Jubileusz 40-lecia krośnieńskiego koła diabetyków stał się okazją do uhonorowania zasłużonych członków i podkreślenia znaczenia wspólnoty w walce z cukrzycą.
W czwartek, 24 października, w restauracji ElWit w Krośnie odbyła się uroczystość z okazji jubileuszu 40-lecia Stowarzyszenia Diabetyków Koło w Krośnie. Wydarzenie połączono z obchodami Światowego Dnia Cukrzycy, który przypada na 11 listopada.

Uroczystość zgromadziła licznych członków stowarzyszenia oraz zaproszonych gości. Wśród obecnych byli m.in. prezydent Krosna Piotr Przytocki, przewodniczący Rady Miasta Krosno Zbigniew Kubit oraz wiceprzewodnicząca rady Anna Galert. Przybyły także władze różnego szczebla Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, delegacje kół PSD z regionu oraz przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń. Za oprawę muzyczną odpowiadał Zespół Śpiewaczy "Kamratki", który swoimi występami umilił czas uczestnikom spotkania.

Jubileusz 40-lecia Koła Diabetyków w Krośnie

Prezes Koła Marta Huczwa, po przywitaniu zgromadzonych, podkreśliła wagę wspólnoty i wzajemnego wsparcia w walce z chorobą.

- W obliczu wyzwań zdrowotnych dbamy o swoje ciała i duszę, inspirując wszystkich dookoła. Bądźmy razem - nie jesteśmy sami. Razem tworzymy silną społeczność, gotową do dzielenia się wiedzą, doświadczeniami i wsparciem. Życzymy wszystkim zdrowia i przeżywania każdego dnia z radością - mówiła Marta Huczwa.

Jubileusz 40-lecia Koła Diabetyków w Krośnie

Sekretarz Koła Zofia Marecka przedstawiła historię powstania organizacji, przypominając trudne początki i zaangażowanie pierwszych członków.

- Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło w Krośnie jest jednym z najstarszych stowarzyszeń działających w Krośnie, powstało 26 czerwca 1984 roku jako pierwsze w dawnym województwie krośnieńskim. Dzięki staraniom naszych członków, a to: Tadeusza Bębna, Józefa Bielańskiego i Leonarda Olbrychta powstawały koła w Brzozowie, Bieczu, Jedliczu. Początki działalności koła były trudne, brak lekarzy, brak materiałów edukacyjnych o cukrzycy. Sama choroba była nie do przyjęcia w środowisku, o chorobie nie mówiono. W Krośnie pierwszym prezesem został Jan Gąsior, po nim Tadeusz Bęben, który pełnił tę funkcję do grudnia 2003 roku. Po krótkiej przerwie, z dniem 30 stycznia 2004 roku, na Zebraniu Sprawozdawczo-Wyborczym na funkcję prezesa wybrano Leonarda Olbrychta, który w roku 2007 zrzekł się tej funkcji z powodu choroby. 7 listopada 2005 roku Koło - Stowarzyszenie zostało wpisane do ewidencji stowarzyszeń działających przy Urzędzie Miasta Krosna. W tym samym roku prezesem został Andrzej Kisiołek, funkcję pełnił do czerwca 2009 roku. Na zebraniu sprawozdawczo-wyborczym w tym samym roku funkcję prezesa powierzono Marianowi Depcie, pełnił ją do kolejnego zebrania sprawozdawczo-wyborczego; tj. do czerwca 2015 roku. Od 2015 roku do chwili obecnej funkcję prezesa koła sprawuje Marta Huczwa. Trudnym okresem działalności koła był rok 2004, przeprowadzono weryfikację członków i tak z 303 członków pozostało tylko 15 osób. Dzisiaj koło liczy 50 członków, wciąż liczymy, że wstąpią do nas nowi członkowie oraz sympatycy nie tylko w starszym wieku, ale i młodsi, którym moglibyśmy przekazać swoje doświadczenia w działalności społecznej dla dobra osób chorych na cukrzycę. Obecnie koło swoją siedzibę ma w lokalu Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych przy ulicy Grodzkiej 10. W tym miejscu pragniemy podziękować panu prezydentowi miasta Krosna za stworzenie nam znakomitych warunków do pracy i działalności koła. Prowadzimy edukację diabetologiczną, uczymy samokontroli cukrzycy. Zachęcamy do zdrowego odżywiania - diety w cukrzycy; czyli jak wspomóc jej leczenie. Integrujemy osoby chore na cukrzycę w większości już z powikłaniami poprzez wspólne wyjazdy turystyczno-rekreacyjne - mówiła Zofia Marecka.

Jubileusz 40-lecia Koła Diabetyków w Krośnie

W trakcie uroczystości wręczono podziękowania dla lekarz diabetolog Ireny Bukalskiej-Steliga i Zofii Fecowicz, które otrzymały srebrne medale. Dyplomy uznania otrzymali Edward Pleban, Kazimiera Mrozek, Maria Wolan-Nierada i Kinga Kołodziej. Podziękowania otrzymali Helena Karkula-Pleban, Barbara Malinowska i Tadeusz Dymek. Pamiątkowe medale z okazji 40-lecia PSD otrzymali Anna Dziadosz, Irena Grygierczyk, Zofia Marecka, Zofia Fecowicz i Marian Rejba.

Na zakończenie części oficjalnej prelekcję na temat zdrowego odżywiania wygłosiła Kinga Kołodziej. Podkreśliła znaczenie diety w profilaktyce i leczeniu cukrzycy, zachęcając do świadomego wyboru produktów spożywczych.

Jubileusz 40-lecia Koła Diabetyków w Krośnie

Obchody jubileuszu były nie tylko okazją do podsumowania dotychczasowej działalności, ale także do integracji społeczności diabetyków w Krośnie. Wspólne świętowanie umocniło więzi między członkami stowarzyszenia i dało nadzieję na dalszy rozwój organizacji.

Światowy Dzień Cukrzycy, międzynarodowe święto obchodzone corocznie 14 listopada, ustanowione zostało w 1991 roku przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną w 70. rocznicę odkrycia hormonu insuliny przez Fredericka Bantinga. To ważna data dla wszystkich chorych na cukrzycę i osób wspierających walkę z tą chorobą.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.