Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Rymanowie po raz kolejny otworzyła nowy rozdział w historii pożarnictwa w powiecie krośnieńskim. Na jej wyposażenie trafiła pierwsza w powiecie krośnieńskim kamera termowizyjna.
13 października w ręce druhów OSP Rymanów po wielu staraniach trafiła kamera termowizyjna Bullard T4MAX. Ten specjalistyczny sprzęt wart ponad 21 tys. zł pozwoli w sposób bezpieczny i szybki ocenić sytuację oraz przeprowadzić potrzebne działania.

OSP w Rymanowie ze względu na wysoką cenę i stosunkowo niski budżet, do tej pory nie mogła pozwolić sobie na zakup tego rodzaju sprzętu. Kamera została zakupiona przy partycypacji kosztów ze strony Zarządu Głównego ZOSP RP w Warszawie, Gminy Rymanów, Nadleśnictwa Rymanów a także ze środków funduszu sołeckiego i własnych.

Widok z kamery termowizyjnej

Starania o zakup kamery termowizyjnej strażacy z Rymanowa rozpoczęli we wrześniu 2015 roku i już wtedy otrzymali część dotacji którą przenieśli na ten rok aby stworzyć tzw. "składankę dotacji". - Duży wkład w pozyskanie dotacji zawdzięczamy v-ce Prezesowi Zarządu Głównego ZOSP RP w Warszawie, zarazem Prezesowi Zarządu Oddziału Wojewódzkiego w Rzeszowie dh Januszowi Koniecznemu, Prezesowi Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Krośnie, zarazem Prezesowi Zarządu Oddziału gminnego ZOSP RP w Rymanowie dh Janowi Kilarowi oraz długoletni Prezesowi OSP w Rymanowie dh Janowi Penarowi. Pragniemy również serdecznie podziękować za przyznane dotacje Burmistrzowi Gminy Rymanów Wojciechowi Farbańcowi oraz zastępcy Janowi Materniakowi, Przewodniczącemu Osiedla nr 1 Czesławowi Szajnie oraz Nadleśniczemu Nadleśnictwa Rymanów Pawłowi Panasiowi i zastępcy Marii Szkutnik - mówi Prezes zarządu OSP KSRG Rymanów Łukasz Buczek.

Kamera termowizyjna w walizce

Kamera pozwala w sposób bezpieczny i stosunkowo wygodny poruszać się po zadymionym pomieszczeniu i w sposób wyraźny zauważyć przedmioty o zwiększonej temperaturze w stosunku do otoczenia. - Kiedy strażak porusza się, jest w stanie zobaczyć źródło ognia np. nagrzaną ścianę, za którą pali się dylatacja, a także może zauważyć osobę poszkodowaną - człowieka, który znajduje się w pomieszczeniu objętym pożarem - mówi Łukasz Buczek. - Nie mając takiej kamery nasze działania musiały wyglądać w ten sposób, że strażacy musieli poruszać się dotykając ścian i innych przedmiotów dla rozpoznania, z czym mają do czynienia. Szczególnie w zimie, kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy mamy styczność z dużą ilością pożarów. Przy pomocy kamery jesteśmy w stanie stwierdzić, gdzie znajduje się punkt najgorętszy, czyli przypuszczalne ognisko pożaru - dodaje Łukasz Buczek.

Na terenie powiatu krośnieńskiego spośród 96 jednostek OSP jednostka OSP KSRG Rymanów jest pierwszą jednostką która zakupiła sprzęt wysokiej klasy jaką jest kamera termowizyjna i jedną z pierwszych w województwie podkarpackim. - Oprócz OSP Rymanów kamerę termowizyjną na wyposażeniu posiadają strażacy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie - informuje Łukasz Buczek.

Kamera termowizyjna w walizce

Bullard T4MAX jest kompaktową kamerą termowizyjną, która może być łatwo przymocowana do uprzęży aparatu oddechowego. Intuicyjny interfejs użytkownika pozwala strażakom skupić się na pracy. Duży pojedynczy przycisk pozwala włączyć kamerę nawet w bardzo grubych rękawicach. Kamera jest zaprojektowana tak, aby przetrwać trudne warunki pracy, wytrzymuje upadek z wysokości kilku metrów na beton, jest wodoodporna (IP67) i funkcjonuje w temperaturze nawet do + 260 ° C / + 500 °, jest odporna na wibracje, uderzenia, korozję, przetarcia powierzchni wyświetlacza, na wysoką temperaturę i płomienie.

Kamera termowizyjna jako narzędzie ratownicze ma uniwersalne i wszechstronne zastosowania m.in. do prowadzenia poszukiwań osób które zaginęły w lesie, używa się jej również w poszukiwaniach osób zasypanych pod gruzami podczas katastrof budowlanych czy zlokalizowania nieszczelności instalacji gazowych. Takie wyposażenie w ręku strażaka przyda się również w ratowaniu ludzi wypadkach komunikacyjnych. Będzie służyło do sprawdzenia ile osób znajdowało się w samochodzie uczestniczącym w wypadku oraz, czy w pobliżu miejsca zdarzenia nie znajduje się osoba poszkodowana, która samowolnie oddaliła się z miejsca wypadku. Taki specjalistyczny sprzęt pozwala przeprowadzić inspekcje wykonanej instalacji elektrycznych i wskazać miejsca w których dochodzi do zwarcia elektrycznego, które w konsekwencji może być przyczyną pożaru. Kamera umożliwia również przegląd budynku pod kątem strat ciepła, lokalizacja mostków termicznych, sprawdzenia wykonanego ocieplenia domu.

---
Organizujesz ciekawą imprezę / wydarzenie / przedsięwzięcie? Jest coś o czym warto napisać? Poinformuj nas o tym:
tel. 664 905 366
email: redakcja@terazkrosno.pl



Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.