miętnem. Przykład ich zwycięskiej walki jest inspiracją dla współcześnie żyjących Polaków, który pozwala mieć nadzieję, że i tym razem nie pozwolimy zniszczyć tego, co stanowi naszą tradycję i dumę narodową.

Obecność Krzyża w przestrzeni publicznej to także pozytywny sygnał dla ludzi innych tradycji religijnych i narodowych. Wynika to z faktu, że symbol ten uosabia uniwersalne wartości, wśród których poczesne miejsca zajmują prawda, dobro, sprawiedliwość czy gotowość poświęcenia dla drugiego człowieka.

Jako samorząd Powiatu Krośnieńskiego staramy się, aby znak ten i wartości z nim związane miały odpowiedni wymiar w lokalnej przestrzeni publicznej. Wielokrotnie dawaliśmy temu wyraz, m.in. poprzez umieszczenie w herbie powiatu symbolu Krzyża w kształcie nawiązującym do pielgrzymki Jana Pawła II z 1997 roku czy też wybierając na patrona naszej wspólnoty samorządowej Św. Józefa Sebastiana Pelczara.

Podczas jednej z homilii Ojciec Święty Jan Paweł II wzywał: "Dziękujmy Bożej Opatrzności za to, że Krzyż powrócił do szkół, urzędów publicznych i szpitali. Niech on tam pozostanie! Niech przypomina o naszej chrześcijańskiej godności i narodowej tożsamości, o tym kim jesteśmy i dokąd zmierzamy, i gdzie są nasze korzenie (…) Nie wstydźcie się tego Krzyża. Brońcie Krzyża."
To jest zobowiązanie dla tych wszystkich Polaków, którzy chcą budować pomyślną przyszłość naszej Ojczyzny w odniesieniu do Krzyża i wartości z nim utożsamianych.


Rada Powiatu Krośnieńskiego przyjęła to stanowisko jednogłośnie.


~Swój

15-10-2024 14:39 0 0

Krzyż to tylko symbol. Symbol nie zastąpi złych relacji, nie usprawiedliwi zachowania, chamstwa, złości, nienawiści i przemocy. Trzeba się skupić nad tym co jest naprawdę ważne w zyciu.
Odpowiedz

~Coo

11-10-2024 14:12 1 2

Ludzie nie da się pomylić jak autokorekta źle ustawi ... Zamiast na temacie się wypowiadać ...
Do kościoła na mszę bo będą ponoć liczyć Polaków, a wiadomo prawdziwy Polak w pierwszej ławce w kościółku siedzi.
Odpowiedz

~Do "Coo"

11-10-2024 12:04 2 2

Te twoje wpisy to jeden wielki bełkot, trudno zrozumieć o co ci chodzi. No i ortografia się "kłania". W ostatnim twoim wpisie wyraz " karze" nie pochodzi od " karać" tylko od wyrazu "kazać" i poprawnie powinien być napisany przez "ż" czyli "każe"
Odpowiedz

~Ola

11-10-2024 09:19 3 3

Mam ogromną prośbę do Radnych Powiatu Krośnieńskiego, podejmijcie proszę uchwałę, aby zaapelować do Biskupów, o zawieszeniu Godła Państwowego we wszystkich kościołach. Wtedy będzie sprawiedliwie. W końcu mieszkamy w Polsce a Orzeł Biały, to nasz symbol narodowy.
Odpowiedz

~Gość

10-10-2024 20:02 5 3

A obok Krzyża powinna też wisieć Gwiazda Dawida, by wszyscy byli zadowoleni i nie czuli się mniejszością wchodząc do Urzędu, który według Konstytucji powinien być świecki .
Odpowiedz

~Coo

10-10-2024 18:34 1 2

Że kościół nie karze dawać krzyży w budynkach.
Podobnie nie wiem żydzi nie dają swoich znaków w budynkach no chyba że w sejmie.
Odpowiedz

~Zofia

10-10-2024 12:02 2 6

Popatrz ty Coo, co napisałeś i bądź łaskaw nam to przetłumaczyć na "polska mowa".
Odpowiedz

~Tak se patrzę

10-10-2024 09:12 5 2

Dziwni ci radni. Ja myślałem, że Boga trzeba mieć w sercu, a oni chcą na ścianie!
Odpowiedz

~Coo

09-10-2024 18:20 8 5

Jest niby "Bóg, honor, ojczyzna", ale nic tu nie mówi o tym że wszędzie ma być krzyż tylko mieć swoje zasady, a nie propagować innym jaki Bóg.
Odpowiedz

~Coo

09-10-2024 11:56 4 5

Gdzie ten rozłam państwa od kościoła?
Jakoś np w sklepach krzyża nie ma i chyba nikt nie płaczę, a raczej katolicy pracują.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.