Gdzie szukać pomocy w przypadku nagłego zachorowania, sytuacji zagrażającej życiu, czy zaostrzenia objawów choroby przewlekłej? Kiedy zgłosić się na szpitalny oddział ratunkowy, a kiedy skorzystać z pomocy placówek nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?
Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, że w szpitalnych oddziałach ratunkowych udzielana jest pomoc pacjentom w stanach nagłego zagrożenia życia i zdrowia. Lekarz dyżurny SOR kieruje wyłącznie na badania i konsultacje niezbędne ze względu na stan nagły pacjenta.
Świadczenia zdrowotne, których udziela SOR, polegają na:
- wstępnej ocenie stanu zdrowia pacjenta,
- leczeniu niezbędnym do unormowania funkcji życiowych.

Kiedy udać się na SOR?


Do szpitalnego oddziału Ratunkowego należy zgłaszać się tylko w sytuacji stanu nagłego zagrożenia zdrowia lub życia. Jest to stan, który wymaga natychmiastowej diagnostyki i leczenia. Którego bezpośrednim skutkiem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu, uszkodzenie ciała lub utrata życia.
Zgłoś się na SOR, jeśli:
- doznałeś urazu, uległeś wypadkowi (np. zranienie, złamanie)
- nagle źle się poczułeś i podejrzewasz zawał, udar, masz duszności i problemy z oddychaniem
- występuje krwawienie z przewodu pokarmowego lub dróg moczowych
- przychodnia nie może udzielić pomocy, a stan wskazuje na to, że nie możesz czekać.

Triaż, czyli pięć kategorii pilności


W szpitalnym oddziale ratunkowym nie obowiązuje kolejność zgłoszeń według czasu przybycia. To personel medyczny, na podstawie wstępnej oceny stanu zdrowia pacjentów, decyduje komu trzeba udzielić pomocy medycznej w pierwszej kolejności.
W SOR prowadzi się tzw. triaż, który przeprowadza pielęgniarka, ratownik medyczny lub lekarz. W trakcie triażu pacjent zostanie przydzielony do jednej z pięciu kategorii oznaczonych kolorami, zróżnicowanych pod względem stopnia pilności udzielenia pomocy medycznej:
CZERWONY - pomoc natychmiastowa, pacjent przyjmowany poza kolejnością
POMARAŃCZOWY - pomoc bardzo pilna, czas oczekiwania na badanie przez lekarza do 10 minut
ŻÓŁTY - pomoc pilna, czas oczekiwania na badanie przez lekarza do 60 minut
ZIELONY - pomoc odroczona, czas oczekiwania na badanie przez lekarza do 120 minut
NIEBIESKI - wyczekujący, czas oczekiwania na badanie przez lekarza do 240 minut lub dłużej.


W przypadku łagodnych objawów choroby w pierwszej kolejności warto się udać do placówki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) lub nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, która jest otwarta od godziny 18.00 do 8.00 rano następnego dnia oraz całodobowo w weekendy i święta.

SOR to nie przychodnia


NFZ przypomina również, że szpitalny oddział ratunkowy to nie przychodnia POZ, ani przychodnia specjalistyczna. Dlatego na SOR nie uzyska się:
- recepty na stosowane przewlekle leki
- zwolnienia lekarskiego
- skierowania do sanatorium
- innych zaświadczeń i druków medycznych niezwiązanych ze stanem nagłego zagrożenia zdrowotnego.


~rencista

30-12-2023 22:38 6 5

Lekarze i pielęgniarki już nie wiedzą na czym im doopy mają jeździć. Tak jak się teraz lekarzom powodzi to chyba nigdy tak nie mieli od 1945r. Najlepiej żeby se tak na dyżurach siedzieli i brali za to niemałe pieniądze. Oj weźmie się ryży za nich, kaczor im dawał ile chcieli.
Odpowiedz

~Paniska

29-12-2023 17:56 5 6

Nikt nie jedzie na SOR dla przyjemnośći,czy żeby przewieźć się do szpitala. Bo każdy ma już dość jak tylko pomyśli że trzeba jechać i siedziec tam godzinami. Także nie róbcie podsmiechunkow z ludzi że niby jadą nieświadomi z bzdetami,płacimy podatki opieka nam się należy.
Odpowiedz

~Adam

27-12-2023 20:13 4 8

A podatnicy to nie kasa dla lekarzy i pielengniarek
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.