Zespół Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących w Krośnie oraz Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych zorganizowali uroczystości upamiętniające 30. rocznicę śmierci generała Stanisława Maczka.
Od 31 marca 2023 roku Zespół Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących w Krośnie nosi imię generała Stanisława Maczka. Uroczystość, połączona z wręczeniem sztandaru, który ufundował Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, odbyła się w 131. rocznicę urodzin nowego patrona.

obchody w Krośnie

W środę (11 grudnia), dokładnie w 30. rocznicę śmierci generała Stanisława Maczka, odbyły się w Krośnie uroczyste obchody rocznicowe. Zaprosili na nie dyrektor, grono pedagogiczne, rodzice i uczniowie krośnieńskiego "Elektryka" oraz Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Farel.
Rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym w Krośnie - Turaszówce, której przewodniczył ks. kapelan pułkownik Władysław Maciej Kozicki, a homilię wygłosił ks. prof. dr hab. Józef Marecki.

Druga część (uroczysty apel pamięci) odbyła się w Zespole Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących.
Marek Kubit, dyrektor krośnieńskiego "Elektryka" przypomniał, że w Krośnie planowane jest upamiętnienie w postaci Stanisława Maczka i jego "chłopców" z Krosna i okolic, jego żołnierzy z lat II wojny światowej, którzy miedzy innymi wyzwalali Francję, Belgię, Holandię i Niemcy.

obchody w Krośnie

- Oby się tak stało, że zapisy tych czynów będziemy kiedyś mogli w Krośnie w godnym miejscu zobaczyć i uczyć tą formą przyszłe pokolenia - stwierdził dyrektor Marek Kubit.

Grzegorz Rachwał, zastępca prezydenta Krosna podkreślił, że pamięć i wdzięczność jest naszym obowiązkiem, ale i przywilejem wobec bohaterów narodowych.

- Dzisiaj, w dniu 30. rocznicy śmierci generała Stanisława Maczka spotykamy się, by nie tylko uczcić wielkiego patriotę, lecz, aby się zatrzymać na moment nad wartościami takimi jak patriotyzm i wolność. W dzisiejszych czasach przypominanie bohaterów narodowych, ich postawy wobec dramatycznych wydarzeń, ma szczególne znaczenie - zaznaczył Grzegorz Rachwał.
Podziękował także dyrektorowi Markowi Kubitowi, nauczycielom i uczniom za kultywowanie pamięci o wielkim Polaku, patronie szkoły.

obchody w Elektryku

Pułkownik Artur Frączek, który reprezentował Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lecha Farela, wręczył medale PRO PATRIA za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o nieodległość Ojczyzny. Uhonorowani nim zostali: Franciszek Tereszkiewicz, kanclerz PANS w Krośnie; Lesław Wilk, jeden z twórców Prywatnego Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych w Krośnie oraz prof. dr hab. Mariusz Wołos, kierownik Katedry Historii Najnowszej i Edukacji Historycznej Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie oraz profesor w Instytucie Historii PAN w Warszawie.

Okolicznościowy list z okazji uroczystości przesłała wnuczka generała Stanisława Maczka - Karolina Maczek-Skillen. Odczytany został również apel pamięci, a w budynku szkoły, przed tablicą pamiątkową upamiętniającą generała Maczka i jego żołnierzy, złożone zostały wiązanki kwiatów.
Oprawę stanowiła wojskowa asysta honorowa - pododdział honorowy 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla oraz orkiestra wojskowa z Rzeszowa.

obchody w Krośnie

Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi: przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz, radny Sejmiku Bronisław Baran; władze miasta Krosna z zastępcą prezydenta Grzegorzem Rachwałem, przewodniczącym Rady Miasta Zbigniewem Kubitem oraz wiceprzewodniczącymi - Anna Galert i dr inż Małgorzatą Szeligą; posłankę Joannę Frydrych reprezentował Dariusz Machowski; wojewodę podkarpacką Teresę Kubas-Hul reprezentowała Katarzyna Janas-Cebulak, kierownik Oddziału zamiejscowego Wydziału Organizacyjno-Administracyjnego PUW w Krośnie; podkarpacki wicekurator oświaty Piotr Zych; prorektor PANS w Krośnie dr Krzysztof Frączek; komendant miejski policji w Krośnie insp. Leszek Buryła; zastępca komendanta miejskiego PSP w Krośnie bryg. Janusz Litwin; burmistrz gminy Jedlicze Wojciech Tomkiewicz.

Obchody rocznicowe zakończyła konferencja naukowa w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza poświęcona Kompani Krośnieńskiej z 1918 roku.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.