Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie zainaugurowała nowy rok akademicki. Na krośnieńskiej Alma Mater kształci się ponad 2 tysiące studentów, w tym 830 na pierwszym roku.
15 października nowy rok akademicki 2024/2025 uroczyście zainaugurowała Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie. Uroczystość, z udziałem wielu zaproszonych gości, odbyła się w auli PANS przy ul. Dmochowskiego.

Rektor PANS w Krośnie, dr hab. Zbigniew Barabasz, prof. PANS, w wystąpieniu inauguracyjnym zaznaczył, że żyjemy dziś w czasach gdy na rynek pracy i szkolnictwa wyższego wchodzi młodzież pokolenia "Z".

- Pokolenia, które ma diametralnie inne postrzeganie rzeczywistości niż ja, niż my kiedyś. Pokolenia, które chce nie tylko uczyć się, pracować, ale też mieć możliwość konsumowania efektów swojej pracy. Jak pokazują badania, także te krośnieńskie, zaledwie połowa młodzieży maturalnej planuje podjąć studia, najczęściej łącząc je z dobrze wynagradzaną pracą, która powinna cechować się elastycznym czasem jej realizacji. Młodzież ta, chce być traktowana podmiotowo i w jeszcze większym stopniu niż dotychczas, oczekuje od nas zaangażowania, empatii, sprawiedliwości ale także wsparcia - powiedział dr hab. Zbigniew Barabasz.

Inauguracja roku akademickiego 2024/2025 w PANS w Krośnie

Oczekiwania te obserwowane są również u studentów krośnieńskiej PANS.

- Oferujemy im przyjazne otoczenie ze strefami wypoczynku, strefy chill out, pragmatyczną organizację zajęć, przyjazną atmosferę, możliwości działania w kołach naukowych i wolontariacie, sekcjach sportowych, artystycznych i w samorządzie studenckim - podkreślił rektor PANS w Krośnie.

Jak zaznaczył Zbigniew Barabasz, uczelnia uwzględnia potrzeby środowiska i oczekiwania studentów uruchamiając w ostatnich latach kształcenie na nowych kierunkach: położnictwo, ratownictwo medyczne, inżynieria jakości w przedsiębiorstwie oraz bezpieczeństwo wewnętrzne.

Inauguracja roku akademickiego 2024/2025 w PANS w Krośnie

Na rozpoczęty rok akademicki zrekrutowano blisko 830 studentów. Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie u progu nowego roku akademickiego to uczelnia, w której na 6 kierunkach politechnicznych, 4 kierunkach nauk o zdrowiu, 8 kierunkach humanistyczno-społecznych oraz 2 przyrodniczo-rolniczych studiować będzie ponad 2 tysiące studentów. Zatrudnionych jest 204 pracowników dydaktycznych, spośród których, aż 6 obroniło doktoraty w minionym roku akademickim. PANS w Krośnie jest stolicą akademickiej siatkówki oraz zielarstwa, a bolid Piła dzierży rekord Polski w kategorii dystansu przejechanego na jednym litrze etanolu.

Przewodniczący Konwentu Uczelni, prezydent Krosna Piotr Przytocki stwierdził, że Państwa Akademia Nauk Stosowanych pełni niezwykle istotną rolę w procesie kreowania tożsamości środowiska lokalnego.

- Z wielkim uznaniem odnoszę się do wszelkich działań na rzecz tworzenia dobrej, twórczej atmosfery, sprzyjającej wszechstronnemu rozwojowi studentów. Bezpośrednie namacalne efekty tych działań odnajdujemy w osiągnięciach absolwentów krośnieńskiej uczelni - powiedział Piotr Przytocki.

Inauguracja roku akademickiego 2024/2025 w PANS w Krośnie

Zaproponował, aby może, wzorem innych uczelni, zainicjować powstanie Stowarzyszenia Wychowanków Państwowej Akademii Nauk Stosowanych. Za przykład podał swoją uczelnię, Politechnikę Krakowską, która ciągle trzyma więź ze swoimi absolwentami i to jest taki dobry przykład, żeby absolwenci dobrze świadczyli o uczelni w świecie, gdzie tylko się znajdują.

- Czas studiów to okres kształtowania postaw i charakteru, czas porządkowania życia według jasno określonych zasad. Wszyscy pragniemy, aby proces kształcenia opierał się na humanistycznych wartościach, aby uwrażliwiał na piękno, dobro i prawdę, aby kształtował ludzi, dzięki którym świat będzie lepszy - dodał prezydent Piotr Przytocki.

Poseł Piotr Uruski podkreślił, że studia to najpiękniejszy, najintensywniejszy czas w rozwoju młodego człowieka.

- Dla mnie osobiście szkoły wyższe zawodowe, bo tak kiedyś się nazywały, jak się tworzyły 25 lat temu w Krośnie, w Sanoku, później w innych miastach, to były wspaniałe miejsca, wspaniałe wydarzenia, które je inicjowały. Magnificencji rektorowi, jak również poprzednim rektorom gratuluję, że doprowadzili do takiego wspaniałego rozwoju właśnie naszych uczelni tutaj w regionie, bo dają nam one później wspaniałych absolwentów przygotowanych do tego, aby stawiać czoła wyzwaniom na obecnym rynku pracy - mówił Piotr Uruski.

Inauguracja roku akademickiego 2024/2025 w PANS w Krośnie

Głos zabrali również przewodniczący Rady Uczelni Janusz Fic, wicewojewoda podkarpacki Wiesław Buż, przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz oraz Alina Duszczyńska z Rady Samorządu Studenckiego.

Niezwykle doniosłym punktem dzisiejszej uroczystości była immatrykulacja, czyli przyjęcie nowych studentów w poczet społeczności PANS. Przeprowadził ją dr Krzysztof Frączek, prorektor ds. studiów.

Ważnym punktem inauguracji roku akademickiego było wręczenie odznaczeń państwowych przyznanych przez prezydenta RP. Srebrnym Krzyżem Zasługi uhonorowana została Anna Świst, Brązowym Krzyżem Zasługi: Małgorzata Dziura, Barbara Krochmal-Marczak i Agnieszka Woźniak. Srebrny medal "Za długoletnią służbę" otrzymał Marcin Skuba.

Inauguracja roku akademickiego 2024/2025 w PANS w Krośnie

Tradycją PANS w Krośnie jest honorowanie pracowników naukowo - dydaktycznych oraz firmy, które współpracują z uczelnią. Tą część uroczystości poprowadziła dr Agnieszka Woźniak, prorektor ds. rozwoju.

"Wyróżnienie dla wybitnych pracowników" otrzymał prof. dr hab. Józef Ryżko. Wyróżnienie dla pracowników, którzy kończą pracę w PANS w Krośnie otrzymali: dr inż Maciej Lewandowski, dr Krzysztof Kasprzyk, Andrzej Jakubowski i Andrzej Gierlicki.

Inauguracja roku akademickiego 2024/2025 w PANS w Krośnie

Wyróżnieniem "Naukowy Laur" uhonorowano pracowników, którzy otrzymali stopień naukowy doktora. W gronie tym znaleźli się: Katarzyna Dziemian, Tomasz Kosztyła, Sebastian Kowalski, Krystyna Krygowska, Grzegorz Sobolewski, Wojciech Radwański.

Z kolei wyróżnienie "Dydaktyczny Laur" dla pracownika, który uzyskał najwyższe oceny w ankietach studenckich trafiło do dr inż Małgorzaty Górki.
W tym roku przyznano pięć nagród "Firma dobrych praktyk". Otrzymały ją: Biuro Podróży Radtur, KPB Budownictwo, Agencja Marketingowa KS, Biuro Wystaw Artystycznych, Samodzielne Publiczne Pogotowie Ratunkowe w Krośnie.

PANS w Krośnie honoruje również studentów osiągających najlepsze wyniki w nauce, działających w kołach naukowych, na rzecz uczelni i środowiska lokalnego. Tą część poprowadził prorektor ds. studiów dr Krzysztof Frączek.

Inauguracja roku akademickiego 2024/2025 w PANS w Krośnie

Nagrodą "Laur Studencki" uhonorowani zostali: Paweł Szafrański (Instytut Politechniczny), Agnieszka Długosz (Instytut Humanistyczny), Agata Fiołek (Instytut Zdrowia i Gospodarki)

Punkt dotyczący wyróżnień przyznanych przez włodarzy miast i gmin absolwentom, którzy ukończyli studia z wyróżnieniem, poprowadził kanclerz Franciszek Tereszkiewicz. Wyróżnienia takie przyznali: prezydent Krosna Piotr Przytocki, burmistrz Iwonicza-Zdroju Grzegorz Nieradka, burmistrz Jedlicza Wojciech Tomkiewicz, wójt gminy Miejsce Piastowe Wiktor Skwara, wójt gminy Korczyna Grzegorz Półchłopek, wójt gminy Chorkówka Grzegorz Węgrzynowski.

Inauguracja roku akademickiego 2024/2025 w PANS w Krośnie

Uroczystą inaugurację zakończył wykład inauguracyjny "Czy rośliny są świadome swojej inteligencji?", który wygłosiła dr hab. inż. Barbara Krochmal-Marczak, profesor PANS.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:

~Coo

18-10-2024 11:26 0 0

Co ma czesne do darmowej publicznej uczelni?
Odpowiedz

~Coo

16-10-2024 13:44 0 0

Czesne to nie opłata za studia na prywatnych uczelniach lub na zaocznych?
Więc jak nie stać kogoś lub nie chce płacić może wybrać dzienne, chyba ciężej się dostać ale jest za darmo. Dwa chyba nawet na tych "elitarnych" szkołach na zaoczne nie biorą każdego mimo waszych opłat.
W Krośnie słabo uczą że tak niskie opłaty?
Czemu nie podniosą skoro są chyba tylko za zaoczne?
Przejedź się obwodnicą i nie ma tam chodników do turaszowki chyba że ukryte jakoś przy bocznych ścieżkach.
Odpowiedz

~Coo

16-10-2024 13:38 6 5

Ja nie mówię że nie ma parkingu bezpłatnego ale ciasny.
MKS są układane pod zapotrzebowanie, więc widać że mało kto potrzebuje na zaoczne. Więc albo mało studentów albo wszyscy samochodami więc potrzebne parkingi, proste.
Na dzienne chyba są autobusy przynajmniej do turaszowki bo jest tam też szkoła chyba podstawowa oraz niedaleko koło basenu chyba technikum.
Koło rynku też dużo bo to centrum miasta.
Na Żwirki nie wiem ale tam jak coś jest akademik.
Na a na Suchodół nie wiem czy coś jeździ.
Odpowiedz

~do Coo

16-10-2024 10:00 4 7

Nie podoba się PANS w Krośnie to Jagielonka lub Rzeszowski czeka. Z podwójnie a nawet potrójnie wyższym czesnym za zaoczne co w Krośnie. Nieprawdą jest, że w Turaszówce nie ma chodnika do uczelni, do tego uczelnia nie ma wpływu na kursy MKS-ów. Oprócz Wydziału Humanistycznego każdy inny wydział dysponuje bezpłatnym parkingiem dla studentów. Weźta przestańcie narzekać ludzie, bo tyle daje wam kraj możliwości, a wy tylko narzekać potraficie.
Odpowiedz

~Coo

15-10-2024 18:34 6 4

Krosno studenckie miasto jak twierdzi PANS na plakatach a przy szkołach nie da się zaparkować samochodów, bo brak miejsc, a koło większości są pola i to nawet nie używane.
A PANS często dostaje dotacje jak piszecie na terazkrosno.
A do jednej uczelni chyba nie ma chodnika to jest do turaszówki przy obwodnicy.
A dla zaocznych prawie nie ma autobusów do uczelni przynajmniej miejskich w soboty i niedziele.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.