UP Sanok
Hyundai

Budowlanka

Mechanik Krosno

MZSP

Starostwo

CKU

Naftówka

Wystawa Wołodia Romaniw "Moje Krośnieńskie Inspiracje"

-

Muzeum Podkarpackie w Krośnie

Piłsudskiego 16, 38-400 Krosno

Wstęp wolny

Muzeum Podkarpackie w Krośnie zaprasza na wernisaż wystawy Wołodia Romaniw "Moje Krośnieńskie Inspiracje", który odbędzie się w dniu 23 kwietnia 2024 roku o godzinie 17:00. Wystawę można zobaczyć do końca maja.

Wołodia (Wołodymyr) Romaniw urodził się w 1960 r. w Berłochach koło Kałusza w Ukrainie. Z wykształcenia jest rzeźbiarzem. Ukończył Wydział Rzeźby Instytutu Sztuki w Iwano-Frankiwsku (dawnym Stanisławowie). Z Krosnem związany jest od 32 lat.

Jest autorem wielu prac rzeźbiarskich, tworzonych na zamówienie instytucji i osób prywatnych. Słynie ze znakomitego warsztatu, posługuje się techniką laserunku, kładzie farbę szpachlą. Podejmowana przez Niego tematyka jest uniwersalna, a spektrum twórcze bardzo szerokie. Doskonale wykonuje rzeźbę w kamieniu, brązie i drewnie, sięga po rysunek i grafikę. Z dużą zręcznością posługuje się pastelami, malując pejzaże, portrety i sceny rodzajowe. Tworzy z pasją, a ogromny talent, artyzm i energia kreatywności sprawia, że Jego prace są wyjątkowe.

Wołodia Romaniw jest autorem pomnika Świętego Józefa Sebastiana Pelczara i popiersia marszałka Józefa Piłsudskiego w Brzozowie. Wykonał kamienną rzeźbę Świętej Barbary, znajdującą się na dziedzińcu kościoła farnego w Krośnie i obelisk z brązu Papieża Jana Pawła II przy kościele parafialnym w Iwoniczu. Artysta namalował również portret hetmana Mikołaja Kamienieckiego i wykonał pamiątkową tablicę Bálinta Balassi, które oglądać możemy na zamku Kamieniec w Korczynie-Odrzykoniu.

Jego prace wystawiane były na autorskich wystawach m.in. w Brnie w Szwajcarii, na Manhattanie i w Brooklynie w Nowym Jorku. Twórca brał udział w plenerach międzynarodowych i Sympozjach Rzeźby w Ukrainie. Dzieła artysty znajdują się w zbiorach galerii ukraińskich, polskich i europejskich. Zdobią również siedziby wielu instytucji publicznych, np. Urzędu Miasta Krosna, firm i domów prywatnych w Krośnie i regionie.

 

Wystawa Wołodia Romaniw "Moje Krośnieńskie Inspiracje"

Zobacz wszystkie wydarzenia

Copyright © 2013 - 2024 terazKrosno.pl