Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało o najważniejszych zmianach w ramowych planach nauczania, które nastąpią od września 2024 r. Weź udział w naszej ankiecie.
Minister edukacji Barbara Nowacka i sekretarz stanu Katarzyna Lubnauer przedstawiły założenia zmian w ramowych planach nauczania, które nastąpią od września 2024 r.

Zgodnie z projektem rozporządzenia, do szkół ponadpodstawowych zostanie wprowadzone nauczanie z zakresu edukacji obywatelskiej, a w szkołach podstawowych obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy.

Szkoła bez HiT-u


- Edukacja obywatelska to konieczność. Od 1 września 2025 r. zamiast HiT-u zostanie wprowadzony przedmiot edukacja obywatelska, który będzie obowiązywał w drugich klasach szkół ponadpodstawowych - powiedziała minister Barbara Nowacka.

Podkreśliła też, że szkoła jest tym miejscem, w którym powinno kształtować się postawy obywatelskie, patriotyczne, uczyć o mechanizmach demokracji

- Zrealizujemy, to do czego się zobowiązaliśmy. Następny rocznik, który rozpocznie naukę w szkole ponadpodstawowej HiT-u mieć już nie będzie - podkreśliła sekretarz stanu Katarzyna Lubnauer.

Od września 2024 r. uczniowie, którzy rozpoczną naukę w klasie I szkoły ponadpodstawowej (liceum ogólnokształcącym, technikum, branżowej szkole I stopnia) nie będą już uczyli się przedmiotu historia i teraźniejszość. Przedmiot ten będzie nauczany jedynie do zakończenia cyklu kształcenia przez uczniów klas II liceów ogólnokształcących i klas II/III technikum, którzy już rozpoczęli jego naukę.


Nauka udzielania pierwszej pomocy


Znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy jest jedną z najważniejszych umiejętności, które powinien posiadać każdy człowiek.
Uczniowie z klas I-III szkoły podstawowej będą mieli obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy w sposób dostosowany do możliwości dzieci w tym wieku w ramach edukacji wczesnoszkolnej - edukacji przyrodniczej. Zajęcia te wpisują się i uzupełniają treści uwzględnione w podstawie programowej edukacji wczesnoszkolnej w zakresie rozwijania nawyków i zachowań uczniów w obszarze dbałości o bezpieczeństwo własne i grupy, a w szczególności w obszarze reagowania stosownym zachowaniem w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa, zdrowia jego lub innej osoby.
W klasach IV-VIII szkoły podstawowej oraz w szkołach ponadpodstawowych nauka udzielania pierwszej pomocy będzie realizowana na zajęciach z wychowawcą. Zajęcia udzielania pierwszej pomocy mogą odbywać się z udziałem zaproszonych specjalistów w danej dziedzinie, wolontariuszy, przedstawicieli stowarzyszeń i innych organizacji, których celem statutowym jest działalność wychowawcza lub rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i innowacyjnej szkoły.

Projekt rozporządzenia ministra edukacji w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół został skierowany do do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych.

Ankieta

Czy przedmiot Historia i Teraźniejszość powinien zniknąć ze szkół?

Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki ankiety


~cynik

16-04-2024 19:25 10 19

y€bacπisom trzeba 10 przykazań i Biblię na nowo napisać, by mogli kraść, kłamać, mścić i poniżać myślących inaczej. ;-)
Odpowiedz

~apis

16-04-2024 14:53 29 13

pisowcom trzeba 10 przykazań i Biblię na nowo napisać, by mogli kraść, kłamać, mścić i poniżać myślących inaczej.
Odpowiedz

~stary nauczyciel

16-04-2024 14:25 13 30

Zastanawiam się jak można u młodego pokolenia kształcić "postawy obywatelskie i patriotyczne" nie nauczając go historii? Nasi wielcy rodacy przewracają się w grobach. Naród nie znający własnej historii i który podcina swoje korzenie, umrze śmiercią naturalną. Rozdrapią nas kruki i wrony.
Odpowiedz

~krośnianin

16-04-2024 09:33 14 30

Już szbaby czekają na młodych silnych nie. wykształconych Polaków do zbioru szparagów
Odpowiedz

~tom

16-04-2024 07:47 28 23

Dobra decyzja, powinien zniknąć jak najszybciej.
Odpowiedz

~Fgh

15-04-2024 22:21 6 22

A ja myślę ,że jedną ręką dają a druga zabiorą. Tak już jest w edukacji od początku transformacji. Zabiorą 2 godziny HiTu w pierwszej klasie ,a nowy przedmiot pojawi się dopiero w 2025 r w 2 klasie. W samym Krośnie to mniej o około 3 etatów. A w Polsce ? A można było wrócić do WOSu już od 2024 r.
Odpowiedz

~Ja

15-04-2024 20:35 26 38

Spoko. Niemcy już nam piszą książkę do historii.
Odpowiedz

~krótko_i_na_temat

15-04-2024 19:59 17 37

"HiT" powinien zostać w szkole, teraz będzie oznaczał Hołownia i Tusk.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.