45. Krośnieńskie Spotkania Teatralne w Krośnie - Chłopi

-

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie

Kolejowa 1, 38-400 Krosno

100.00zł - 130.00zł   KUP BILET

Listopad w Krośnie to czas dla miłośników teatru. Regionalne Centrum Kultur Pogranicza zaprasza na 45. Krośnieńskie Spotkania Teatralne, które odbędą się od 5 do 18 listopada 2024 roku.

W programie znalazło się pięć różnorodnych spektakli, w tym klasyki, takie jak „Ambasador” Sławomira Mrożka czy „Chłopi” Stanisława Reymonta, a także współczesne interpretacje, jak „Makbet. Głosy z ciemności” oraz „Śmierć pięknych saren” – produkcja stałych gości. Dla najmłodszych wyjątkowa sztuka, którą docenią nie tylko dzieci – „Lato Muminków”. Każde z przedstawień porusza odmienną tematykę, od społecznych dramatów po refleksję nad kondycją człowieka we współczesnym świecie, jest podróżą w głąb siebie, ale też do czasów beztroskiego dzieciństwa.

Tegoroczna edycja to przemyślany wybór spektakli, które łączą klasykę z nowoczesnością, a uniwersalne tematy – od pychy i ambicji po nierówności społeczne – zapewnią widzom zarówno rozrywkę, jak i chwilę zadumy.

Spektakl „Chłopi”, Teatr Ludowy (Kraków)
Stanisław Reymont
Reżyseria: Remigiusz Brzyk
Obsada: Dorota Goljasz / gościnnie // Anna Pijanowska, Weronika Kowalska, Beata Schimscheiner, Jacek Wojciechowski, Jan Nosal, Justyna Litwic, Kajetan Wolniewicz, Katarzyna Tlałka, Maciej Namysło, Małgorzata Kochan, Mateusz Trzmiel / gościnnie, Piotr Franasowicz, Patryk Palusiński, Roksana Lewak, Ryszard Starosta i Pies Łapa: suczka Sójka

W odróżnieniu od wielu wcześniejszych interpretacji skupiających się na postaci Jagny, Brzyk zdecydował się na ukazanie wydarzeń głównie przez pryzmat kobiecej wspólnoty – matek, żon i kochanek. W tej produkcji kobiety stają się głównymi bohaterkami, które nie tylko zmagają się z codziennymi problemami, ale także podejmują kluczowe decyzje, mające wpływ na losy całej wsi, z kolei mężczyźni ukazani są jako postacie słabe i nieskuteczne.
Spektakl ma formę rekonstrukcji powieści, która staje się śledztwem w sprawie zbiorowych linczów i przemocy popełnianej przez społeczność wiejską. Wieś Lipsk to miejsce, w którym tradycja i religia odgrywają wiodącą rolę, ale jednocześnie stają się narzędziami kontroli i represji wobec tych, którzy ośmielają się łamać ustalone normy. Reżyser ukazuje w ten sposób współczesne spojrzenie na problematykę płci i nierówności społecznych, czyniąc ze spektaklu uniwersalną opowieść o ludzkich pasjach i marzeniach, a także o brutalności i wykluczeniu. Gra koncentruje się na dynamice relacji międzyludzkich w żywym świecie. Mała, zamknięta społeczność, w której każdy ruch jest dokładnie monitorowany, a błędy są surowo karane.
Spektakl nagrodzony GRAND PRIX na Festiwalu „Klasyka żywa 2024”.

 

45. Krośnieńskie Spotkania Teatralne w Krośnie - Chłopi

Zobacz wszystkie wydarzenia

Copyright © 2013 - 2024 terazKrosno.pl