Inspekcja Transportu Drogowego w ciągu najbliższych godzin ma uruchomić odcinkowy pomiar prędkości na odcinku drogi krajowej nr 19 Krościenko Wyżne - Iskrzynia.
Pierwsze tego typu urządzenia uruchomiono w listopadzie na trzech odcinkach dróg. Kolejne urządzenia miały być uruchamiane systematycznie do końca bieżącego roku, razem ma być ich 29 w całej Polsce.

Na Podkarpaciu urządzenia obejmą ponad 3 km drogi krajowej na 9 w Kolbuszowej i blisko 1,5 km drogi krajowej nr 19 na odcinku Krościenko Wyżne - Iskrzynia. Jak poinformował dziś rzecznik Inspekcji Transportu Drogowego, urządzenia na odcinku Krościenko Wyżne - Iskrzynia zostały przetestowane i są gotowe do pomiarów, prace rozpoczną w ciągu najbliższych godzin. Pozostaje tylko kwestia podłączenia ich do zasilania przez Zakład Energetyczny.

Jak działa odcinkowy pomiar prędkości? Opiera się on na kamerach umieszczonych na początku i końcu odcinka drogi objętego kontrolą, rejestrują one dokładną godzinę przejazdu. Na podstawie tych danych system obliczy czas przejazdu i średnią prędkość pojazdu. Jeśli średnia prędkość będzie wyższa niż dopuszczalna właściciel auta otrzyma wezwanie do wskazania kierującego lub przyjęcia mandatu i punktów karnych. Razem z wezwaniem dostarczane będą dwa zdjęcia wykonane na początku i końcu odcinka.

Kierowcy którzy obawiają się, że nie będą potrafili rozpoznać odcinka drogi ujętego kontrolą mogą skorzystać np z aplikacji Yanosik. Dostępna jest ona na urządzenia z systemem operacyjnym Android, iOS, Windows Phone i BlackBerry 10 całkowicie bezpłatnie w pełnej wersji. Użytkownik zbliżając się do odcinka objętego pomiarem, otrzyma ostrzeżenie oraz informację o ograniczeniu prędkości jakie na nim obowiązuje. Aplikacja również ostrzeże kierowcę wyświetlając aktualną prędkość pojazdu i poinformuje o wyjechaniu z odcinka. Dodatkowo podczas korzystania z aplikacji użytkownik jest informowany o patrolach policji, kontrolach drogowych czy zagrożeniach na drodze. Zasadę działania Yanosika można obejrzeć na poniższym filmie z odcinka Krościenko Wyżne - Iskrzynia.
~Pirat

21-04-2021 17:13 7 28

Żebranie na całego.
Odpowiedz

~Rower

03-02-2020 20:38 7 28

Na odcinku gdzie nie ma wypadków i sa dwie drogi haczow kroscienko daja cus takie hahaha chyba tylko na ukrainskich tirowcow. A my i tak zap......my hahaha
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.