Rada Powiatu Krośnieńskiego wyraziła zgodę na włączenie do miasta Krosna części terenów Krościenka Wyżnego, Targowisk i Łężan. "TAK" powiedzieli również radni gmin Miejsce Piastowe i Krościenko Wyżne
W grudniu ubiegłego roku prezydent Krosna zwrócił się do Rady Powiatu Krośnieńskiego z wnioskiem o wyrażenie opinii w sprawie poszerzenia granic administracyjnych Krosna poprzez włączenie do miasta części terenów z gminy Krościenko Wyżne w tej miejscowości oraz z gminy Miejsce Piastowe w Targowiskach i Łężanach. Przed wyrażeniem opinii przeprowadzone zostały konsultacje z mieszkańcami powiatu krośnieńskiego. Trwały one od 13 stycznia do 13 lutego br. za pośrednictwem strony internetowej Starostwa Powiatowego w Krośnie. W konsultacjach wzięło udział 470 mieszkańców powiatu krośnieńskiego. Spośród 459 ważnie udzielonych odpowiedzi, za poszerzeniem granic Krosna było 313 osób, a przeciw 143 osoby.

Na sesji rady Powiatu Krośnieńskiego, która odbyła się 5 marca radni pozytywnie zaopiniowali zmianę granic powiatu. Za zmianą było 14 radnych, 1 był przeciw a 2 wstrzymało się od głosu.

- Ze względu na to, że wójtowie gmin Krościenko Wyżne i Miejsce Piastowe doszli do porozumienia z prezydentem Krosna, my jako powiat nie chcemy hamować rozwoju tego terenu. Uważam, że powinien zostać odpowiednio zagospodarowany z myślą o mieszkańcach całego regionu, zarówno miasta Krosna jak i powiatu krośnieńskiego. Być może powstanie tam ważny i oczekiwany łącznik z projektowaną drogą ekspresową S19, która stanowi fragment szlaku Via Carpathia. Jest to też ostatni moment, aby pozyskać dodatkowe środki zewnętrzne. Niech ten teren służy ludziom i niech się tam coś dzieje - skomentował starosta krośnieński Jan Pelczar.

zmiana granic Krosna


Wcześniej sprawa była procedowana w gminie Miejsce Piastowe. Od 11 do 20 lutego konsultacje społeczne w sprawie zmiany granicy gminy Miejsce Piastowe odbyły się w Łężanach i Targowiskach. W sołectwie Łężany było 1890 mieszkańców uprawnionych do głosowania. Wzięło w nich udział 160 osób. Przeciwko zmianie granic oddano 113 głosów ważnych, a za zmianą 38 głosów.

Z kolei w sołectwie Targowiska uprawnionych do wzięcia udziału w konsultacjach było 2201 osób, a wzięło w nich udział 95 mieszkańców. 73 osoby były przeciwko zmianie granic, a 16 za zmianą.
Radni z gminy Miejsce Piastowe zajmowali się tą sprawą podczas sesji 28 lutego. Za podjęciem uchwały w sprawie zmiany granic głosowało 11 radnych a 1 był przeciw.
6 grudnia 2019 r. zostało zawarte porozumienie o współpracy przy procedurze zmiany granic między miastem Krosnem a gminą Miejsce Piastowe. Planowane przez Krosno inwestycje na obszarze byłego "Lotniska Iwonicz" wpłyną na poprawę sytuacji społeczno-gospodarczej nie tylko w samym Krośnie, ale również w gminie Miejsce Piastowe. Chodzi przede wszystkim o szybszy, dogodniejszy i bezpieczniejszy dojazd do Krosna dzięki planowanej do wybudowania drodze komunikującej Krosno z drogą krajową nr 19, a docelowo z projektowaną S19, zwiększenie przepustowości układu drogowego, który obecnie nie jest dostosowany do istniejących potrzeb. Nie bez znaczenia są również nowe atrakcyjne miejsca pracy w strefie aktywności gospodarczej utworzonej przez miasto. Obszar będzie przeznaczony przede wszystkim pod inwestycje przedsiębiorców z branży zaawansowanych technologii, co wiąże się z wysokim prawdopodobieństwem powstawania wyspecjalizowanych, atrakcyjnych i dobrze płatnych miejsc pracy. Niezwykle ważny dla gminy Miejsce Piastowe był fakt, że prezydent Krosna zobowiązał się do wprowadzenia w projekcie planu zagospodarowania przestrzennego zakazu lokalizacji inwestycji powodujących uciążliwości dla sąsiednich nieruchomości. Miejsce Piastowe liczy również na napływ kapitału i bezpośrednie korzyści z tytułu dochodów podatkowych na terenach, które obecnie znajdują się w użytkowaniu wieczystym Krosna, jednak pozostaną w granicach administracyjnych gminy Miejsce Piastowe, a po odkupieniu tych terenów przez gminę zostaną zagospodarowane zgodnie z potrzebami, np. pod strefę aktywności gospodarczej.
Konsultacje przeprowadzono również w gminie Krościenko Wyżne. W Pustynach uprawnionych do głosowania było 894 mieszkańców. Oddano 107 ważnych głosów. Spośród nich 26 było przeciw zmianie granic, 79 za zmianą i 2 wstrzymujące się od głosu. Z kolei w Krościenku Wyżnym uprawnionych do głosowania było 3586 mieszkańców, a głos oddało 211 spośród nich. Przeciwko zmianie granic głos oddało 107 osób, za zmiana było 102 osoby a 2 wstrzymały się od głosu.

10 marca odbyła się sesja Rady Gminy Krościenko Wyżne, na której została podjęta uchwała w tej sprawie. 13 radnych opowiedziało się za zmianą granic a 1 był przeciw. Swoją decyzję radni argumentowali podobnie jak w przypadku gminy Miejsce Piastowe.

Wniosek o zmianę granic zostanie rozpatrzony przez Radę Ministrów do końca lipca br. W przypadku pozytywnej decyzji, zmiana granic nastąpi z dniem 1 stycznia 2021 roku.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.