W Gminnej Bibliotece Publicznej w Iwoniczu-Zdroju otwarta została wystawa prac Tadeusza Turka. Artysta rzeźbiarz pochodzi z Lubatowej.
W sobotę (19 października) w Gminnej Bibliotece Publicznej w Iwoniczu-Zdroju (budynek Krakowiaka) odbył się wernisaż wystawy prac Tadeusza Turka. Artysta - rzeźbiarz pochodzi z Lubatowej, a mieszka w Lesku. Na wernisaż zaprosili burmistrz gminy Iwonicz-Zdrój oraz Centrum Kultury i Czytelnictwa w Iwoniczu-Zdroju.

Tadeusz Turek urodził się w Lubatowej w rodzinie z rzeźbiarskimi tradycjami. Jego stryjowie Szymon, Bronisław i Walenty ukończyli przed II wojną światową Szkołę Przemysłu Drzewnego w Zakopanem. Ich kolegą ze szkolnej ławki był Antoni Kenar, późniejszy dyrektor Liceum Plastycznego w Zakopanem.
Jak wspomina Tadeusz Turek, pracownia "Bracia Turkowie" i ich sklep z pamiątkami w Iwoniczu-Zdroju funkcjonowały bardzo dobrze do tragicznych, jakie dotknęły rodzinę Turków. Podczas II wojny światowej Bronisław i Szymon, żołnierze AK, zostali rozstrzelani w Lesie Grabińskim.

wernisaż wystawy w Iwoniczu-Zdroju

- Pracownie kontynuował mój ojciec, Franciszek, który wspomagał rodziny pomordowanych braci. Los moje życie zawodowe skierował w Bieszczady, a impuls do mojej pracy twórczej pobudzili bieszczadzcy artyści Zdzisław Pękalski, nie tylko uznany rzeźbiarz, ale także malarz i poeta oraz Janusz Zubow, absolwent ASP w Warszawie z wyróżnieniem, a później bieszczadzki zakapior. Sam, jako amator, z wielką przyjemnością kontynuuję to, co zostało w genach i pamięci - powiedział Tadeusz Turek.

Pomysłodawcą zorganizowania wystawy prac Tadeusza Turka był burmistrz Iwonicza-Zdroju Grzegorz Nieradka.

- Pana Tadeusza Turka po raz pierwszy znalazłem na facebooku. Zobaczyłem, że ma znakomite prace, które wystawia w Lesku. Okazało się, że jest naszym rodakiem, pochodzi z Lubatowej. Wówczas zrodził się pomysł, żeby zorganizować wystawę prac na jego rodzinnej ziemi - stwierdził burmistrz Grzegorz Nieradka.

Burmistrz dodał, że wystawa rzeźb Tadeusza Turka jest pierwszym wydarzeniem w ramach cyklu Sacrum Iwonickie.

- Planujemy w bibliotece prezentować prace kolejnych artystów z naszej gminy. Ludzi uzdolnionych artystycznie naprawdę u nas nie brakuje. A miejsce, czyli budynek słynnego Krakowiaka, gdzie na piętrze mieści się biblioteka, ma już ponad 150-letnią tradycję - dodał Grzegorz Nieradka.

wystawa Tadeusza Turk

Podczas wernisażu, artysta-rzeźbiarz wspomniał między innymi o swoich pierwszych wyrazistych pracach, które dodały mu impulsu do dalszego rzeźbienia. Była to rama do płaskorzeźby Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w kościele w Jankowcach oraz rama do obrazu generała Andersa autorstwa Zdzisława Pękalskiego. Pierwsza rzeźba wykonana przez Tadeusza Turka znajduje się w kościele w Mrzygłodzie k. Sanoka. Rzeźba Chrystusa Frasobliwego inspirowana jest twórczością Janusza Zubowa.
Jedna z rzeźb (Matka Boska z Dzieciątkiem) autorstwa pana Tadeusza znajduje się w kościele parafialnym w Krośnie - Polance.

- To dłubanie w drewnie przynosi mi wiele satysfakcji, a myślę, że czasem zadowoleni są i klienci, którzy są zainteresowani moimi pracami - dodał Tadeusz Turek.

Wystawa czynna jest do 30 listopada br. w godzinach pracy biblioteki.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.