1 marca 2019 roku weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie badań piłkarskich sportowców amatorów.
- To wyjątkowy dzień, wyjątkowa chwila dla polskiej piłki - tymi słowami ogłosił opublikowanie rozporządzenia Prezes Podkarpackiego ZPN Mieczysław Golba. To właśnie z jego inicjatywy, przy dużym udziale Wiceministra Sprawiedliwości - Marcina Warchoła prace nad zmianą rozporządzenia nabrały rozpędu i przyniosły oczekiwany efekt. Tą radosną informacje przekazano podczas specjalnie zorganizowanego meetingu prasowego u Wojewody Podkarpackiego.

Problem badań lekarskich dla sportowców od wielu lat był problemem, który niepokoił klubowych działaczy. Zgodnie z poprzednio obowiązującymi przepisami badania lekarskie powinny być przeprowadzane raz na sześć miesięcy, a uprawnionymi do orzekania są lekarze medycyny sportowej. Takie zapisy sprawiały, że, by uzyskać opinie lekarską w tym zakresie, trzeba było wielokrotnie oczekiwać w długich kolejkach, dostępność do lekarzy była ograniczona do minimum, a że limity NFZ były niewielkie, to niekiedy trzeba było wydawać krocie za podbicie "kart zdrowia sportowca".

Znając masowość uprawiania sportu, a w szczególności piłki nożnej praktycznie w każdej wiosce, bądź małym czy większym miasteczku, to możliwość przeprowadzania badań i ich częstotliwość budzą wątpliwości w ich dokładność, zgodnie z zaleceniami w poprzednio obowiązującym rozporządzeniu.
Można się zastanawiać, czy kilku bądź kilkunastu lekarzy w województwie jest w stanie przeprowadzić badania upoważniające do uprawniania sportu. Mogło być więc tak, że w wielu przypadkach zdarzało się zwykłe, masowe "podbijanie kart". - Kończymy z fikcją związaną z podbijaniem kart zdrowia - mówił Wiceminister Sprawiedliwości prezentując wydrukowane rozporządzenie.

- Skracamy drogę, zmniejszamy barierę do uprawiania sportu amatorskiego. Rozszerzamy katalog lekarzy uprawnionych do wydawania orzeczeń. Wreszcie udało się wcielić w życie to, o co Polski Związek Piłki Nożnej bezskutecznie od kilkunastu lat walczył - dodał Prezes Mieczysław Golba.

Najważniejsze kwestie zawarte w nowym rozporządzeniu:
- badania przeprowadzane będą raz w roku
- prawo do wydawania orzeczeń zyskuje również lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej
- po 23 roku życia dopuszcza się do gry na podstawie podpisanego oświadczenia

Teraz Polski Związek Piłki Nożnej musi przygotować odpowiednie uchwały, które pozwolą zastosować zapisy w regulaminach rozgrywek.

~kibic

01-03-2019 20:02 7 57

Takie badanie to fikcja, taka sama jak na prawo jazdy. Za takie badanie uprawniony lekarz kasuje 2 stówy. Dla porównania egzamin na prawko to koszt 170 zł.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.