Cenne pamiątki trafiły do Muzeum Wsi w Odrzykoniu. Przekazała je delegacja Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce.
Muzeum Wsi w Odrzykoniu powstało 26 lat temu. Zostało oficjalnie otwarte 16 sierpnia 1998 roku podczas uroczystych obchodów 650-lecia Odrzykonia. Było to pierwsze na Podkarpaciu Muzeum Wsi.

- Eksponaty w nim zgromadzone nierozerwalnie wiążą się z życiem wsi, pokazują bogate tradycje, działalność społeczną mieszkańców Odrzykonia. Eksponaty znajdują się pod opieką Stowarzyszenia Odrzykoniaków oraz Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Wojaszówce - powiedziała Katarzyna Blicharczyk-Marszałek, prezes Stowarzyszenia Odrzykoniaków.

Wczoraj (15 lipca) w odrzykońskim Muzeum Wsi gościła trzyosobowa delegacja ze Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (SWAP) w Nowym Jorku. Założyli je po I wojnie światowej ochotnicy z Błękitnej Armii. Była to największa polska formacja zbrojna na emigracji w czasie I wojny światowej, która powstała we Francji.

- Prawie 21 tysięcy Polaków pojechało na ochotnika ze Stanów Zjednoczonych do Francji, zostawiająca Amerykę, zostawiając najbliższych, by walczyć o wolną, niepodległą Polskę. Jest to niesamowity przykład wielkiego patriotyzmu, jaki ci ludzie stąd wynieśli. Do Ameryki wyjechali za chlebem, ale Polskę mieli cały czas w sercu - powiedział dr Teofil Lachowicz, historyk i archiwista ze SWAP w Ameryce.

Muzeum Wsi w Odrzykoniu

Przypomniał też, że rok temu, dzięki Janowi Gancarskiemu, dyrektorowi Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, miał możliwość uczestniczenia w konferencji naukowej. W jej trakcie mówił o ochotnikach ze Stanów Zjednoczonych do Błękitnej Armii, którzy pochodzili z powiatu krośnieńskiego.

- W naszym archiwum SWAP przewija się sporo miejscowości z powiatu krośnieńskiego. Po sprawdzeniu archiwum okazało się, że z Odrzykonia było ich najwięcej, bo przynajmniej kilkunastu, choć prawdopodobnie było ich więcej. Wrócili z wojny i działali w stowarzyszeniu weteranów. Dlatego Zarząd Główny Stowarzyszenia postanowił uhonorować działające tutaj Stowarzyszenie Odrzykoniaków - powiedział dr Teofil Lachowicz.

Prezes Katarzyna Blicharczyk-Marszałek odebrała z rąk Teofila Lachowicza i Zygmunta Bielskiego Medal Pamiątkowy 100-lecia Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej oraz Medal Pamiątkowy Czynu Zbrojnego 1917-1920 Polonii Amerykańskiej wraz z okolicznościowymi dyplomami. Obydwa medale zaprojektował, nieżyjący już artysta Andrzej Pityński.

Muzeum Wsi w Odrzykoniu

Do Stowarzyszenia Odrzykoniaków trafił również wykaz członków SWAP - ochotników z Ameryki do Błękitnej Armii z lat 1917-1919, którzy pochodzili z Odrzykonia. Listę wraz z innymi dokumentami w formie elektronicznej odebrał prof. Ludwik Łach, honorowy prezes Stowarzyszenia Odrzykoniaków.
Na wykazie znajduje się 13 osób urodzonych w Odrzykoniu, a wśród nich nazwiska: Bonczar, Dudek, Folta, Foryś, Gazda, Grzybała, Jakubis, Łach, Nawrocki, Pelczar, Słowik Urbanek.
Z kolei Maria Bielska przekazała biało-czerwone flagi, które członkowie SWAP noszą na Paradzie Puławskiego w Nowym Jorku.

Na pamiątkę pobytu w Odrzykoniu, wiceprezes Stowarzyszenia Odrzykoniaków dr Robert Zawisza wręczył gościom ze Stanów Zjednoczonych publikacje wydane przez Stowarzyszenie.
W spotkaniu oprócz członków Stowarzyszenia Odrzykoniaków wziął udział również wójt gminy Wojaszówka Rafał Bobala, delegacja z Muzeum Podkarpackiego w Krośnie z dyrektorem Janem Gancarskim, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji Lucyna Pelczarska.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.